Jump to content
Sign in to follow this  
Aardvark

Nintendo 2DS

Recommended Posts

Ειναι απο τις γνωστες αψυχολογητες κινησεις της Nintendo που με αφηνουν παγερα αδιαφορο .Ενω εχω σχεδον ολα τα φορητα και κονσολες που εχει βγαλει στην αγορα εκτος των game and watch .Προσωπικα δεν με ενοχλει αυτη η κινηση γιατι εχω 3ds και ειμαι κομπλε ;)

(ας προσποιηθούμε ότι δεν άργησα δύο χρόνια στη συζήτηση!:P)

Δεν καταλαβαίνω γιατί οι περισσότεροι κράζετε το 2DS. Για άτομα που τους ενοχλεί το 3D είναι το κατάλληλο, γιατί στο 3DS δεν απενεργοποιείται απόλυτα. Αυτός ήταν ο λόγος που επέλεξα αυτό από το 3DS, αλλά και τα 50 ευρώ διαφορά. Ξέρω ότι φαντάζουν λίγα, αλλά είναι σημαντικό ποσό. Επίσης το βρίσκω πολύ άνετο στα χέρια σε σχέση με το DSi που είχα παλαιώτερα και είναι και όμορφο (στις εκδόσεις με το διάφανο πλαστικό). Τα μειονέκτηματα είναι ότι δεν βρίσκεις εύκολα αξεσουάρ όπως τη θήκη, και ότι η οθόνη αφής μένει απροστάτευτη και γεμίζει γραντζουνιές και σκόνη όσο και να προσεχεις. Και δυστυχώς απ' όσο ξέρω οι γραντζουνιές δεν διορθώνονται.

Το νέο 2DS XL το είδατε; Το βλέπω σχεδόν σίγουρο για μελλοντική αγορά διότι 3DS XL δεν έχω και τελικά το 3D δεν με ενθουσίασε και ιδιαίτερα. Μπορώ να παίξω τα παιχνίδι σε 2D. Άσε που θα είναι και πιο φθηνό.

Εν τω μεταξύ εντόπισα προφητικό ποστ :)

Δηλαδή να περιμένουμε και 2DS XL μελλοντικά??

Στην οθόνη βλέπουμε το παιχνίδι Mario Kart 7

fetch?photoid=1073148

Edited by johnny19818
  • Like 3

Μ' ενθουσιάζει που είναι ανακλινόμενο. Το πρωτότυπο μοντέλο είναι πολύ επιρρεπές σε γραντζουνιές και ζημιές στις οθόνες. Και τα πλήκτρα είναι πιό κοντά, λογικά θα είναι άνετο στα χέρια (με το άλλο χρειάζεσαι ευλυγισία σε αντίχειρα και δείκτη). Οι στρογγυλεμένες άκρες επίσης πολύ βολικές. Ελπίζω μόνο να μην είναι βαρύ. Κατι που δεν μου αρέσει αισθητικά και βλέπω ότι ούτε τώρα το διόρθωσαν είναι το μικρότερο μέγεθος της οθόνης αφής.

Κι εμενα μου αρεσει που ειναι ανακλινομενο και ηταν βελτιωση σε σχεση με το απλο 2ds. Τωρα για βαρος δεν ξερω αλλα σιγουρα πιο βαρυ απο το απλο πιστευω.

To βάρος είναι ένα θέμα, γιατί το 2DS είναι ήδη αρκετά βαρύ. Αλλά θα μπορείς να το ακουμπάς στο γραφείο ή τα πόδια σαν λάπτοπ, άρα φαντάζομαι ότι δεν θα 'ναι τόσο ενοχλητικό. Αυτό που θέλω να δώ είναι βελτίωση στη συνδεση του internet. Να είναι πιό γρήγορο, να φορτώνει αμέσως σελίδες-όχι σταδιακά και σιγά-σιγά-, και να παίζει πιό γρήγορα βίντεο στο youtube. Δεν εχω tablet ή καλό κινητό και μ' έχει βολέψει πολύ όταν δεν έχω πρόσβαση σε υπολογιστή. Άν βελτίωναν την ταχύτητα σύνδεσης σίγουρα πολλύς περισσότερος κόσμος θα το χρησιμοποιούσε για να μπαίνει στο internet.

Και, άν και πρόκειται μόνο για αισθητική αποψη, θα ήθελα να δώ να βγαίνει σε διάφορα χρώματα ή ακόμα και σχέδια.

Προσωπικά παίζω στο κρεββάτι ξαπλωμένος οπότε δεν παίζει να το ακουμπάω σε γραφείο ή πόδια όπως λες. Τώρα όσον αφορά το internet και στο New 3DS οι σελίδες φορτώνουν σιγά και βασανιστικά θα έλεγα σε αντίθεση με το PS Vita που είναι πιο γρήγορο. Αν το 2DS XL φέρει νέα χαρακτηριστικά, που δε νομίζω, τότε ίσως βελτιωθεί και αυτό το θέμα. Μάλλον όμως θα δούμε μια κονσόλα με μεγαλύτερες οθόνες χωρίς 3D.

Κυκλοφορεί εδώ και μερικές μέρες σε τιμή περί τα 159 ευρώ. Το πήρε κανείς σας;