Jump to content
Sign in to follow this  
metalcandyman

Tehkan World Cup (Review)

Recommended Posts

Ένα άλλο κολπάκι όταν σουτάρεται ή μπάλα από δικούς σου άν κρατάς τό κουμπί σου πατημένο κατά τή διάρκεια τού σούτ καί αφήσεις τό κουμπί ένα κλάσμα δευτερολέπτου πρίν καληξει τό σουτάρισμα στό τέλος του, έρχεται σ εσένα πάντα δέ στήν κλέβει κανένας. Ενώ όταν σουτάρουν οί αντίπαλοι, άν κρατάς τό κουμπί πατημένο πάλι έρχεται σ εσένα. Μόνο θέλει προσοχή, νά αφήνεις τό κουμπί ένα κλάσμα δευτερολέπτου πρίν, γιατί άν φτάσει ή μπάλα στά πόδια τού παίχτη σου κι εσύ πατάς τό κουμπί, θά τή σουτάρεις

Μετά από τόσα χρόνια ανακάλυψα ότι το παιχνίδι υπάρχει σε NES. Όχι πως θα ασχοληθεί κάποιος σήμερα με το Mame απλά το αναφέρω εγκυκλοπαιδικά. Βγήκε τέλος του 1990 μόνο Ιαπωνία αν δε κάνω λάθος.

• Thanks 1

Ρε μαγκες, τσιμπησα ενα Kensington trackball και προσπαθω να το στησω στο Tehkan World Cup.

Βαζω το Analog X και το Analog Y, ξεκιναω το παιχνιδι, "ακουει" τις κινησεις αλλα δεν "συνεχιζει" την πορεια. Δηλαδη για να πηγαινει ο παιχτης πχ προς τα επανω, πρεπει να ρολαρω συνεχως το trackball προς τα μπρος!

Ψαχνω να βρω τη ρυθμιση οπου κανοντας επανω το trackball, o παιχτης "αδρανιακα" θα συνεχιζει να κινειθται προς τα εκει μεχρι να του αλλαζω κατευθυνση.

Τα νευρα μου

Oύτε καν ήξερα ότι το original παιζόταν με trackball.

Δεν έχω δουλέψει ποτέ τέτοιο πράμα και δυστυχώς έχω μαύρα μεσάνυχτα.

Μήπως δεν πρέπει να βάλεις analog? Οι παίκτες μία ταχύτητα έχουν, δεν είναι αναλογικά τα controls. Οπότε στο trackball δοκίμασε να βάλεις τα απλά controls και όχι τα analog.

@metalcandyman που λες, καθησα και σκεφτηκα ποσες φορες πεταγομαι σαν την  εμ..χμμμ...ελατηριο...οταν βλεπω ανθρωπους να φτιαχνουν καμπινες Tehkan World Cup με joystick και λεω σαν γρια πεθερα "Ομως το κανονικο ειχε trackball". Αφου λοιπον το εχω το trackball (οχι arcade, βασικα για τη γυναικα μου το ειχα αγορασει που ειναι σχεδιαστρια αλλα δεν καταφερε να το συνηθισει και μου μεινε), λεω "δασκαλε που διδασκες και νομους δεν εκρατεις? Θα κατσω να το στησω"  (ειδες τι περι δικαιου αισθημα με διακατεχει? χαχαχαχα)

Μεχρι στιγμης εχω τσιμπησει μεγαλοπρεπως...θα ελεγα τι

@Imgema δεν το ειχα σκεφτει. Θα το δοκιμασω το απογευμα!!

EDIT: Μου κανει παντως εντυπωση που για ενα τοσο διαδεδομενο coinop δεν βρηκα καμια αναφορα στο ιντερνετ για τον trackball χειρισμο του που ηταν και το original control του!!

Posted (edited)
12 minutes ago, Wally said:

@metalcandyman που λες, καθησα και σκεφτηκα ποσες φορες πεταγομαι σαν την  εμ..χμμμ...ελατηριο...οταν βλεπω ανθρωπους να φτιαχνουν καμπινες Tehkan World Cup με joystick και λεω σαν γρια πεθερα "Ομως το κανονικο ειχε trackball". Αφου λοιπον το εχω το trackball (οχι arcade, βασικα για τη γυναικα μου το ειχα αγορασει που ειναι σχεδιαστρια αλλα δεν καταφερε να το συνηθισει και μου μεινε), λεω "δασκαλε που διδασκες και νομους δεν εκρατεις? Θα κατσω να το στησω"  (ειδες τι περι δικαιου αισθημα με διακατεχει? χαχαχαχα)

Μεχρι στιγμης εχω τσιμπησει μεγαλοπρεπως...θα ελεγα τι

@Imgema δεν το ειχα σκεφτει. Θα το δοκιμασω το απογευμα!!

Wally σε καταλαβαινω απολυτα αλλα δεν πρεπει να σταματησεις εδω δεν πρεπει αυτη η δημιουργικοτητα να μεινει μονο σαυτο το project οποτε για να μην εχεις αυτο το αισθημα της ανικανοποιησης μεσα σου πρεπει να κατσεις και να στησεις  ενα trackball και για το Cabal γιατι και το original Cabal με Trackball παιζοταν.Μονο ετσι θα νιωσεις ολοκληρωμενος σαν ανθρωπος:fafoutis::fafoutis::fafoutis:

Edited by metalcandyman

Αμα σου πω οτι εχω ανοιξει ηδη νεo Platform στο LaunchBox μου:

Arcade Trackball

Το @@@@ το WorldCup ειναι αυτο που χρειαζεται "αδρανειακο" χειρισμο και δεν μου παιζει οπως πρεπει. Τα περισσοτερα παιζουν χαρτι με το trackball (απο Missile Command, Operation Wolf, Arkanoid [αν και ειναι spinner, παιζει μια χαρα με trackball] κτλ)

Λεω να κατεβω στις εκλογες και να διοχετευσω αυτη την δημιουργικοτητα μου στο να βγαζω 15 χιλιαρικα το μηνα. Ψηφιστε το κομμα Ρετρο χαχαχαχαχαχα

Posted (edited)

Μήπως να έψαχνες κανένα βίντεο να δεις αν όντως οι παίκτες πρέπει να προχωρούν αυτόματα? Δεν είναι σαν το Pac Man ας πούμε που πάει μόνος του κι εσύ του αλλάζεις κατεύθυνση. Και αν θέλεις να ακινητοποιήσεις τον παίκτη (που γίνεται κανονικά) πως θα το κάνεις? Αν δεν σταματάει ο παίκτης το μόνο που θα μπορείς να κάνεις είναι να αλλάζεις κατεύθυνση. Δεν ξέρω, μου φαίνεται κουλό αυτό το παιχνίδι με trackball εκτός και αν είναι κάποιο περίεργο φτιαγμένο μόνο για αυτό το παιχνίδι.

H μπορεί να είναι όπως αυτό (που λογικά είναι γιατί είναι από τους ίδιους):

Δηλαδή κουλό, όπως είπα. Πρέπει να ρολλάρεις συνέχεια όπως είπες κι εσύ. Οπότε άσε το "original feel" και παίξε σαν άνθρωπος με joystick.

Edited by Imgema