Jump to content
Sign in to follow this  
Imgema

Τechno (τέλη '80/αρχές '90 εώς μέσα '90)

Recommended Posts

H Techno μουσική ήταν το είδος με το οποίο ξεκίνησα να ακούω γενικά μουσική. Πριν από αυτό ήμουν μικρός μάλλον και δεν με ενδιέφερε τόσο πολύ το να ακούω μουσική. Ομως όταν πρωτοάκουσα κάποια κομμάτια του είδους κόλλησα και έτσι από τα τέλη της δεκαετίας του 80 μέχρι τα μέσα του 90 άκουγα φανατικά και έγραφα πολλές κασέτες είτε από δισκοπωλεία που αντιγράφανε δίσκους είτε από ραδιόφωνο.

Δεν ήμουν ο μόνος... θυμάμαι στο σχολείο (δημοτικό ακόμα) στις εκδρομές η γαλαρία είχε πάντα ένα στερεοφωνικό και ανάλογα τα άτομα θα ακούγαμε ή techno ή Metallica. Οταν βάζανε techno ήταν η καλύτερή μου (άσχετα αν τελικά οι Metallica ανέβηκαν αργότερα στην εκτίμηση μου και το έριξα στο metal).

Από κομμάτια, τι να πρωτοθυμηθώ... 2Unlimited με "Get Ready For This" και "Twilight Zone", οι LA Style με το "James Brown is Dead" και η απάντηση των Holy Noise με το "James Brown is still Alive", οι Interactive με το "Who is Elvis", ο DJPC με τα Inssomniak, οι Praga Khan με το "Injected with a Poison" και ένα σωρό άλλα. Υπήρχαν τα πιο mainstream, χορευτικά αλλά και τα πιο "underground" που δεν ήταν τόσο χαρούμενα ας πούμε. Τα τελευταία μου άρεσαν ακόμα πιο πολύ.

Θυμάμαι που η μόδα τους δεν κράτησε πολύ και μετά τα περισσότερα πιτσιρίκια το γύρισαν στο Metal. Εγώ άργησα, περίμενα να πάω γυμνάσιο για να καταλάβω την μαγεία της ηλεκτρικής κιθάρας και του μπάσου. Μέχρι τότε συνέχισα να υποστηρίζω την Techno και να αυξάνω την συλλογή μου από κασέτες. Ήμουν βλέπετε "φλώρος" :P Ναι, θυμάμαι που απο κάποια εποχή και μετά τα Techno τα λέγανε όλοι "φλώρικα", τουλάχιστον στην περιοχή μου και στα σχολεία που είχαμε εκεί, δεν ξέρω αν αυτό συνέβαινε παντού...

Πάντως ακόμα και με τα Metal δεν σταμάτησα να ακούω Techno. Στα μέσα του 90 θυμάμαι καλοκαίρι με Chimo Bayo και "A si me gusta a mi" (ή όπως το θυμούνται οι περισσότεροι "extasy-extano") μου άρεσε ακόμα το είδος. Αλλά από το 94-95 και μετά σιγά σιγά σταμάτησα να ακούω γιατί πλέον δεν βγαίνανε κομμάτια που να μου αρέσουν. Αλλα παρακλάδια όπως η Trance κέρδιζε έδαφος (πάντα τα βαριόμουν αυτά) ενώ τα χορευτικά είχαν παραγίνει χαρούμενα και μέχρι και σε μένα φαίνονταν "φλώρικα".

Πάντως πρόλαβα και μάζεψα πολλές κασέτες και το καλό είναι ότι το 99% των κομματιών που είχα τα έχω και σε ψηφιακή μορφή πλέον. Μιλάμε για πολλά χρόνια ψαξίματος, από το 98 που πρωτοέβαλα internet μέχρι και σήμερα. Ακόμα όμως ψάχνω να βρω 1-2 κομμάτια. Βλέπετε ένα κακό που είχα τότε ήταν ότι όλα τα κομμάτια τα είχα χύμα και ποτέ δεν σημείωνα ονόματα και τίτλους....

