Jump to content
Sign in to follow this  
Nemo

The 90's Arcade Racer [Pelikan13]

Recommended Posts

Το νεο project του Pelican13 (συν)δημιουργου του Sonic Fan Remix

The 90's Arcade Racer

9be02f5cea24559c24c270633c8e24c0_large.jpg?1358486943

5e29ea3dd9af21f3b17d77b2b09223c9_large.jpg?1358486915

a9a0766804a84675ef92dd6c173340f8_large.jpg?1358397641

Edited by Nemo
  • Like 1

Sega blue και τα μυαλα στα θερμομιξ!

Θα ειναι κριμα να μην πιασει τα 10Κ οταν αλλες αηδιες τα καταφερνουν.

Συγχαρητηρια Pelikan13!

Ωραια τα λεει,καλη επιτυχια

This is a an arcade racing game for PC, Mac and hopefully OUYA based on games that I loved playing in the arcades growing up.You could say it's inspired by those games, maybe a tribute to them or simply a rip off, any of these could be true!

The three that ate up most of my coins where Scud Race, Daytona USA and Indy 500, my goal is to recreate the feeling these games evoked from players by maintaining the colorful, vibrant look and sense of speed but with modern visuals and car handling models.

Και μονο που ειναι συνδημιουργος του ακατανομαστου δεν περιμενω τιποτα της προκοπης.Τελως παντων ας το δουμε κι'αυτο.

Καταγάλανος ουρανός με κάτασπρα σύννεφα, καταπράσινα δέντρα και θάμνοι και γυάλινα, φρεσκογυαλισμένα κτίρια που καθρεφτίζουν τον ουρανό και τα σύννεφα. Πολλά χρώματα, δυνατά contrast και ελπίζω 60fps (αν το σηκώνει το PC και όχι κλειδωμένα στα 30). Όπως ακριβώς μου αρέσουν τα racing games δηλαδή και ο λόγος που προτιμώ οπτικά ένα παλιό Sega Rally 2 στο coin op ή ένα Outrun στο XBOX1 παρά κάποιο νέο Dirt σε HD κονσόλα.

Ειλικρινά, τα περισσότερα μοντέρνα racing μου κουράζουν τα μάτια, πέρα από τα 30fps που δεν δικαιολογούνται πια σε racing games, έχουμε πορτοκαλί ουρανούς (με το υπόλοιπο τοπίο να μοιάζει λες και μπήκες στο photoshop και ανέβασες το κόκκινο χρώμα στα πάντα) και πολύ σκοτεινή ατμόσφαιρα με τον ήλιο να μην φωτίζει αρκετά. Δεν ξέρω γιατί τα κάνουν έτσι, σίγουρα πάντως όχι για να φαίνονται πιο ρεαλιστικά εκτός και αν οι αγώνες λαμβάνουν μέρος στον Άρη και όχι στην Γη.

Ένα άλλο κουραστικό θέμα με πολλά racing τελευταία είναι τα menus που τους δίνουν πολύ στιλ και καταντούν πολύ κουραστικά. Κάνεις μία επιλογή και πρέπει να δεις ένα σωρό εφέ και animations (μαζί με ηχητικά εφέ) και μέχρι να τελειώσουν το show έχεις ήδη βαρεθεί στην ιδέα ότι έχεις να κάνεις και άλλες επιλογές. Πάνε τα τα γρήγορα menus που διέκοπτες οποιαδήποτε καθυστέρηση κάθε φορά που πατούσες την επιλογή σου. Οπότε φίλε Pelikan, οπτικά, αν κρίνω από τις φωτογραφίες, έχεις πετύχει 100% το arcade feel των Sega Racing. Κάνε το ίδιο και με τα menus, εξάλλου στα arcade ο χρόνος είναι χρήμα, δεν υπάρχει χρόνος να βλέπουμε στιλάτα animations κάθε φορά που πατάμε κάτι, ούτε να μας λέει κάποιος από τον ασύρματο την ιστορία της ζωής του. Αλλά φαντάζομαι τα έχεις ήδη λάβει υπόψη αυτά :)

Συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια μέχρι στιγμής.

Edited by Imgema

Για να μην επαναλαμβάνομαι, κάνω quote το σχόλιό μου από το σχετικό θέμα στο byteme:

Αν και ο Pelikan13 μας είχε δώσει πολύ καλά δείγματα γραφής με το εξαιρετικό Sonic Fan Remix (το οποίο είχα χαρακτηρίσει "ανώτερο του Sonic 4" και το εννοούσα), οφείλω να παραδεχτώ πως εντυπωσιάστηκα από το 90's Arcade Racer, πόσω μάλλον από τη στιγμή που πρόκειται για πρότζεκτ ενός μόνο ατόμου.

Μακάρι να πετύχει, αν και όπως έχουμε δει, στο Kickstarter δεν είναι τόσο εύκολο να πετύχεις αν δεν έχεις κάποιο ισχυρό όνομα και πολλή προβολή. Βέβαια, ο στόχος των 10.000 δεν είναι υπερβολικός. Απλώς δεν ξέρω κατά πόσο ακόμα και όσοι λάτρεψαν τέτοια παιχνίδια στα arcades είναι διατεθειμένοι σήμερα να ξοδέψουν έστω και £15, ακόμα και αν όντως τις αξίζει από πλευράς στάνταρ παραγωγής...

Καλή τύχη πάντως και λογικά θα το στηρίξω κι εγώ...

Ειλικρινά, τα περισσότερα μοντέρνα racing μου κουράζουν τα μάτια, πέρα από τα 30fps που δεν δικαιολογούνται πια σε racing games, έχουμε πορτοκαλί ουρανούς (με το υπόλοιπο τοπίο να μοιάζει λες και μπήκες στο photoshop και ανέβασες το κόκκινο χρώμα στα πάντα) και πολύ σκοτεινή ατμόσφαιρα με τον ήλιο να μην φωτίζει αρκετά. Δεν ξέρω γιατί τα κάνουν έτσι, σίγουρα πάντως όχι για να φαίνονται πιο ρεαλιστικά εκτός και αν οι αγώνες λαμβάνουν μέρος στον Άρη και όχι στην Γη.

+1

Είδα το video και πραγματικά έπαθα!!! Πάρα πολύ καλό.

BTW, την κασέτα πάνω από το τούνελ στην 3η φωτογραφία την πρόσεξε κανείς?

The 90's Arcade Racer

O Γνωστός μας απο το Sonic Fan Remix, pelikan13, επιστρέφει με ένα ριμέικ-φόρο τιμής στα κερματοφάγα racers της δεκαετίας του 90'. Το "The 90's Arcade Racer". Όπως λέει και ο ίδιος στην σελίδα του project του, στο Kickstarter, θέλει να αποδώσει την αίσθηση των Daytona USA, Scud Race και Indy 500, ρετουσάρoντας τα πολύχρωμα γραφικά τους και εκσυγχρονίζοντας τον χειρισμό τους. Το παιχνίδι έχει προγραμματιστεί να κυκλοφορήσει για PC, Mac, Linux και ίσως στο OUYA ενώ μένουν 28 ημέρες για την "χρηματοδότηση" του. Όσοι πιστοί προσέλθετε!

9be02f5cea24559c24c270633c8e24c0_large.jpg?1358486943

8f010c0b9855ed7bd7ef6d77588bdd0c_large.jpg?1358397942