Jump to content
krios

Ρετρό έντυπα σχολής DIDACTA (παρουσίαση επιστολών, μαθήματα Telex)

Recommended Posts

Τelex. Ρετρό ως μηχάνημα εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Το είχα χρησιμοποιήσει μια φορά και μοναδική και ομολογώ πως η χρήση του ήταν ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα. Οι μπαμπάδες σας μάλλον το γνωρίζουν ως τηλέτυπο (από το στρατό).

Didacta. Δεν είμαι σίγουρη αν ακόμα η σχολή αυτή εξακολουθεί να υφίσταται ή έχει περάσει την πόρτα του ρετρό. Εκεί πάντως έμαθα ότι έπρεπε να γνωρίζει μια καλή γραμματέας. "Mα έχω τελειώσει τη DIDACTA'' όπως έλεγε η κοπέλα στη διαφήμιση. Στη δεκαετία του 80 η σχολή βρισκόταν στη Σταδίου 33 εντός της στοάς.

Συνεπώς για να μαθαίνουν οι νεώτεροι, λίγες φωτογραφίες από τα έντυπα της σχολής:

74004.thumb.jpg.8df9be35d7fb7d4434bba0cb794f04cf.jpg74005.thumb.jpg.1a8e49cb6e3ac0704621b38284ad2761.jpg74006.thumb.jpg.4ec3cfbde008257a15e8b4c3983f7d6a.jpg74007.thumb.jpg.41be982f0483a068b9d8cde85e9c5133.jpg74009.thumb.jpg.33ef142038aa0c2e2d0fccd366ac7641.jpg74008.thumb.jpg.2d9387d5ea737982d6f5891ae25ec888.jpg

Edited by Kambia
αποκατάσταση εικόνων
  • Thanks 1

Αυτό είναι το λεγόμενο τηλεγράφημα; Την λέξη Telex τη θυμάμαι μικρός, πολλές επιχειρήσεις είχαν στοιχεία επικοινωνίας Τηλέφωνο - TELEX - Fax

Θυμάμαι χαρακτηριστικά το Telex να μην έχει αριθμό τηλεφώνου αλλά κάτι σαν domain name, π.χ. MINION GR

Φοβερο ρετρο ευρημα Κριε!!!

Η αληθεια ειναι πως κι εγω η ιδια εξεπλαγην οταν τα ειδα!!! :)

Αυτό είναι το λεγόμενο τηλεγράφημα; Την λέξη Telex τη θυμάμαι μικρός, πολλές επιχειρήσεις είχαν στοιχεία επικοινωνίας Τηλέφωνο - TELEX - Fax

Θυμάμαι χαρακτηριστικά το Telex να μην έχει αριθμό τηλεφώνου αλλά κάτι σαν domain name, π.χ. MINION GR

To telex (προγονος του fax και ~απογονος του τηλεγραφου νομιζω) ηταν συνδενδεμενα σε τηλεφωνικη γραμμη ,με την χαρακτηριστικη διατρητη κιτρινη ταινεια που την χρησιμοποιουσες οταν δεν ηθελες να πληκτρολογησεις ξανα το ιδιο κειμενο (αν θυμαμαι καλα ) μια και οι οποιες μνημες μου απο αυτο ειναι απο τα χρονια που πηγαινα δημοτικο .

Η συγκεκριμένη σχολή ήταν κατά τη γνώμη μου πολύ καλή. Το περίφημο ''Τυφλό σύστημα" ήταν απαραίτητο για κάθε καλή γραμματέα! Ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας το εύρημά σου Κριέ!

Πολύ ρετρό ανακάλυψη! Το Telex δεν το είχα καν υπόψη μου :)

Αν θέλετε να ανεβάσω κι άλλες σελίδες μου λέτε.

Όταν ήμουν μικρή, η μαμά μου μ' έπαιρνε στο γραφείο μαζί της τα καλοκαίρια, διότι δεν είχε πού να μ' αφήσει.... Τα 2 πιο ενδιαφέροντα πράγματα εκεί ήταν οι υπολογιστές και.... το τέλεξ!

Μα τον Άγιο, δεν πρόκειται να ξεχάσω ποτέ την πρώτη φορά που είδα τέλεξ να δουλεύει! :D Εκείνη, μάλλον ήταν και η μόνη φορά που πίστεψα στα φαντάσματα!....

Εκεί που καθόμουν ήσυχα στο γραφείο και ζωγράφιζα, κάποια στιγμή, χτύπησε το τηλέφωνο. Σήκωσα το κεφάλι μου και περίμενα να έρθει κάποιος να το σηκώσει. Αντ' αυτού, ακούω το χαρακτηριστικό "κλατς" - ότι η γραμμή απαντήθηκε και παρακολουθώ έκπληκτη το τέλεξ να γράφει μόνο του!!!

