Jump to content
Sign in to follow this  
Imgema

Τechno (τέλη '80/αρχές '90 εώς μέσα '90)

Recommended Posts

Με αφορμή τον moby και το feeling so real που ανέβηκε παραπάνω, θυμήθηκα το παρακάτω κομμάτι από ένα συγκρότημα με διπλή προσωπικότητα, μιάς και από την μία κυκλοφόρησε πολύ καλά κομμάτια που άγγιζαν το underground, όπως το παρακάτω ή το electronic pleasure, mind of the machine κλπ, και από την άλλην κάποια commercial κομμάτια που από προσωπική άποψη δεν ακούγονται ! όπως την διασκευή του stayin' alive ή το da ya think i'm sexy.

N-Trance - Set You Free (Original Mix)

https://www.youtube.com/watch?v=d_zCt0I2Cr8

Όσο για τον moby είναι ένας καλλιτέχνης οπού τρέφω μεγάλο σεβασμό, μιας και σε όποια περίοδο και με όποιο είδος μουσικό έχει καταπιαστεί τα έχει καταφέρει πολύ καλά, και μετά από τόσα χρόνια δεν έχει χάσει την ποιότητά του.

Edited by D@redevil
yt title

Χαιρετω τους παντες ευχαριστω για την προσκληση ειμαι ο Ακης φοιτητης στο Λονδινο κ τωρα ειμαι Ελλαδα για διακοπες

διαβασα ολα τα ποστ κ θα πω ενσυντομια την γνωμη μου εχοντας ασχοληθει αρκετα με την ηλεκτρονικη μουσικη ,

καταρχην δεν συμφωνω με αρκετα που διαβασα με οτι εχει να κανει με την ονομασια καθε ειδους γιαυτο θα προτινω καπια κομματια κ θα λεω τι ειναι

φυγαμε λοιπον με ενα κομματι του 1992

4 Eye - Sexy Music (Techno Vocal 12'' Mix)

ετσι ητανε η techno μουσικη το 1989 εως το 1992

το 1993 εως κ το 1996 ητανε πιο χαρουμενα μερικα οχι ολα οπως το παρακατω του 1993

Linda Fields - Shame Shame Shame (Single Techno Version)

κ το παρακατω επισης ειναι χαρακτηριστικο mid 90s

terra w.a.n. - i know (radio techno mix)

[video=youtube;CGXt0Ed-_Mw]

αυτη ητανε η techno μουσικη του 90

τωρα θα πω τι ητανε η rave το 90 στην αγγλια rave λεγανε τα γρηγορα κομματια με πιανο κ rave break beat κ μερικα βελγικα οπως το Praga Khan - Injected With A Poison (Adams Power Mix)

στην ευρωπη λεγανε rave την περιοδο 1990 εως 1993 κομματια τυπου Two Little Boys- Stylophonia 1992 https://www.youtube.com/watch?v=tNO4EZU8GSQ

αυτα τα κομματια ηταν σκληρη techno δηλαδη μιξ rave με techno επισης την ιδια εποχη rave λεγανε κ αυτο Prodigy - Everybody In The Place

η rave αρχισε να αλλαζει το 1993 κ αρχισε να αποβαλει το break rave κ την techno το ιδιο κ η techno αρχισε να να γινεται πιο καθαρη techno με παραγωγες cappella,culture beat,2 unlimited κτλ ετσι το 1993 αρχισε μια νεα rave που επισης ητανε γρηγορη μουσικη οπως η παλια rave του 1990 - 1993 κ εγινε ακομα πιο γρηγορη το beat εγινε πιο χοντροκομενο κ το acid σε συνοδεια Dr. Droste - Mark Ohhh ... hφrst du mich??? (Long Rave)

k σε ποιο χαρουμενα Rave-O-Lution - Falling In Love 1995

κ φυσικα scooter endless summer

τελος τι ιδια εποχη rave λεγανε κ αυτο Josh Wink - Higher State of Consciousness (Tweekin Acid Funk) https://www.youtube.com/watch?v=RcSuM_G1AZw

αυτη ητανε η rave μουσικη του 90

Edited by D@redevil
συνεχόμενα posts // yt tags

Νεκρανασταση για δυο λογους:

1)Το χρονολογικο οριο διευρυνθηκε 

2)Αν δεν την εχετε περασει σε καμια σπηλια τις τελευταιες δυο βδομαδες, θα εχετε παρει χαμπαρι το νεο βιντεοκλιπ του Freestyler.

Μπορει να εγινε ως διαφημιση για Βελγικο παροχο ΑΛΛΑ το κομματι ειναι αυτουσιο. Εχω ΣΙΧΑΘΕΙ τα remakes ΓΕΝΙΚΩΣ! Σε τραγουδια, ταινιες...γενικα. Τα εχω ΣΙΧΑΘΕΙ.

Μαγκες που το κρατησαν ιδιο (και δεν νομιζω να το εκαναν για οικονομικους λογους - τι θα κοστιζε ενα remix?)

Και μαγκια το βιντεοκλιπ που ειναι διασκευη στο σημερα του παλιου και με την εμφανιση των συνετελεστων του γκρουπ μετα απο 20 χρονια στους ιδιους "ρολους"

Βαρα

• Like 1

2 hours ago, Wally said:

Αν δεν την εχετε περασει σε καμια σπηλια τις τελευταιες δυο βδομαδες

Εγω στην retroσπηλια!

Δεν ηταν (ή ειναι) ακριβως του γουστου μου, αλλα σιγουρα θυμαμαι την εποχη γυρω στο millenium που επαιζε ad nauseam.