Jump to content
Sign in to follow this  
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ

Εκπαιδευτήρια "Δημητριάδη" (Θεσσαλονίκη)

Recommended Posts

Ένα κτιριακό συγκρότημα που βρισκότανε στην περιοχή "Φλωρίδα", περίπου απέναντι από το σημερινό "ΙΚΕΑ" στο δρόμο προς αεροδρόμιο...Σχεδόν απαιτούσα κάθε φορά να περνάμε από κει είτε στον πηγαιμό προς είτε στον γυρισμό από Επανωμή, γιατί είχε έναν ολόκληρο "κήπο" με μεγάλες φιγούρες ηρώων από τη Μάγια τη μέλισσα και δε χόρταινα να τους βλέπω...

Φυσικά, ήταν αναπόφευκτο ότι αργά ή γρήγορα θα βγαίνανε και οι σχετικές φωτογραφίες...Ιδού η πρώτη μ' ένα γενικό "πλάνο" του χώρου...

61472.thumb.jpg.7da05d68d5f95a92b644e1b414acc3eb.jpg

Οι φωτογραφίες που βλέπετε, βγήκανε στον εσωτερικό χώρο των εκπαιδευτηρίων "Δημητριάδη" το καλοκαίρι του 1982. Ο νεαρός με το πεσμένο τσουλούφι, το -πιο 80's πεθαίνεις- λευκό σορτσάκι και το γύψο στο χέρι (απόρροια του...παρκέ της μαμάς στην κουζίνα) είναι η αφεντιά μου σε ηλικία πεντέμισι ετών, άρτι ολοκληρώσασα (τς, τς, πώς τα λέω ο άτιμος...) το νηπιαγωγείο...

71226.thumb.jpg.1cc44feb0f1e813dd03146c93716198e.jpg

Με τη Μάγια και τον Βίλλυ...

71227.jpg.0906a981108ada8beadd0eb2260a451d.jpg

Με τον Βίλλυ, την πασχαλίτσα κι από πίσω ομοιώματα μαθητών...

71228.jpg.d3dadee2536c97393da26101cfb0eb47.jpg

Edited by Kambia
αποκατάσταση εικόνων
  • Like 1

Απίστευτες φωτό απο μια περιοχή που δυστυχώς δεν υπάρχει πιά!

Πριν κτιστούν τα οικήματά του σχολείου , λειτουργούσε εκεί "εξοχικόν κέντρον" με το όνομα "Φλώριντα" ή "Φλωρίδα" και μάλλον απο αυτό πήρε την ονομασία της η περιοχή. Τα Εκπαιδευτήρια Δημητριάδη λειτουργούσαν ως εξατάξιο Γυμνάσιο και οικοτροφείο και αποτελούνταν απο 2 μεγάλα ορθογώνια διώροφα κτίρια (το ένα διακρίνεται πίσω απο το νηπιαγωγείο). Στο ένα κτίριο στεγάζονταν στον πρώτο όροφο οι τάξεις του γυμνασίου καθώς και ο κοιτώνας των κοριτσιών. Στον ισόγειο χώρο με πρόσοψη στο δρόμο βρισκόταν το γραφείου του διευθυντή, των καθηγητών και άλλοι μικροί χώροι, ενώ στην πλευρά που έβλεπε στη θάλασσα υπήρχε η τραπεζαρία των οικότροφων. Στον πρώτο όροφο του κτιρίου που διακρίνεται πίσω απο το νηπιαγωγείο έμεναν τα αγόρια μαζί με τον υπεύθυνο δάσκαλο επίβλεψης και μελέτης των οικότροφων κοριτσιών και αγοριών. Στο δε ισόγειο έμενε ο επιστάτης με την οικογένειά του που διατηρούσε και το κυλικείο. Στο γήπεδο δεξιά γίνονταν οι γυμναστικές επιδείξεις στη λήξη της σχολικής χρονιάς και διάφορες αθλητικές εκδηλώσεις καθώς και η πρόβες για τις παρελάσεις! Να μην ξεχάσω να αναφέρω πως στην πίσω αυλή δίπλα στη θάλασσα υπήρχε μια στρόγγυλη τσιμεντένια πίστα, κατάλοιπο της εποχής του εξοχικού κέντρου "Φλώριντα" ! Και φυσικά τα υπέροχα πεύκα, μερικά πολύ ψηλά και γέρικα, με τα οποία ήταν κάποτε, όχι πολύ παλιά, γεμάτη όλη η περιοχή...

