Jump to content
Sign in to follow this  
metalcandyman

Smartphones VS Παλιά κινητά

Recommended Posts

Γενικά δεν με ενδιαφέρουν και πολύ όλες οι εφαρμογές των smarphone και ακόμα περισσότερο δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα games. Το internet είναι αρκετά χρήσιμο, όχι όμως για να σερφάρεις με τις ώρες, αλλά μόνο για να δεις κάποια χρήσιμη πληροφορία γρήγορα, εφ'όσον δεν είσαι στον υπολογιστή σου.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικο κάποιου που βγαίνει έξω με τους φίλους του και κάθεται και σερφάρει στο internet με το κινητό για ώρες αντί να συμμετέχει στην παρέα. Αφού ρε Αινστάιν, όλη μέρα σπίτι σου ήσουν και μπορούσες να μπεις στο internet απο το PC, με keyboard, mouse, πιο μεγάλη οθόνη, καλύτερη ταχύτητα κλπ. Γιατί μπαίνεις τώρα και σεφάρεις ενώ είσαι με τους φίλους σου? Ασε να μαντέψω, γιατί είσαι κάγκουρας, ψωνάρα και θες να κάνεις επίδειξη το gadget σου? Πραγματικά, ένας φίλος στην παρέα μας το κάνει συνέχεια αυτό και μου έρχεται να του ρίξω το ποτήρι με το νερό. Δεν είναι ότι βλέπει κάτι χρήσιμο που πρέπει σώνει και καλά να δει, απλά κάθεται στο FB και κάνει βλακείες, τσεκ ιν (γιατί όλοι πρέπει να ξέρουν που είμαστε) τραβάει φωτογραφίες για το instagram και άλλες μοδατες βλακείες. Και όταν τελειώσει με αυτά, έ να μην παίξει και κανα cut the rope για να μας το κάνει λιανά ότι μας βαριέται?

Για μένα το κινητό πρέπει να κάνει τα εξής χρήσιμα πράγματα.

-Να παίρνεις και να σε παίρνουν τηλέφωνο.

-Να στέλνεις sms.

-Να παίζει MP3 σε καλή ποιότητα (ώστε να μην κουβαλάς ξεχωριστό MP3 player)

-Αντε να έχει και κάποιο πολύ βασικό GPS σε περίπτωση που χαθείς (για να μην έχεις και ξεχωριστή συσκευή GPS).

Edited by Imgema

Κατεμε μιλάμε για άλλο πράγμα. Άλλο υπολογιστής -τηλέφωνο και άλλο απλά τηλέφωνο. Τα συγχρονα 4 πυρηνα android like moto g είναι υπολογιστές. Εκτελούν όλες τις απλές λειτουργίες που κάνει κάποιος σε pc.

Εγώ δεν μπορώ να τα βάλω σε σύγκριση. Α και btw έχω καταργήσει τα SMS καθώς όλοι στον περίγυρο μου είναι συνεχώς on line.

Υγ : τύποι σαν αυτόν που είναι με την συσκευή κολλημένη στο χέρι είναι ο ορισμός της έλλειψης παιδείας και κοινωνικοποίησης.

Ωραίο θέμα!!!

Είχα αποκτήσει από τα τέλη της δεκαετίας του 90 κινητό από αυτά με την εξωτερική κεραία, αργότερα είχα Ericsson, πολύ αργότερα κατέληξα σε ΝΟΚΙΑ. Άλλαξα δύο κινητά NOKIA με το τελευταίο να το έχω αλλάξει πρόσφατα. Χρησιμοποίησα ένα εφεδρικό τηλέφωνο ΝΟΚΙΑ που είχα στο σπίτι άθικτο, με βόλεψε πολύ, αγόρασα όμως κι ένα smartphone/έξυπνο τηλέφωνο και καλά γιατί όπως με πληροφόρησαν τα παλιά μοντέλα κινητών με τα κουμπάκια σιγά-σιγά αποσύρονται. Ομολογώ πως το ''έξυπνο τηλέφωνο'' δεν με εξυπηρετεί πολύ γιατί χρησιμοποιώ και τα δυο χέρια για να τηλεφωνήσω ή να στείλω μήνυμα ενώ με το παλιό κινητό η διαδικασία ήταν πιο γρήγορη. Βέβαια είναι θέμα συνήθειας. Επίσης τώρα με τα smartphones πρέπει να αγοράσεις και θήκη να το βάζεις μέσα μην σπάσει. Πραγματικά τα νέα κινητά έχουν πιο πολλές δυνατότητες σε σχέση με τα παλιά μοντέλα, εγώ χρησιμοποιώ το τηλέφωνο για τις βασικές λειτουργίες δηλαδή κλήσεις και μηνύματα, δεν παίζω παιχνίδια, δεν ακούω μουσική, δεν σερφάρω στο Διαδίκτυο...

