Jump to content
Sign in to follow this  
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ

Λούνα Παρκ Σαλαμίνας - Θεσσαλονίκη

Recommended Posts

Το θρυλικό Λούνα Παρκ στην περιοχή Σαλαμίνα στη Θεσσαλονίκη ήταν από τα πιο γνωστά "στέκια" μικρών και μεγάλων από το 1982 ως περίπου το 2000 που έφυγε, προκειμένου να στεγαστεί εκεί το Μέγαρο Μουσικής. Ωστόσο, για όλους εμάς που το ζήσαμε και το αγαπήσαμε αποτελεί ένα μεγάλο κομμάτι των παιδικών (και όχι μόνο) αναμνήσεων κι έχω την ευτυχία να διαθέτω κάμποσες φωτογραφίες από τα πρώτα χρόνια του (1982-1985), χάρη στον πατέρα μου που τόσο ταλαιπωρούσα σχεδόν καθημερινά, αναγκάζοντάς τον να πηγαίνουμε εκεί και να βγάζει συνεχώς φωτογραφίες...

Κάποιες από αυτές, θέλησα να τις μοιραστώ μαζί σας για να ξαναθυμηθούμε τα παιδικά μας χρόνια, τότε που όλα ήτανε τόσο διαφορετικά και τόσο όμορφα...

Ξεκινάω λοιπόν με το "μύλο" ή "ρόδα". Είναι φωτό από το χειμώνα του 1982...

attachment.php?attachmentid=66039&d=1355501928

Συνεχίζω με το παιχνίδι που δεν έμαθα ποτέ πώς λέγεται. Εγώ το έλεγα "κούνια με αλυσίδες"...Φυσικά, ούτε καν πέρασε από το μυαλό μου ν' ανέβω,τόσο στα 5 μου, όσο και σήμερα στα...35 μου (και κάτι...) πια.

attachment.php?attachmentid=66046&d=1355502251

Αυτή είναι ίσως η πιο ωραία φωτογραφία που έβγαλε ο πατέρας μου στο Λούνα Παρκ. Η μπαλαρίνα σε πρώτο πλάνο, αριστερά το εστιατόριο με τα πεντανόστιμα (έτσι μου φαινότανε τουλάχιστον...) μπιφτέκια, πίσω οι κρίκοι, παραπίσω το "ΤΡΕΝΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ" και ο μύλος...

attachment.php?attachmentid=66055&d=1355502489

Θα κλείσω αυτό το πρώτο κομμάτι του Λούνα Παρκ της Σαλαμίνας με τα "αεροπλανάκια". Η φωτό είναι τραβηγμένη το Μάιο του 1982...Δείτε προς το παρόν αυτές και τα καλύτερα...έρχονται...

attachment.php?attachmentid=66047&d=1355502281

Edited by Kambia
συνεχόμενα ποστ
  • Like 1

Πολύ όμορφες φώτο που θυμίζουν σε κάθε θεσσαλονικιό, τα παιδικά του χρόνια...:)

Eυχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες !!!

Προσωπικα τα λεφτα μου τα ετρωγα στα συγκροουμενα ,carts(οταν μεγαλωσα αρκετα) και στα ηλεκτρονικα .

Θυμαμαι μαλιστα σε καποια φαση μικρος που ηθελα να μπω στα carts ,παρακαλεσε ο πατερας μου τον υπευθυνο , και με αφησανε να κανω τελικα την ωρα που δεν εκανε κανενας αλλος

κι αφου διαλεξανε και μου δωσανε το ποιο αργο cart που υπηρχε.

Εμενα βεβαια απο την χαρα μου μου φανηκε βολιδα .

Υ.Γ.

Το θρυλικό Λούνα Παρκ στην περιοχή Σαλαμίνα στη Θεσσαλονίκη ήταν από τα πιο γνωστά "στέκια" μικρών και μεγάλων από το 1982 ως περίπου το 2000 που έφυγε,

Να επισημανω οτι απ οτι θυμαμαι το Λουνα Παρκ Σαλαμινας ηταν αρχικα λιγο μετα το Macedonia Palace πανω απο την Λεωφ. Μεγ. Αλεξανδρου/παραλιακη πριν μεταφερθει .....

