Jump to content
Sign in to follow this  
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ

Λούνα Παρκ Σαλαμίνας - Θεσσαλονίκη

Recommended Posts

Συνεχίζω την παράθεση φωτογραφιών από το αγαπημένο θεσσαλονικιώτικο λούνα παρκ των παιδικών χρόνων μας, με τις φιγούρες από το "Τρένο φάντασμα" που όλοι -φαντάζομαι- φοβόμασταν όταν τις βλέπαμε. Είναι τραβηγμένες το χειμώνα του 1982. Ξεκίνημα με τον "γορίλα" (αριστερά βλέπετε κι ένα από τα "τρενάκια"):

attachment.php?attachmentid=66041&d=1355502081

Συνεχίζω με τη "μάγισσα" που ανοιγόκλεινε το παράθυρο (χρόνια αργότερα της αφαίρεσαν το καπέλο και την ξανθιά περούκα):

attachment.php?attachmentid=66042&d=1355502111

Και τελειώνω με τον "παππού" που μάλλον είχε...ακράτεια!!!!:

attachment.php?attachmentid=66043&d=1355502134

• Like 1

Λοιπόν το γόριλλα και τη μάγισσα, τους θυμάμαι ξεκάθαρα! :)

Δε θυμάμαι αν ήταν ξανθιά η μάγισσα (ή γκριζομάλλα), αλλά φαντάζομαι ελάχιστη σημασία έχει, μιας και την έβρισκα τρομακτική στα παιδικά μου μάτια! :)

Ο γορίλλας, για κάποιο περίεργο λόγο, δε με φόβισε ποτέ (ανέκαθεν έτρεφα μεγάλη συμπάθεια για όλα τα ζωντανά - ανεξάρτητα του πόσο μεγάλα / τρομακτικά μπορεί να φαίνονταν!)...

Για τον κυριούλη με την ακράτεια, δεν το θυμάμαι καθόλου... Πιθανότατα μέχρι να με πάνε οι γονείς μου για πρώτη φορά, να τον είχαν βγάλει (μιλάω για το '85 κι έπειτα!).

Ας τσακώσω την ευκαιρία να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Τάσο: έχει διαφυλάξει όλη τη Θεσσαλονίκη, όπως ακριβώς έμεινε αποτυπωμένη στο παιδικό μου μυαλό, σε πολλά ρολά φιλμ.

Μου δίνει την ευκαιρία να ξαναδώ τις αναμνήσεις μου (και να τις δείτε κι εσείς με τα δικά μου μάτια) - αυτές που "παίζουν" μέσα στο μυαλό μου, κάθε φορά που διαβάζω ένα θέμα στο φόρουμ! :flower:

Όχι, τον "κυριούλη" που λες δεν τον έβγαλαν ποτέ. Τον λυπήθηκαν τον άνθρωπο, τόση προσπάθεια έκανε!!!!! Δεν ξέρω αν υπάρχει στο σημερινό "Τρένο φάντασμα". Πάντως, τις επόμενες ημέρες θα μπουν ορισμένες φωτογραφίες που θα είναι εξαιρετικά και αποκλειστικά αφιερωμένες σε σένα D@redevil!!!!!!!!!!! Έτσι, για να σ' ευχαριστήσω για τα καλά λόγια που έγραψες παραπάνω...!!!!!!

Για δείτε και πως είναι τώρα η μάγισσα και ο γορίλας (για τον κυριούλη με τα άσπρα δεν έχω φωτογραφία) ή πιο σωστά το artwork που υπάρχει τώρα.

attachment.php?attachmentid=66819&d=1356287463

attachment.php?attachmentid=66818&d=1356287453

Κομμένα κεφάλια, τσεκούρια και νυχτερίδες δεν υπάρχουν. Επιπλέον ακόμα και πολύ μικρής ηλικίας παιδιά αφήνουν να μπουν στο τραινάκι. Δεν ξέρω αν έχουν αφαιρέσει τίποτα από τα τότε "τρομακτικά" αλλά δε θυμάμαι να άφηναν τα 5χρονα να επιβιβαστούν!

EDIT

Μόλις παρατήρησα οτι το καπέλο της μάγισσας έχει αλλάξει.

Συνεχίζω την...έκθεση φωτογραφιών από το θεσσαλονικιώτικο Λούνα Παρκ της Σαλαμίνας με το τρενάκι που ανέβαινε αργά στην κορυφή (βλέπετε πόσο ψηλά ήταν) κι έπεφτε απότομα προς τα κάτω. Οι ιαχές των "επιβατών" και ο ήχος πάνω στις ράγες βρίσκονται ακόμη μέσα στ' αυτιά μου. Δεξιά, φαίνεται λίγο το "ψαράδικο" όπου υπήρχανε "ψάρια" μέσα σε μια "λίμνη" από λουλάκι κι αν έπιανες κάποιο, κέρδιζες ένα δώρο (είχα γεμίσει τον τόπο ψεύτικα πλαστικά πιστόλια...).

attachment.php?attachmentid=66048&d=1355502306

Ένα Σαββατόβραδο του 1984, η μπαλαρίνα φωτισμένη και γεμάτη κόσμο...

attachment.php?attachmentid=66049&d=1355502331

Η "άλλη όψη" του μύλου, τραβηγμένη μέσα στο Λούνα Παρκ. Κάτω αριστερά, ο "σκελετός" του χώρου όπου εγκαταστάθηκαν τα ηλεκτρονικά παιχνίδια (Pacman, Ufo κλπ) που κάνανε θραύση στη νεολαία...

attachment.php?attachmentid=66040&d=1355502039

Αν θυμάμαι καλά τώρα το τραινάκι δε φτάνει ούτε στο μισό ύψος.

Το κοινώς επονομαζόμενο "Montana"! :)

Ήμουν παιδί, αλλά θα θυμάμαι σε όλη μου τη ζωή την πρώτη φορά που ανέβηκα (...η οποία ήταν και η τελευταία που ανέβηκε η μητέρα μου!!! :D)

Ευτυχώς, το πρόλαβα στις "δόξες" του, γιατί αν το έχουν "μικρύνει" έχουν χαλάσει ακόμα ένα πράγμα των παιδικών μας χρόνων! :(

Tribute to...ballarina, εξαιρετικά αφιερωμένο στην D@redevil που είμαι σίγουρος ότι θα πετάξει από τη χαρά της μόλις το δει...

attachment.php?attachmentid=66053&d=1355502443

attachment.php?attachmentid=66056&d=1355502519

attachment.php?attachmentid=66054&d=1355502464

attachment.php?attachmentid=66057&d=1355502547

Άντε, να βάλω και αεροπλανάκια για να μη...κλαίει

attachment.php?attachmentid=66044&d=1355502161

Edited by Kambia
συνεχόμενα ποστ

Προς το τέλος, λίγο πριν τη "μετακόμιση" θυμαμαι η μάγισσα είχε μείνει μισή. Η κούκλα δηλαδή ήταν από τη μέση και πάνω, και μπορούσες να το δεις.