Smartphone που να κάνει καφέ υπάρχει;;;; :P

Edited by BETTY BOOP

Έχω δύο φίλους που αν κι ασχολούνται με την τεχνολογία κι είναι φανατικοί gamers αρκούνται με τα παλιά τους java κινητά. O ένας μάλιστα είναι αρχιτέκτονας κι έχει τεραστία συλλογή από video games, oπότε δεν έχει και οικονομικό πρόβλημα.

Πολύ παλιά, πριν ακόμα βγουν τα smartphones δεν είχα τρέλα με το ν' αλλάζω διαρκώς κινητά και γενικά δεν είχα την μεγάλη τρέλα με κινητά. Το πρώτο μου κινητό ήταν μια μπακατέλα της Panasonic που μου χάρισε ο θείος μου όταν πήγαινα γυμνάσιο (ήταν το παλιό του κινητό), ήταν τεράστιο σαν ασύρματο τηλέφωνο, με κεραία και για τα sms φαινόταν μόνο μια σειρά στην οθόνη. Αλλά σ' αντίθεση με τα Nokia που με το παραμικρό πέσιμο άνοιγαν στην μέση, το Panasonic που είχα ακόμα και με δύναμη να το πέταγες στα βότσαλα δεν ένιωθε τίποτε.

Μετά από λίγο καιρό μου χαρίσανε ένα Ericsson T28s, το αγαπημένο μου κινητό που πέρασε από τα χέρια μου.

5a6c2e63394f1_EricssonT28sGSMTetrisRetroPhone.thumb.jpg.1da1336f06ca448433e5d8fb913fbebe.jpg

Για την εποχή του ήταν το μικρότερο κι ελαφρύτερο κινητό, ήταν αρκετά εύχρηστο κι είχε και το Tetris με τ' όποιο πέρναγε ευχάριστα η ώρα μου όταν βρισκόμουν έξω και βαριόμουν (π.χ. στα διαλείματα στο φροντιστήριο). Το εν λόγω κινητό αναγκάστηκα να το αντικαταστήσω μ' ένα νεότερο, φτηνό κινητό Sony Ericcson που μου πήραν οι γονείς μου (το πρώτο μου έγχρωμο κινητό που υποστήριζε jpeg και video πανάθλιας ποιότητας) μονάχα όταν πήγα στρατό και είδα ότι την περισσότερη ώρα δεν είχε καλό σήμα.

Η πρώτη φορά που υπέκυψα στον πειρασμό ν' αγοράσω ένα πιο ακριβό κινητό για λειτουργίες πέρα από τηλεφωνήματα και sms ήταν όταν πρωτοέπιασα δουλειά κι αγόρασα το Sony Ericcson C905, από τα λίγα κινητά της εποχής του που είχαν φωτογραφική μηχανή 8MPixel επειδή πάντα γούσταρα να τραβάω φωτογραφίες πιο βολικό και διακριτικό θα ήταν με το κινητό παρά να κουβαλάω και φωτογραφική μηχανή. Τότε δεν ήξερα ότι είχε και δυνατότητα να έμπαινε στο internet μέσω wi-fi και γούσταρα τρελά, ειδικά όταν ήθελα να μπω internet ενώ ήμουν ξαπλωμένος στο κρεβάτι ή ήμουν έξω. Επίσης ήταν πολύ βολικό για όταν έπαιζα κάποιο video game σε μια κονσόλα κι ήθελα να διαβάσω κάποιο hint ή walkthrough χωρίς να χρειαστεί να κάθομαι ν' ανοίγω το pc που είναι και σε άλλο δωμάτιο. Ειδικά όταν ήμουν διακοπές ήταν τέλειο βοήθημα.

