Jump to content
Sign in to follow this  
Imgema

Πρόβλημα με ΧΒΟΧ 360 falcon board

Recommended Posts

Τωρα pooky μας απογοητευσες με αυτα που εγραψες. Εγω σε ειχα για τον ηρωα του 360 !

Και εγω συμφωνω με τον imgema, σιγα μην ξαναεπερνα την ιδια κονσολα. Το αλλο 360 που ειχα (το ασπρο απο τα πρωτα) το ανταλλαξα με κατι που εκανε 60 ευρω και ακομα παιζει στον νεο κατοχο, αλλα εγω δεν το ρισκαρα τοτε. Πηρα ενα μαυρο που θεωρητικα αντεχει περισσοτερο.

Μεσα στις αιτιες του RROD ειναι και το τροφοδοτικο.Μπορεις επομενως να δανειστεις απο καποιον για το δοκιμασεις-δεν εχεις να χασεις και τιποτε...you never know.Οποιος παντως και να στο επισκευασει δεν νομιζω οτι θα σου δωσει εγγυηση πανω απο 6 μηνες...

Θα το δοκιμάσω μέσα στο Σαββατοκύριακο και αυτό αλλά με την τύχη μου.... Και πόσο να μου κοστίσει ένα καινούριο τροφοδοτικό αν είναι όντως αυτό το πρόβλημα?

Δεν θέλω να το δώσω σε κάποιον τεχνικό, η ίδια η αντιπροσωπία δεν αναλαμβάνει επισκευή εκτός εγγύησης με επιβάρυνση?

Δεν θέλω να το δώσω σε κάποιον τεχνικό, η ίδια η αντιπροσωπία δεν αναλαμβάνει επισκευή εκτός εγγύησης με επιβάρυνση?

Μπορεί να σου το επισκευάσει, αλλά δεν νομίζω να σε συμφέρει να μπεις στον κόπο, γιατί θα πληρώσεις και μεταφορικά μαζί με την επισκευή.

Επίσης η αλλαγή τροφοδοτικού δεν νομίζω να κάνει κάτι. Εφόσον σου κόλλησε μια φορά και μετά σου έβγαλε rrod, δεν υπάρχει θεραπεία. Και το δικό μου falcon έτσι ακριβώς εμφάνισε rrod.

Ένα νέο τροφοδοτικό θα σου πάει ένα 30άρι. Άνοιξέ το μπορεί να έχει πήξει από τη σκόνη.

Mike έχω 5 (ολογράφως ΠΕΝΤΕ) 360 καβάτζα μια και είμαι αισίως στα 246 original games για τη κονσόλα. Και όλες μου οι κονσόλες είναι τουλάχιστον από δυο φορές στη κατοχή μου γιατί η συλλογή μου για μερικές αυξάνεται θεαματικά, αν και το τελευταίο μήνα δεν έχω σχεδόν πάρει τίποτε ελέω ενός project που ετοιμάζω και περιλαμβάνει νέο gaming pc.

Μπορείς να απευθυνθείς και εδώ για την επισκευή

Ο Γιώργος είναι εξαιρετικό παιδί και κάνει απίστευτη δουλειά, αν και δεν ξέρω τίποτε σχετικά με εγγύηση επισκευής και τα τοιαύτα.

Από τα 360 τα Jasper και όλα τα slim είναι σκυλιά μαύρα, έχω κάνει φιλότιμες προσπάθειες να κάψω το Jasper μου και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Αν τελικά πας σε αγορά slim θα σου πω πως να βάλεις το δίσκο από το παλιό, αν κερνάς καφέ έρχομαι και στο φτιάχνω κι εγώ (έχω όλα τα ειδικά κατσαβίδια) εννοείται χωρίς να ζητήσω τίποτε χρηματικώς, το κάνω για τη πλάκα μου και μόνο, γιατί μπορεί να βρεθεί και κάποιος "πονηρίδης" να πει τα δικά του, να ξηγιόμαστε.

Μη σε τρομάζει το γεγονός ότι εγώ είχα "προβλήματα" με το slim, ευθύνομαι εν μέρει (καλά σχεδόν καθολικά) για όλα, δεν κάθομαι και ήσυχα.