Ενα πολύ γνωστό κομμάτι, έτσι για δείγμα:

Ισως το αγαπημένο μου κομμάτι (και μάλλον όχι τόσο γνωστό)

https://www.youtube.com/watch?v=8QXETSkZTFk

Αυτό είναι ένα κομμάτι που το είχα στην πρώτη μου κασέτα και ακόμα δεν ξέρω ούτε τον artist αλλά ούτε τον τίτλο. Ανέβασα ο ίδιος το video πριν από χρόνια μπας και κάποιος στο Youtube το ξέρει αλλά μέχρι στιγμής τίποτα. Αν κάποιος παλιός Technomaniac μπορεί να βοηθήσει θα βάλει τέλος σε μία 15-ετή, περίπου, αναζήτηση...

Edited by Imgema

Aν και χωμενος στο metal απο τοτε μου ξυπνησες αναμνησεις πολυ μακρινες.Ακουγα εντελως παθητικα αφου πολυ συμμαθητες μου ακουγαν techno και αυτοι απο πειρατικες κασσετες.Το κομματι που ψαχνεις το γνωριζω αλλα απο τιτλο δε θυμαμαι τιποτα...Παντως το backround που εφτιαξες τα σπαει ;).

Και ανοιγμα προγραμματος με Quadrophonia...

[video=youtube;0PkD--DD0TM]

Από τα πλέον αγαπημένα είδη μουσικής. Οι 2 Unlimited με το No Limits, The Real Thing,Let the beat control your body κ.α. απλά τα έσπαγαν! Γενικά βγήκαν φοβερά κομμάτια εκείνη την περίοδο.

Να συμπληρώσω το συγκρότημα KLF

[video=youtube_share;5gM09iw75-g]

Είσαι μέσα στο μυαλό μου!

Σκεφτόμουν να ανοίξω θεματάκι, αλλά δεν είχα αρκετές πληροφοριές να μοιραστώ, ώστε να κάνω καλή, δυναμική αρχή.

Λοιπόν, τέκνο άκουγα στα πολύ μικράτα μου, επειδή έπαιζε από το πρωί ως το βράδυ ως μουσικό χαλί σε εκπομπές και διαφημίσεις. Φυσικά και δεν ήξερα ποιοί είναι οι 2 Unlimited ή η Corona, και λοιποί καλλιτέχνες. Αλλά απολάμβανα ως πεντάχρονο το Get ready for this (που έπαιξε μέχρι και στη διαφήμιση του Chipicao) ή το Baby baby.

Με τα χρόνια, και με μια συλλογή του Jeronymo Groovy Magazine ήρθα ακόμα πιο κοντά στην τέκνο, μιας και το σιντάκι το είχα λιώσει.

Όταν ήρθε το ίντερνετ, ξαναξεκίνησε αυτή η αναζήτηση, που συνεχίζεται ακάθεκτη μέχρι και σήμερα, μιας και η τέκνο είναι από τις μουσικές που απολαμβάνω, για τον έντονο, δυναμικό ήχο, που σε ξεσηκώνει και σου φτιάχνει τη διάθεση. Ακόμα και σήμερα κατέχουν εξέχουσα θέση στο κινητό μου, μαζί με τα υπόλοιπα ρετρο-άσματα.

Ζηλεύω, σε ένα βαθμό, που δε μπορούσα τότε να είμαι στην ηλικία που είμαι σήμερα, και να πηγαίνω σε κλαμπ και να κοπανιέμαι σε τεκνο/ρέηβ (λιγότερο) ρυθμούς. Σήμερα δεν υπάρχει αυτή η διάθεση στη μουσική, αυτός ο δυναμικός ρυθμός, και φυσικά αυτή η όρεξη για χορό.