Σηκώθηκα και το πλησίασα, για να δω τι έγραφε και προς μεγάλη μου έκπληξη ήταν ένα γράμμα!..... Έβλεπα τα "δόντια" με τα γράμματα να πέφτουν πάνω στο χαρτί και να σχηματίζουν ολόκληρες λέξεις! Όταν τελείωσε η σειρά, πήγε όλη η κεφαλή προς τα πίσω και ξεκίνησε από την αριστερή εσοχή, ακριβώς όπως έγραφε η μαμά μου στην γραφομηχανή!.... Είναι τόσο ζωντανή αυτή η ανάμνηση που το βλέπω σχεδόν μπροστά στην οθόνη, τώρα που πληκτρολογώ κι ας έχουν περάσει πάνω από 20 χρόνια!....

Προτού καλά - καλά τελειώσει, έτρεξα στο άλλο γραφείο που ήταν η μητέρα μου και άρχισα να την τραβάω από τη φούστα για να έρθει να δει "ένα μηχάνημα που γράφει μόνο του"! :D Η γυναίκα δε με χάλασε καρδιά και με ακολούθησε. Όταν κατάλαβε τι εννοούσα, την πιάσαν τα γέλια! :D

Μόλις έκλεισε η γραμμή, τότε η μητέρα μου έκοψε το χαρτί και το διάβασε. Με το που τελείωσε, με είπε: "Θες να δεις πώς απαντάμε σ' αυτά?"

Εγώ είχα μείνει παγωτό - δεν το συζητάμε! Ούτε να αρθρώσω δε μπορούσα από το θαυμασμό!

Αφού πήρε τηλέφωνο το αφεντικό της και της είπε τι ν' απαντήσει, τη θυμάμαι να κάθεται μπροστά στο τέλεξ, να σχηματίζει τον τηλεφωνικό αριθμό του παραλήπτη και σαν πιανίστας με απόλυτο συγχρονισμό, να πληκτρολογεί κοιτώντας τις σημειώσεις της και όχι τα πλήκτρα!.... Είχα ξαναδεί τη μητέρα μου να γράφει σε γραφομηχανή, αλλά ήταν η πρώτη φορά που κατάλαβα ότι γράφει με "τυφλό σύστημα" (όπως μου εξήγησε αργότερα!), γιατί υπήρχε η "πίεση" της ανοιχτής γραμμής! Όταν τελείωσε κι έκλεισε τη γραμμή, μπορείτε να φανταστείτε τον καταιγισμό των ερωτήσεων:

-Τι ήταν αυτό

-Πώς δουλεύει

-Πώς έρχονται τα κείμενα & πώς ταξιδεύουν τα γράμματα

-Τι γίνεται αν κάνεις λάθος (!)

-Πόση ώρα μπορείς να γράφεις

-Τι γίνεται αν κοπεί το μήνυμα στη μέση

-Αν είναι "κρυμμένα" (δεν ήξερα τη λέξη "κρυπτογράφηση"! :D) όπως στις ταινίες του Τζέημς Μποντ....

Κι ένα σκασμό ερωτήσεις που κυμαίνονταν στα όρια του αστείου έως του εκνευριστικού! :biglaugh:

Έκτοτε, κάθε φορά που χτυπούσε το τηλέφωνο και ήταν το τέλεξ, καθόμουν και το κοίταζα σα μαγεμένη κι αναρωτιόμουν ποιος να είναι άραγε στην άλλη άκρη του πληκτρολογίου!......

Τεσπα, αυτά τα ολίγα, γιατί σας ζάλισα και βγήκα κι εκτός θέματος! :[

Για όσους δεν το πρόλαβαν, φανταστείτε κάτι σαν μια τεράστια γραφομηχανή, που στη (δεξιά συνήθως) πλευρά της, είχε ένα αναλογικό καντράν για τις κλήσεις των τηλ. αριθμών...

Να, κάτι τέτοιο:

telex-large.thumb.jpg.a26cb0a8e7d0eed2a754fd31e763b0bb.jpg

πηγή

[edit] Και μόλις θυμήθηκα πού την είχα ξανακάνει αυτήν την κουβέντα σχετικά πρόσφατα: Cheers to herco! :flower:

• Thanks 1

κι αν μια εικονα αξιζει χιλιες λεξεις , φαντασου 1000+ κινουνενες εικονες

το video ειναι παρουσιαση απο το elmp.gr

Και ενα δυο σχολιακια.

Το τελεξ στην δεκαετια του 70 στην ελλαδα ηταν ενα πανακριβο εργαλειο δουλειας ,υπολογιστε 1/3 με 1/4 της τιμης ενος αμαξιου τοτε ,και ηδη απο τα μεσα της δεκαετιας του 80 ειχε παραγκωνιστει απο το Φαξ με το θερμοευαισθητο χαρτι που μπορουσε να στειλει και εικονες αρχικα ασπρομαυρες και κατοπιν και εγχρωμες εικονες και οχι μονο κειμενα ,και ηταν και πολυ πολυ μικροτερο και φορητοτερο .