Edited by D@redevil
επαναδιατύπωση προς αποφυγή διαφήμισης

Imgema , το ΧΒΟΧ το έχεις "μαμα" ή έχει ανοιχτεί;

Οχι, δεν έχει ανοιχτεί ποτέ... Αλλά τώρα σκέφτομαι να το ανοίξω για να δω τι γίνεται από σκόνη, έτσι κι αλλιώς δεν είναι στην εγγύηση. Θα πάρω τηλέφωνο την δευτέρα στην αντιπροσωπία και θα δω αν με συμφέρει να το επισκευάσω. Ένας φίλος μου είπε ότι μπορώ να δώσω την κονσόλα και να μου δώσουν καινούριο μοντέλο με 100 ευρώ (λογικά με εγγύηση). Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο νομίζω με συμφέρει καλύτερα σαν λύση... Αλλιώς το ξεχνάω και απλά περιμένω να βγει κάποιος emulator για να ξαναπαίξω τα GH/RB που έχω μαζέψει (καλά κρασιά δηλαδή).

Pooky σε ευχαριστώ και πάλι για την προσφορά. Εννοείται ότι αν τελικά γίνει η αλλαγή και μου φέρουν slim θα σου πω να έρθεις να βάλεις τον σκληρό δίσκο, να σε κεράσω καφέ (όχι να τον φτιάξω εγώ, δεν θα θες να μου ξαναμιλήσεις μετά), σουβλάκι και ότι άλλο τραβάει το στομάχι σου. Βέβαια ο δίσκος είναι μόνο ο μικρός ο 20άρης...

Edited by Imgema

Για την ακρίβεια...

...στην Microsoft Hellas, δίνεις 80? και παίρνεις πίσω την ίδια κονσόλα επισκευασμένη, αν επισκευάζεται ή νέα, αν δεν επισκευάζεται, πιθανότατα refurbished, με τρεις (χα, χα...) μήνες εγγύηση. Η παράδοση και παραλαβή γίνεται στον χώρο σου με courier, που συμπεριλαμβάνεται στο άνωθεν ποσό. Το "80?" όμως, ίσχυε σαν τιμή, πριν κανένα 8μηνο που πήρα τηλέφωνο, οπότε δεν αποκλείεται να έγινε και 100...

Ingema κράτα με ενήμερο.

Χαρά μου να σε βοηθήσω όπως μπορώ!

Σε καταλαβαινω απολυτα που τα εχεις παρει τασο γιατι οπως και συ ετσι και γω ανοικω στην πλοιοψηφια των ανθρωπων που δεν μπορουν να αγοραζουν καθε μερα και αλλη κονσολα η τα παιχνιδια δεκα δεκα.Αμα βρεις λυση οπως αυτη που ειπες με την αντυπροσωπια καλως αλλιως βαλε φωτια την ρημαδοfalconερα σιγα να μην πας να αγορασεις αλλη κονσολα και να τα ξανασκασεις στην M$.Aυτος ειναι και ενας απο τους λογους που γουσταρουμε NINTENDO γιατι χιλιαδες θα βρεις να σε πουν οτι τους καηκε η χαλασε το xbox360 κανεναν ομως δεν προκυται να ακουσεις να σε πει οτι καηκε η χαλασε το Wii η το Wii U ασχετα της αρχικες βλακειες με τα updates και τα λαμπακια που ξεφουσκωσαν σε χρονο μηδεν.NINTENDO και παλι NINTENDO.

Edited by metalcandyman

Ρε παλουκάρια τι να πω αυτά τα μοτερια της Μ$ βγήκαν πολύ μουφέ , εγώ έχω το Ps3 το παλιό το αγόρασα το 2007 και το δουλεύει ο γιος μου τρελά και εγώ με το Mass Effect είχα φτάσει σε μέρα με άδεια το οχτάωρο βέβαια είχα αγοράσει και τα φουρουρια(ανεμηστήρες) για το fat είναι εγγυηση. Έχω επίσις ενα μοτέρι της Μ$ ποτέ δεν το ζόρισα το είχα με softmod παραπάνω απο δίωρο σερί δεν το είχα τα παιχνίδια μέσω Hd όλα και κλασικά RROD είχα ενα γνωστό τεχνικό μου το έφτιαξε τσάμπα αλλά τώρα το έχω ξεσυνδέσει και εκτελεί χρεη βάσης για το Dreamcast. Γενικά έχω αρκετά μηχανήματα της Sega της Nintendo & Sony δεν είχα ποτέ προβλήματα , να αναφέρω και γεγονός φίλου μου που το έφτιαξε μέσω Μ$ και την ώρα που έπαιζε Gears of War τα παιξε , η αντίδραση του το σούταρε απο τον 3ο όροφο , πήρε Ps3 και απο τότε no problemo.