Jump to content
Sign in to follow this  
geo2004z

Ελληνικές Snes Κυκλοφορίες Παιχνιδιών [Itochu - Nortec]

Recommended Posts

Σε ευχαριστούμε θεωρητικέ, μόλις προστέθηκε το Punch Out στη λίστα και παρεμπιπτόντως είναι της Itochu όχι της Nortec. :P

Άντε σήμερα επεξεργάστηκα εγώ τη λίστα, από αύριο να δω που δε θα χω το δικαίωμα αυτό ποιον καλό mod θα βρω να μου κάνει τη δουλειά αυτή. :D

Ενδιαφέρουσα η πληροφορία σου φίλε Slump. Μήπως όμως εννοείς αυτό εδώ? Ρίξε μια ματιά στη φωτό. http://i.ebayimg.com/t/NES-NINTENDO-1991-SOLOMONS-KEY-EUROPEAN-PAL-VERSION-BRAND-NEW-MIB-/00/s/MTU0MFgxMjAw/z/Fq4AAOxy79VRdlby/$(KGrHqF,!lMFEy6F52eZBRdlb)8SJw~~60_57.JPG

Ακριβώς αυτό σε σχήμα, αλλά με το σήμα της C. Itoh!

Μπραβο γιωργο για αυτην την πρωτοβουλια.Το NBA JAM επισης κυκλοφόρησε επίσημα στην Ελλάδα απο την itochu οπως και τα earthworm jim,lion king,mortal kombat 2

Edited by sephirothson

Επίσης εγώ είχα Super Mario Kart, Striker, Aladdin, Smurfs, UN Squardon, Super Soccer, Tiny Toon Adventures, Sim City, Mortal Kombat II, Street Fighter II, Street Fighter II Turbo, Super Street Fighter II, Wrestlemania, Mysical Quest, Super Castlevania...δυστυχώς δεν γνωρίζω από που είχε εισαγωγή κάθε τίτλος.

Πάντως όλα αγορασμένα από Μινιόν, Jumbo ή Μελανίτη στους Αμπελόκηπους, άρα 100% νόμιμος εισαγωγέας.

Εγω επισης απο τα Jumbo ειχα παρει το Zombies Ate My Neighbors! και ενας φιλος το Cannon Fodder την ιδια εποχη (το οποιο το εχω εγω) , φανταζομαι θα ηταν νομιμες εισαγωγες. Τα παιχνιδια τα εχω στο χωριο τωρα που θα παω για Πασχα αν θελετε σας λεω του κωδικους στις κασσετες. (δυστηχως δεν υπαρχουν κουτια για να δω αυτοκολητο απο εισαγωγεα :( )

Βρήκα τυχαία δύο φωτό στο διαδίκτυο, οπότε ας προστεθούν από τους mods τα εξής παιγνίδια στη λίστα της Itochu με αλφαβητική σειρά:

Mortal Kombat 2

Striker

32045181.jpg p1011520s.jpg

Αν προσπαθεις να καταγραψεις και ποια εκδοση εφερνε η καθε εταιρια, το Super Mario Kart το εφερνε η Nortec με την Γερμανικη εκδοση.

Αν προσπαθεις να καταγραψεις και ποια εκδοση εφερνε η καθε εταιρια, το Super Mario Kart το εφερνε η Nortec με την Γερμανικη εκδοση.