Το καλό με την τέκνο είναι και τα ρεμίξ. Οι καλλιτέχνες είχαν την τάση να πειραματίζονται στους ήχους τους, φτιάχνοντας διάφορες εκδόσεις, πχ άλλη για ραδιόφωνο, άλλη για κλαμπ, κλπ. Δυστυχώς είναι αρκετά δύσκολο να πέσεις πάνω σε τέτοιες εκδόσεις, οπότε στήνεις τηλεμπάνιστρο στο ίντερνετ να πετύχεις όσο περισσότερο υλικό μπορείς.

Αναμνήσεις από τέκνο πολλές, όπως και με το μετέπειτα μουσικό είδος "reggae-techno" , με Coco Jumbo και Ace of Base (The sign και All that she wants), αλλά πιο πολύ ανάμεικτες, πχ από διαφημίσεις ή ραδιοφωνικούς σταθμούς. Θυμάστε το No limits των 2 Unlimited στη διαφήμιση της Stirella (με τον Κωστέτσο, νομίζω...);

Κλείνω με το Injected with a poison, που αποτελεί και πρόσφατο κόλλημα (προ ημερών μου το θύμισε ένα φιλαράκι στο youtube).

Ζηλεύω, σε ένα βαθμό, που δε μπορούσα τότε να είμαι στην ηλικία που είμαι σήμερα, και να πηγαίνω σε κλαμπ και να κοπανιέμαι σε τεκνο/ρέηβ (λιγότερο) ρυθμούς. Σήμερα δεν υπάρχει αυτή η διάθεση στη μουσική, αυτός ο δυναμικός ρυθμός, και φυσικά αυτή η όρεξη για χορό.

Και γω όταν πρωτοέβγαινα στα κλαμπ ήταν το 1997 όταν είχε πλέον σταματήσει η μόδα της Techno. Επίσης μην ξεχνάμε τους Technotronic με τα This Beat is Technotronic, Hey Yo Here We Go, Get Up, Pump Up The Jam

http://www.youtube.com/watch?v=dA0_6G_UOZM

Επίσης Capella με U Got To Let The Music, U and Me και άλλα πολλά.

http://www.youtube.com/watch?v=i0cjGVpKLd4

Edited by johnny19818

Και γω όταν πρωτοέβγαινα στα κλαμπ ήταν το 1997 όταν είχε πλέον σταματήσει η μόδα της Techno. Επίσης μην ξεχνάμε τους Technotronic με τα This Beat is Technotronic, Hey Yo Here We Go, Get Up, Pump Up The Jam

http://www.youtube.com/watch?v=dA0_6G_UOZM

Καλά είσαι... Από το 97 και μετά το ρίξαμε στα ελληνάδικα (βαρελάδικο, κλπ..)

Πωωω, το Hey yo, here we go το είχα πετύχει σε ένα κλιπ, μια εκπομπή της Διγενή με τη Χειλουδάκη :P Υπερ-καλτ εύρημα!!!

Και επειδή μίλησα για υπερ-καλτ ευρήματα, ιδου:

Ελληνική οικογενειακή γιορτή με μουσική υπόκρουση τέκνο! Η δε κυρία που χορεύει το Get Up (υπεραγαπημένο κομμάτι, τιμημένο 1990!!!) δε σας θυμίζει τη θεία Βιργινία από τους Απαράδεκτους;;; :P

Πάντως εμένα προσωπικά δεν μου πολυ άρεσαν τα "χαρούμενα" ή τα πολύ χορευτικά. Για παράδειγμα προτιμώ την original έκδοση του "Injected with a Poison" που είναι κάπως πιο... "σκοτεινή" να το πω? Πιο underground? Δεν ξέρω την σωστή λέξη :P

Επίσης δεν τρελαινόμουν ιδιαίτερα με τα κομμάτια που είχαν πολύ rap μέσα αλλά υπήρχαν και κάποιες εξαιρέσεις όπως το φοβερό αυτό κομμάτι: