Jump to content
mastoras

Ο Μπαρμπαμπαμπάς (1973)

Recommended Posts

ΟΚ, δεν είμαι σίγουρος ότι εδώ είναι η σωστή κατηγορία για τη σειρά αυτή των κινουμένων σχεδίων που ονομαζόταν Μπαρμπαμπαμπάς (στο original Barbapapa). Ήταν κάτι πολύ σουρεαλιστικά πλάσματα κάτι σαν τιραμόλα αλλά σε χοντρή βερσιόν, που αποκτούσαν ό,τι σχήματα ήθελαν, από αεροπλάνο και αυτοκίνητο μέχρι κρεβάτι και πριόνι. Θα τη θυμούνται όσοι γεννήθηκαν από 1974 και πριν. Ανεβάζω και μερικές σχετικές φώτο.

• Like 1

Με πρόλαβες! Σκεφτόμουνα να ανοίξω ένα θέμα για τον Mπαρμπαμπαμπά αλλά όλο το ανέβαλα.Πολύ καλές αναμνήσεις έχω από αυτά τα περίεργα πλάσματα που έπαιρναν διάφορες μορφές. Θυμάμαι ότι προβλήθηκε στην πατρίδα μας με Ελληνική μεταγλώττιση γύρω στο 1980-81! Χαρακτηριστικές οι λέξεις που προφέρανε όταν πραγματοποιούσαν μια μεταμόρφωση κάτι σαν μπαρμπακόλπο - γκλιγλικόλπο! Όμορφα και ανέμελα cartoons!

barbapapas1xi0.jpg

ιησους!!:animeek:

το θυμουνται κ αλλοι λοιπον? 80-81? Ημουν μολις 6-7 χρονων!! thanks dominion!:D

Το αναφέρει μέχρι και ο Κωσταντάρας στην τελαυταία ταινία του Ο Λαμπρούκος Μπαλαντέρ (1981) στη σκηνή που ο Μαλούχος και Ο Σουγκλάκος του μαθένουνε χαρτία και τα καταφέρνει. Γυρίζει και τους λέει όταν αυτοί του λένε ''Είσαι το παιδί μας, είσαι δικός μας" και εκείνος απαντά με τον μοναδικό του τρόπο "Μπαμπάδες μου, Μπαρμπαμπαμπάδες μου"

νομίζω και η λέξη μπαμπαδέλια πρέπει να έχει σχέση με αυτό το cartoon διαφωτίστε οι γηρεότεροι εμού

Edited by Kambia
διαφορα λεπτων
  • Like 1

Οτι παιζοταν το 1980 το θυμαμαι (ειχα και τα βιβλια με τις ιστοριες του), και την ταινια που λεει ο Dom τη θυμαμαι.. αλλα για το αν ειχε σχεση το ενα με το αλλο δεν ειμαι σιγουρος - η λεξη μπα(ρ)μπαδελια μου θυμιζει εντονα ιστοριες του Καραγκιοζη , οποτε και θα ειναι (μαλλον) προγενεστερη. Αλλα και παλι λεω οτι δεν ειμαι σιγουρος.

νομίζω και η λέξη μπαμπαδέλια πρέπει να έχει σχέση με αυτό το cartoon διαφωτίστε οι γηρεότεροι εμού

Γηρεότεροι...!!!???Ποιοι γηρεότεροι δεν βλέπω κανέναν γηρεότερο εδώ μέσα!!!!:D

Καλά ρε σεις, θα με τρελάνετε; Έχω αναφέρει το Μπαρμπαμπαμπά (και όχι Μπαρμπαπαπά) εδώ και δυο μήνες! Αλλά τότε δεν έδωσε κανείς σημασία. Μάλλον ήμουν μπροστά από την εποχή μου!

Στις αρχές του '80 έβγαινε και το ομώνυμο κόμικ!

Πλάκα-πλάκα πάντως, κάθε φορά που διαβάζω τα νέα threads παρατηρώ πως υπάρχουν πλέον πάρα πολλά διπλά (η ίδια σειρά αναφέρεται σε δύο διαφορετικά threads). Έχει αρχίσει να ξεφεύγει κάπως η αρχειοθεσία του φόρουμ.

Και αυτό χωρίς να θέλω να επιπλήξω τον φίλτατο Dominion. Αντίθετα χαίρομαι που κάποιος άλλος θυμήθηκε μια από τις αγαπημένες μου σειρές.

1000 συγνώμη φίλε μου mastoras προτείνω να ενώσουμε το αρχικό σου θρέντ με αυτό και να ξεκινά με το δικό σου πόστ (το δικό μου 1ο θα διαγραφτεί και θα αφήσω εκείνο to post me τρίβια τον Κωσταντάρα)

μερικές φορές συμβαίνει να ξαναναφέρουμε πράματα με τον ίδιο ενθουσιασμό ενώ κάποιος άλλος μας πρόλαβε (το έχω δεί να το κάνουνε και με μένα και τρελενόμουνα και να που και εγώ έκανα την ίδια γκάφα)

και πάλι 1000 συγνώμη