Ναι φίλε Robo, δίπλα από κάθε τίτλο γράφω και τον κωδικό του κουτιού που προδίδει την χώρα προέλευσής του. Όσο για το Mario Kart αμφιβάλλω αν το έφερε η Νόρτεκ καθώς ήταν τίτλος του 1992 που δεν υπήρχε η Νόρτεκ. Την επανέκδοση Classics σε κόκκινο κουτάκι έφερε η Νόρτεκ και το έχω ήδη προσθέσει στη λίστα. :D

Ναι φίλε Robo, δίπλα από κάθε τίτλο γράφω και τον κωδικό του κουτιού που προδίδει την χώρα προέλευσής του. Όσο για το Mario Kart αμφιβάλλω αν το έφερε η Νόρτεκ καθώς ήταν τίτλος του 1992 που δεν υπήρχε η Νόρτεκ. Την επανέκδοση Classics σε κόκκινο κουτάκι έφερε η Νόρτεκ και το έχω ήδη προσθέσει στη λίστα. :D

Το στοκ της Itochu το ειχε παρει η Nortec και κυκλοφορησε παρα πολλα πραγματα με την κλασσικη αηδιαστικη ζελατινα της! Το Super Mario Kart - Nintendo Classics με το Γερμανικο κουτι μπορεις να το δεις εδω:

http://www.ebay.com/itm/SNES-SUPER-NINTENDO-1992-SUPER-MARIO-KART-EUROPEAN-PAL-VERSION-SEALED-NEW-/171028857030?pt=Video_Games_Games&hash=item27d21d40c6

Περι των κυκλοφοριων τωρα, εχω δει gameboy classic με την ταινια της Nortec ενω δεν υπηρχε καλα καλα διαθεσιμο προς πωληση επι εποχες Itochu! Αυτο μου το επιβεβαιωσε παλιος συνεργατης της εταιριας, δυστηχως δεν γνωριζω ποιοι ακριβως τιτλοι κυκλοφορησαν ομως..

Το στοκ της Itochu το ειχε παρει η Nortec και κυκλοφορησε παρα πολλα πραγματα με την κλασσικη αηδιαστικη ζελατινα της! Το Super Mario Kart - Nintendo Classics με το Γερμανικο κουτι μπορεις να το δεις εδω:

http://www.ebay.com/itm/SNES-SUPER-NINTENDO-1992-SUPER-MARIO-KART-EUROPEAN-PAL-VERSION-SEALED-NEW-/171028857030?pt=Video_Games_Games&hash=item27d21d40c6

Περι των κυκλοφοριων τωρα, εχω δει gameboy classic με την ταινια της Nortec ενω δεν υπηρχε καλα καλα διαθεσιμο προς πωληση επι εποχες Itochu! Αυτο μου το επιβεβαιωσε παλιος συνεργατης της εταιριας, δυστηχως δεν γνωριζω ποιοι ακριβως τιτλοι κυκλοφορησαν ομως..

Το συγκεκριμένο Super Mario Kart είναι επανέκδοση από τη Nintendo μαζί με άλλα Classics όπως το Super Mario World και κυκλοφόρησαν κάπου το 1996-1997. Λογικό είναι να το έφερε η Νόρτεκ καθώς κυκλοφόρησε στην Ευρώπη την εποχή περίπου που ανέλαβε η αντιπροσωπεία, δε θα με εξέπληττε αν το έβλεπα όμως και το αυτοκόλλητο της Itochu.

Ρώτησε σε παρακαλώ τον παλιό συνεργάτη της Itochu αν τα παιγνίδια Snes έρχονταν από το Ηνωμένο Βασίλειο σφραγισμένα και τα άνοιγε η ίδια η αντιπροσωπεία. Έχω κάνει την ερώτηση στο νέο προσωπικό αλλά ουδείς γνωρίζει.

Βρήκα τυχαία δύο φωτό στο διαδίκτυο, οπότε ας προστεθούν από τους mods τα εξής παιγνίδια στη λίστα της Itochu με αλφαβητική σειρά:

Mortal Kombat 2

Striker

Προστέθηκαν! :)

Πρόσεξα όμως ότι δεν αναφέρει κάτι γραμματάκια δίπλα, όπως π.χ. αυτό:

Street Fighter Alpha 2 – NNOE

που -αν κατάλαβα καλά- δηλώνουν τη χώρα προέλευσης....

Μήπως ξεχάστηκαν ή απλά δεν τα γνωρίζουμε (ακόμα)? :)