Jump to content
Sign in to follow this  
stratos84

[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Υπερθέρμανση Laptop: λύσεις για ψύξη!

Recommended Posts

Καλημέρα σας και καλή χρονιά!

Έχω ένα φορητό Acer με τριπύρηνο AMD PHENOM επεξεργαστή, 4 GB RAM, GPU ΑΤΙ με 1 GB dedicated RAM.

Πήρα το Guild Wars 2 και ο επεξεργαστής ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες μέχρι που σβήνει (πάνω από 95 βαθμούς Κελσίου).

Το παιχνίδι τρέχει με όλες τις ρυθμίσεις στο LOW.

Με ψάξιμο στο ίντερνετ, έφτιαξα ένα προφίλ διαχείρισης ενέργειας από το Control Panel στο οποίο χρησιμοποιείται το 50% της δύναμης του επεξεργαστή και έφτασε σταθερά τους 80-86 βαθμούς.

Το κουφό της ιστορίας είναι ότι στον υπολογιστή του αδελφού μου, επίσης φορητό με i7 επεξεργαστή, ίδια μνήμη και κάρτα γραφικών μικρότερη 512MB, δε δημιουργείται υπερθέρμανση.

Επειδή δε σκέφτομαι να αγοράσω νέο pc για να παίζω Guild Wars (έχω το 360 για gaming), προσανατολίζομαι στην αγορά μιας βάσης για φορητό υπολογιστή με ανεμιστήρες.

Έχει κάποιος φίλος να προτείνει κάποια συγκεκριμένη?

Επίσης εκτός από τη βάση, αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοια κατάσταση και την έχει λύσει, ας μου πει τη λύση που βρήκε στο πρόβλημα, θα του είμαι ευγνώμων!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλή Χρονιά!

Edited by stratos84

Καλημερα Στρατο και Καλη Χρονια!:)

Ριξε μια ματια εδω ;)

Αυτο που εχω κανει εγω παντως στο δικο μου laptop

ειναι να βαλω δυο αδεια κουτια απο DVD's στο πισω μερος.

Ετσι το εχω ανασηκωσει λιγο ωστε να αεριζεται απο κατω,

αλλα εχω φροντισει να εχω και αρκετο χωρο γυρω του

ωστε να μην ειναι "πνιγμενο".

Απλη και ανεξοδη λυση.;)

Edited by stayros

Καλημερα Στρατο!

Ριξε μια ματια εδω ;)

Απλη και ανεξοδη λυση.;)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Σταύρο

Ναι, σίγουρα και 1 εκατοστό κενό να υπάρχει ανάμεσα στο λαπτοπ και το γραφείο, χωρίς επιπλέον ψύξη, υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Απλώς θέλω να πάρω και μια βάση η οποία να είναι ποιοτική και να κάνει δουλειά, γι'αυτό ρωτάω αν έχει κάποιος φίλος να προτείνει συγκεκριμένο μοντέλο!

Καλημερα Στρατο και Καλη Χρονια!:)

Ριξε μια ματια εδω ;)

Απλη και ανεξοδη λυση.;)

Απλη και ανεξοδη λυση φιλε σταυρο αλλα δεν κανει για ολες της περιπτωσης.Η χοντρες περιπτωσης απαιτουν ψυκτρα γιατι δεν γεινεται αλλιως.Ο αδερφος μου κατω απο το λαπτοπ εβαζε 4 θηκες απο DVD απο παντου αεριζοταν δηλαδη αλλα ανεβαζε μεγαλες θερμοκρασιες και εσβηνε κλασικα στα καλα καθουμενα.Πηρε λοιπον μια ψυκτρα και βρηκε την υγεια του και απο τοτε δεν εχει κανενα προβλημα ακομα και το καλοκαιρι.