Edited by Maria Papagianni

Άκρως διαφωτιστική και πολύτιμη η περιγραφή σου, Μαρία. Προφανώς είχες άμεση σχέση με το συγκρότημα, καθώς είναι ηλίου φαεινότερον ότι το γνωρίζεις πολύ καλά από τις τόσο αναλυτικές πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας. Απλώς, να προσθέσω ότι στην πρώτη φωτογραφία (τη γενική) δεξιά η Μάγια και ο Βίλλυ "κρατούν" μια πινακίδα σε σχήμα καμάρας που έγραφε "Δουλειά-χαρά" (αν δε με απατά η μνήμη μου έπειτα από σχεδόν τρεις δεκαετίες...).

Επιτέλους μου λύθηκε η απορία για αυτό τον χώρο :D. Θυμάμαι μόνο το κτήριο του νηπιαγωγείου και αυτό γιατί όποτε περνούσαμε από κει με το αυτοκίνητο χάζευα την Μάγια τη μέλισσα και τον Βιλλυ.

Κα Παπαγιάννη σας ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες και καλώς ήρθατε στο φόρουμ :)

Συγχαρητήρια για ακόμη μια φορά Τάσο για τις πολύτιμες φωτογραφίες από το παρελθόν που μοιράζεσαι μαζί μας...

Και μόνο που τις βλέπουμε "ταξιδεύουμε" πίσω...

Υ.Γ. Τα πεδιλάκια είναι μακράν το πιό ρετρό κομμάτι της φωτογραφίας ! :)

Κι εγώ ευχαριστώ για την υποδοχή:)

Εγώ ήμουν μαθήτρια και οικότροφος στο σχολείο το 1974-1977. Δεν θυμάμαι όμως καθόλου την λεπτομέρεια με την πινακίδα που αναφέρεις... Εσύ συνέχισες εκεί σχολείο μετά το νηπιαγωγείο?

Edited by Kambia
συνεχόμενα ποστ

Κι εγώ ευχαριστώ για την υποδοχή:)

Εγώ ήμουν μαθήτρια και οικότροφος στο σχολείο το 1974-1977. Δεν θυμάμαι όμως καθόλου την λεπτομέρεια με την πινακίδα που αναφέρεις... Εσύ συνέχισες εκεί σχολείο μετά το νηπιαγωγείο?

Εγώ δεν πήγα ποτέ στο συγκεκριμένο σχολείο...Απλώς, λάτρευα τη Μάγια τη μέλισσα και τους συν αυτής, εξ ου και οι παραπάνω φωτό, αλλά και η επιμονή μου να περνάμε συνέχεια από εκεί...

Άκρως διαφωτιστική και πολύτιμη η περιγραφή σου, Μαρία. Προφανώς είχες άμεση σχέση με το συγκρότημα, καθώς είναι ηλίου φαεινότερον ότι το γνωρίζεις πολύ καλά από τις τόσο αναλυτικές πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας. Απλώς, να προσθέσω ότι στην πρώτη φωτογραφία (τη γενική) δεξιά η Μάγια και ο Βίλλυ "κρατούν" μια πινακίδα σε σχήμα καμάρας που έγραφε "Δουλειά-χαρά" (αν δε με απατά η μνήμη μου έπειτα από σχεδόν τρεις δεκαετίες...).

''Δουλειά-χαρά''=Μου θυμίζει το παιδικό τραγουδάκι ''Δούλευε, δούλευε, γέλα πολύ...''