Προσωπικα τα λεφτα μου τα ετρωγα στα συγκροουμενα ,carts(οταν μεγαλωσα αρκετα και στα ηλεκτρονικα .

Edited by Nemo

Ήταν μισή ώρα ευθεία πορεία από το τότε σπίτι μου. Πολλές φορές αν έσκυβα λίγο παραπάνω από το μπαλκόνι μπορούσα να δω τα φώτα από τον μύλο.

Αγαπημένα μου παιχνίδια τα "αεροπλανάκια" γιατί μπορούσα να πετάξω :D, η μπαλαρίνα εννοείται (νομίζω οτι ήταν η καλύτερη μπαλαρίνα που έχω δει σε λούνα παρκ) και το νταγκαντα.

Λίγα χρόνια πριν κλείσει θυμάμαι φέρανε και έναν ταύρο μηχανικό, Ροντέο νομίζω το έλεγαν, που προσπαθούσες να κρατηθείς πάνω οσα περισσότερα λεπτά γινονταν.

Ωραίες φωτογραφίες Τάσο :thumb:

Kambia, ο ταύρος είχε έλθει πολύ πιο νωρίς. Τον θυμάμαι γύρω στο 84-85 και μάλιστα τον είχανε βάλει μπροστά από το μύλο, κάτω από μια τρίγωνη τέντα με κίτρινο και άσπρο χρώμα...Το τι γέλιο έπεφτε, άλλο πράγμα...

Σοβαρά? Είχα την εντύπωση οτι ήταν προς το τέλος. Ναι τον είχα σχεδόν στην είσοδο θα έλεγα. Έβλεπες όλους τους νεαρούς που ήθελαν να κάνουν φιγούρα να πασχίζουν να κρατηθούν. Κάτω είχε ένα μεγάλο κυκλικό στρώμα για να μην τσακίζουν τα κόκκαλά τους. Κόκκινο και κιτρινο χρώμα δεν επικρατούσε σε αυτό το παιχνίδι?

Εγώ το στρώμα το θυμάμαι μπλε και λίγο κόκκινο. Δεν ξέρω, ίσως κάνω λάθος...Πάντως, θυμάμαι ότι στην αρχή ο ταύρος πήγαινε αργά κι όσο περνούσανε τα δευτερόλεπτα ανέβαζε ταχύτητα, οπότε ήτανε θέμα χρόνου η...βούτα από τον "αναβάτη". Δυστυχώς, δεν έχω κάποια φωτογραφία του, αφού όλες όσες έχω από το λούνα παρκ είναι μέχρι το 83-84 περίπου...Πάντως, θα βάλω σύντομα κι άλλες που πιστεύω ότι θα σας αρέσουν...

Θα σας περιγράψω σκηνικό από το Λούνα παρκ αυτό. Όταν σπούδαζα στη Θεσσαλονίκη την περίοδο 1991 - 1993 πήγα ένα βράδυ με συμφοιτητές συμφοιτήτριες. Καθόλου κόσμο εκείνο το βράδυ , ανεβαίνουμε στη μπαλαρίνα 6 άτομα όλα κι όλα (εμείς μόνο) και ξεκινάει! Ο τύπος που τη χειριζόταν τη βάζει μπροστά και φεύγει!!! Η μπαλαρίνα έκανε ακριβώς την ίδια κίνηση (αφού δεν ήταν εκεί ο τύπος να της "αλλάξει φιγούρες") , με αποτέλεσμα αυτό το πράγμα να σε ζαλίζει ακόμα περισσότερο! Περιττό να σας πω πως ο τύπος ήρθε μετά από 15 ολόκληρα λεπτά! Οι κοπέλες ουρλιάζανε , τα αγόρια τον φωνάζαμε επίσης να ρθει να μας σταματήσει (από ψηλά και εν κινήσει όλα αυτά) και όπως σας είπα ήρθε μετά από ένα τέταρτο! Το τι βρισίδι άκουσε δε λέγεται! Μόνο ξύλο που δεν τον πλακώσαμε! Είναι ένα γεγονός που το θυμάμαι πάντα...:)

Εχω την αισθηση οτι ο "ταυρος" ηταν δεξια οπως εμπαινες πριν ή μετα καποια καντινα μετα την εισοδο.