Jump to content
stayros

Ρετρό μνήμες Αγίου Βαλεντίνου!

Recommended Posts

:wub::wub:Happy Valentine's Day:wub::wub:

attachment.php?attachmentid=71717&d=1360822885

attachment.php?attachmentid=71718&d=1360823115

Μιας και σημερα εχουν την τιμητικη τους οι απανταχου ερωτευμενοι

και γιορταζει ο μικρος φτερωτος θεος του ερωτα...:heartcloud:...ειπα να

ανοιξω ενα σχετικο θεματακι και να σχολιασουμε/συζητησουμε τις ρετρο

μνημες που εχουμε απο ετουτη την μερα...την Μερα του Αγιου Βαλεντινου!!!attachment.php?attachmentid=71719&d=1360823749

• Like 1

Ταβέρνα "Η βίλλα του άρχοντα" στην Κυψέλη (δεν υπάρχει πια, αλλά ο Θεός ξέρει αν θυμάμαι πού ήταν), και λογαριασμός 5200 δρχ. στα δύο άτομα. Αυτά πρέπει να ήταν το 1988 ή 1989.

Οι πολύυυ ρετρό μνήμες περιλαμβάνουν πασατέμπο και παγκάκι σε κάποιο - σχετικά απομακρυσμένο - παρκάκι,t4528.gif μπαλόνια καρδιές με τα γνωστά "I love U for ever"t4574.gif (δεν πρέπει να έχει υπάρξει πιό ψεύτικο μήνυμα... :P ), διάφορα ρομαντικούλικα αρκουδάκια με παραπονιάρικο ύφος τύπου " Γιατί είσαι τόσο σκληρή μαζί μου... εγώ γίνομαι χαλι (χωρίς τόνο) για σένανε... t7106.gif" και καρτούλες με μουσική t45163.gif [από ένα γνωστό (εκείνη την εποχή) έργο, ο τίτλος του οποίου μου διαφεύγει τώρα... :( ] κατάμεστες από καρδούλες πληγωμένες από τα βέλη του έρωτα που στάζαν αίμα (μπλιάχ...)

Από την απόλυτη ξενερωσιά σ' έσωζαν τα σοκολατάκια t45140.gif. Ευτυχώς...

• Like 1

Ποτέ δεν θυμάμαι να γίνεται ιδιαίτερο θέμα η συγκεκριμένη γιορτή στα εν Ελλάδι σχολεία μου, μάλλον με αδιαφορία αντιμετωπίζονταν. Τα δύο πρώτα χρόνια του Γυμνασίου όμως που ήμουν στο Βέλγιο, ήταν τεράστιο event. Ίσως γιατί συστεγαζόμασταν με Αμερικάνικο. Θυμάμαι ότι αφήναμε κάρτες στα lockers των κοριτσιών, αλλά δεχόμασταν κι όλας - σε αντίθεση με εδώ, που η υποχρέωση για κάρτα θαυμαστή βαραίνει σχεδόν αποκλειστικά τα αγόρια αν δεν κάνω λάθος. Είχε βρει κι εγώ μερικές στο locker μου, ΟΛΕΣ ΑΝΥΠΟΓΡΑΦΕΣ! :( Από τότε σκέφτηκα ότι δεν θα καταλάβω ποτέ τις γυναίκες.. μα τι νόημα έχει να αφήνεις ανυπόγραφη κάρτα και να παιδεύεται ο άλλος να φανταστεί από ποια προέρχεται;

• Like 1

Θυμάμαι στο δημοτικό, στις μικρές τάξεις δεν ξέραμε τι εστί ''Βαλεντίνος''. Στις μεγαλύτερες τάξεις καθώς και στο Γυμνάσιο και Λύκειο μάθαμε για το μικρό θεό του έρωτα που ρίχνει τα βέλη του και...αρχίσαμε σιγά-σιγά τις γλύκες. Εκείνη την ημέρα έστω και για πλάκα, λέγαμε ''χρόνια πολλά''.

Από την "Άνοιξη του Χρηματιστηρίου" (1998) και έπειτα άρχισαν να αλλάζουν τα πράγματα προς το χειρότερο. Λίγο το Κωστοπουλέϊκό lifestyle, λίγο ο Σημιτικός "εκσυγχρονισμός", λίγο η τεχνολογία και έδεσε το γλυκό. Αυτό που έβαλε "ταφόπλακα" ήταν ο υπερκαταναλωτισμός με τα κάθε λογής δάνεια.

• Like 1

Κοιταω και ξανακοιταω τον δημιουγο του θεματος......:augenrollen:

Αποκλειεται να ειχα ανοιξει τετοιο θεμα!!!!!!!!!!!:shtup::o:burn::o:burn::o:shtup:

Το λεω με σιγουρια γιατι την φωτο την ειχα ποσταρει καπου στα playmobilοθεματα!!!!!!;)

Πειτε γρηγορα ποιος ευθυνεται γι αυτο.......:armed:

Ποιος εκανε την καλικαντζαρια???!!!!:mad:

Πειτε γιατι θα γινει μαχη......Πυρομαχικα υπαρχουν μπολικα.....κουραμπιεδες,μελομακαρονα κλπ.....:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

• Like 1

Πειτε γρηγορα ποιος ευθυνεται γι αυτο.......:armed:

Ποιος εκανε την καλικαντζαρια???!!!!:mad:

Πειτε γιατι θα γινει μαχη......Πυρομαχικα υπαρχουν μπολικα.....κουραμπιεδες,μελομακαρονα κλπ.....:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Απο σημερα και βασιλοπιτα. Ελα που κανεις τον ανηξερο τωρα. Εχεις ανοιξει 800 θεματα και μεσα σε αυτα ειναι και το παρον. Ε, βεβαια περνανε τα χρονια. Ου γαρ ερχεται μονον :P

Απο σημερα και βασιλοπιτα.

Ναι,ναι....και με φλουρι Κωσταντινατο μεσα......:biglaugh:

Ελα που κανεις τον ανηξερο τωρα. Εχεις ανοιξει 800 θεματα και μεσα σε αυτα ειναι και το παρον. Ε, βεβαια περνανε τα χρονια

Ρε συ,αληθεια λεω.....ΑΥΤΟ,δεν ειναι θεμα δικο μου!!!!!:o

Καποιος/α απο την διαχειριση εχει βαλει το χερακι του σε αυτο!!!!!!!!!!

Ου γαρ ερχεται μονον :P

Α να χαθεις παλιοπαιδο.....και σε ειχα συμπαθησει!!!!!!:P

Ναι,ναι....και με φλουρι Κωσταντινατο μεσα......:biglaugh:

Ααα, νάτα τα βαρέα μέταλλα στην πίτα! :P