Jump to content
Sign in to follow this  
akmakas

Απίστευτα και όμως αληθινά (That's incredible)

Recommended Posts

Απίστευτα και όμως Αληθινά (That's Incredible, 1980-84), ΕΡΤ

Πρεμιέρα: Σάββατο 5/12/1981

Να ξεκινησω και εγω με την σειρα μου να πω δυο λογια για την σειρα,που παιζοταν στις αρχες τις δεκαετιας του 80! Απιστευτα και ομως αληθινα!

Η σειρα ειχε τρεις παρουσιαστες δυο αντρες και μια γυναικα τα ονοματα τους

τα εχω ξεχασει.Παρουσιαζαν περιεργα γεγονοτα απο ολο τον κοσμο πραγματικα απιστευτα!!Ηταν μια απο τις ποιο αγαπημενες μου σειρες!Δεν ειχα χασει ουτε ενα επεισοδιο!

Σε ενα επεισοδιο το θυμαμαι σαν χθες ειχαν παρουσιασει Το θρυλικο Dragons lair (Το γνωριζετε ολοι φυσικα!)

Εμφανιστηκε στην Αμερικη.Ηταν το πρωτο game με CD Laser disc!!!!!

Ειχα παθει μεγαλο ταρακουλο απο τα γραφικα του!

Τοτε ειχα μια παιχνιδιμηχανη την Unimex mark ix με 4 χρωματα και γραφικα παυλες και τετραγωνα!Εκανα πολυ καιρο να ξαναπαιξω χι χι!

Edited by bernard.c

THAT'S INCREDIBLE !!

...απ' έξω θυμάμαι μόνο το όνομα της ξανθιάς !! (Κάθυ Λη Κρόσμπυ). :D

...μιά που συνδιάσαμε τα arcades με το συγκεκριμένο show, θυμάστε που σε ένα επεισόδιο είχαν φέρει κάποιους... masters των arcades, οι οποίοι πλάκωσαν το Ms. Pac-Man και μάλιστα ένας απο αυτούς το "μηδένισε", ή κάτι τέτοιο; :D

Αν το θυμαμαι Billy τοτε ηταν που καταλαβα οτι δεν ξερω Pacman

δεν θυμαμαι τι ειχε γινει στο τελος ομως θυμαμαι με ποσο μεγαλη ανεση

απεφευγαν τα φαντασματακια!Οι ανθρωποι..επαιζαν μεχρι να το βαρεθουν!

νομιζω στο τελος χωρις να ειμαι σιγουρος ειχαν απομεινει 2 παιχτες και θα πηγαιναν για τον τελικο!

billy δεν το μηδένισε. Το είχε φτάσει σε μια πίστα όπου από εκεί κι έπειτα δε βγάζει τους τοίχους του λαβύρινθου! Το άτομο δεν παιζόταν!

Για το Dragon's Lair τι να πω...έρωτας από εκείνη την εκπομπή κι έπειτα! Πρόσφατα το έτρεξα / τελείωσα στο Daphne κι εκπληρώθηκαν ανικανοποίητοι πόθοι ετών! :)

Απο τα dragons lair που βγηκαν δεν τερματισα ουτε ενα χμμμμμμμ

μουμπλε μουμπλε!μαλλον θα τα ξαναπιασω στα χερια μου τωρα!

Τζων Ντεϊβιντσον

Φρανκ Τάρκεντον

Καθυ Λη Κροσμπυ

Οσο για το pacman...

καθιστε ρε παληκαρια γιατι ειμαι μαστορας του ειδους...το εχω σπουδασει.

Λοιπον, μπορω να σας πω καταρχην οτι παιζαν το ms pacman.

Δεν εκαναν τιποτα σπουδαια πραγματα, χαναν συνεχεια.

Αλλα υποψιν οτι ειχαν ρυθμισει τα μηχανηματα οι διοργανωτες ωστε να τρεχει πιο γρηγορα, οποτε τα συστηματα που καναμε εμεις οι υπολοιποι "επαγγελματιες" παιχτες δεν θα επιαναν.

Αρα για να τους κρινουμε θα πρεπει πρωτα να ξερουμε σε ποιον βαθμο δυσκολιας επαιζαν. Παντως απ οσα ειδα δε μου γεμισαν το ματι, σιγουρα εγω θα πηγαινα καλυτερα!!

Παιδια ξέρετε τί απίστευτο θυμήθηκα; Είχαν εφευρει νερό το οποίο δεν προκαλούσε βραχυκυκλωμα...ήταν καλός αγωγός...του εαυτού του :)) . Για να το αποδείξουν είχαν βάλει από αυτό το νερό σε μία μεγάλη τετράγωνη γυάλα και μέσα σε αυτή πέταξαν ένα MAC II Classic μαζί με το ποντίκι και το πληκτρολόγιο... Και φυσικά το μακάκι δούλευε χωρίς πρόβλημα. Κοιτούσα σα χαζός. Κάπου το 1986 πρέπει να ήταν.

Είναι η μόνη σκηνή που θυμάμαι από αυτή τη σειρά αλλά ....χαρακτηριστική ;-)

Ναι το θυμάμαι κι'εγω... αλλά νόμιζα οτι ήταν τηλεόραση αυτό που πέταξαν μέσα. Επίσης να προσθέσω ότι υπήρχε και υγρό για την ακτινοβολία των crt monitor... Αντί για φίλτρο , έβαζες το Monitor σου σ'αυτό μέσα (σβηστό) και μετά όταν το έβγαζες ήταν bulletproof... το θυμάστε αυτό;;;

Τρομερη εκπομπη για την εποχη της!

Εγω παντως ακομα και σημερα χρησιμοποιω πολλες φορες την φραση ΔΑΑΑΤΣ ΙΝΚΡΕΝΤΙΜΠΩΩΩΛ - κυριως ειρωνικα βεβαια :)

Μπορει καποιος να βρει το sample που φωναζε την παραπανω φραση εν χορω το ζωντανο κοινο της εκπομπης?

Αυτο θα ηταν οντως... Δααατς Ινκρέντιμπωωωλ :D