Για ριξε επισης και μια ματια εδω;)

Πιστευω οτι με αυτο το μοντελο ψυκτρας

πρεπει να κανεις δουλεια.:)

Απλη και ανεξοδη λυση φιλε σταυρο αλλα δεν κανει για ολες της περιπτωσης.Η χοντρες περιπτωσης απαιτουν ψυκτρα γιατι δεν γεινεται αλλιως.Ο αδερφος μου κατω απο το λαπτοπ εβαζε 4 θηκες απο DVD απο παντου αεριζοταν δηλαδη αλλα ανεβαζε μεγαλες θερμοκρασιες και εσβηνε κλασικα στα καλα καθουμενα.Πηρε λοιπον μια ψυκτρα και βρηκε την υγεια του και απο τοτε δεν εχει κανενα προβλημα ακομα και το καλοκαιρι.

Βασίλη, αν δε σου κάνει κόπο, κάνε μια ερώτηση στον bro σου τι ψύκτρα αγόρασε!

Για ριξε επισης και μια ματια εδωtinysmile_twink_t.png

Πιστευω οτι με αυτο το μοντελο ψυκτρας

πρεπει να κανεις δουλεια.tinysmile_grin_t.png

Δεν αγοράζω με καμία δύναμη αυτά τα τούρμπο άγνωστα y!!!!

Edited by stratos84

Στρατο αυτη την ψυκτρα ειχε παρει και του ειχε κανει δουλεια.

Φυσικα δεν σε περνω στο λαιμο μου απλα την αναφερω οπως με ειπες.Εβαλα ολο το link γιατι δεν ξερω πως να το κανω πχ να λεω ''εδω'' και αν το πατηση καποιος να τον μεταφερει στο συγκεκριμενο site.

Edited by D@redevil
επαναδιατύπωση προς αποφυγή διαφήμισης

Στρατο ποσο καιρο εχεις τον υπολογιστη?Μπορει ο ανεμιστηρας να θελει καθαρισμα.Η acer επισης συνηθιζει να βαζει κατι παναθλια thermal paste στις ψυκτρες.Επομενως το ανοιγεις,πετας την μπλε αηδια που εχει πανω στο GPU ή στο CPU, παιρνεις αυτο απο ebay

43.jpg.c43286ea7947610fb6caaf7213f0e78d.jpg

http://www.ebay.co.uk/itm/200618057247?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 -αφου πρωτα εχεις βαλει arctic silver 5 και απο τις 2 μεριες-το τοποθετεις και εισαι αρχηγος

Edited by angel_grig

Στρατο αυτη την ψυκτρα ειχε παρει και του ειχε κανει δουλεια.

Φυσικα δεν σε περνω στο λαιμο μου απλα την αναφερω οπως με ειπες.Εβαλα ολο το link γιατι δεν ξερω πως να το κανω πχ να λεω ''εδω'' και αν το πατηση καποιος να τον μεταφερει στο συγκεκριμενο site.

Ευχαριστώ Βασίλη, θα την τσεκάρω στο ίντερνετ!

Στρατο ποσο καιρο εχεις τον υπολογιστη?Μπορει ο ανεμιστηρας να θελει καθαρισμα.Η acer επισης συνηθιζει να βαζει κατι παναθλια thermal paste στις ψυκτρες.Επομενως το ανοιγεις,πετας την μπλε αηδια που εχει πανω στο GPU ή στο CPU, παιρνεις αυτο απο ebay

[ATTACH=CONFIG]67599[/ATTACH]

http://www.ebay.co.uk/itm/200618057247?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 -αφου πρωτα εχεις βαλει arctic silver 5 και απο τις 2 μεριες-και εισαι αρχηγος

Τον υπολογιστή τον έχω 2-3 χρόνια... Δεν έχω ανοίξει ποτέ φορητό και δε θέλω να του βγάλω εντελώς τα ματάκια αν και ενα καθαρισματακι σιγουρα θα το θελει...

Edited by D@redevil
διόρθωση quote αρχικού μηνύματος