Αν και ήθελα ν' αγοράσω πιο μετά ένα smartphone ως μια φορητή multimedia συσκευή δεν το είχα και μέγιστη πρωτεραιότητα για τους εξής λόγους:

- Το C905 μια χαρά λειτουργούσε ακόμα (κι ας έκανε που και που κάποια κολλήματα)

- Το είχα χρυσοπληρώσει όταν είχε πρωτοβγει, οπότε ήθελα να πιάσουν τόπο τα λέφτα που έδωσα

- Δεν μου περίσσευαν λεφτά

Πέρσυ ήταν που αποφάσισα ν' αγοράσω επιτέλους ένα σχετικά φτηνό smartphone από την Samsung (150 ευρώ από online κατάστημα) μιας και το C905 τα έφτυσε τελείως. Για να πω την αμαρτία μου έχει γίνει προέκταση του χεριού μου μιας και κάνεις ένα σωρό πράγματα με το smartphone. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω ότι είμαι φανατικός υποστηρικτής των smartphones για τους εξής λόγους:

- H μπαταρία τους αδειάζει πολύ γρήγορα

- Για τον λόγο ότι αποτελούν κατά κάποιο τρόπο μίνι υπολογιστές σημαίνει ότι είναι και πιο ευάλωτα σε ιούς

- Κολλάνε με το παραμικρό

- Η touch screen δεν κάνει για τα περισσότερα παιχνίδια

- Λόγω μικρού μέγεθος οθόνης διαρκώς μπερδεύω συνέχεια τα γράμματα

- Και διάφοροι άλλοι λόγοι

Έξυπνα κινητά σου λένε μετά.

Εν κατακλείδι αν και με βολεύουν τα smartphones σε αρκετά πράγματα ποτέ δεν πρόκειται ν' αντικαταστήσουν πλήρως τα παλιά java κινητά για τρεις σημαντικούς λόγους:

- Aνθεκτικότητα

- Μπαταρία

- Ευκολία χειρισμού (κυρίως για όσους δεν είναι εξικειωμένοι με την τεχνολογία)

Edited by Vetus

Λίγο να ξεθαψω το θέμα. Έχω το τελευταίο δίμηνο που παράτησα το smartphone για ένα νοκια 105. Το σμαρτφον έχει το ρόλο τάμπλετ και μένει στο αμάξι για gps. 

4 χρόνια μετά λοιπόν να αναφέρω ότι έχω αλλάξει 2 κινητά smartphone τα οποία πλέον μου προσφέρουν πολύ μεγάλη εξυπηρέτηση όσον αφορά τις εφαρμογές του και γενικότερα το τι μπορεί να κάνει κανείς με αυτά. Η ιδέα όμως που είχα γράψει για την αγορά Sony Ericsson από σειρά P όπως P910, P910i, P990 ή το Nokia E90 κρατάει ακόμη και σήμερα.

Πρόσφατα αγόρασα ένα Sony Ericsson P990i από Ελλάδα διότι είχα απωθημένο ένα SE σειρας P και πήρα το πιο "μοντέρνο". Το επέλεξα κυρίως για το WiFi που είχε σε αντίθεση με τα παλιότερα μοντέλα αν και για κάποιο λόγο δεν έχω καταφέρει να μπω να σερφάρω ακόμη. Δεν λειτουργούν οι browser, δεν ξέρω τι συμβάινει. Έχω δει βίντεο στο ΥΤ αν και όχι τόσο κατατοπιστικά και πάλι τίποτα. Επίσης δεν έχει ελληνικά κάτι που με έκανε να ξενερώσω διότι το language pack πρέπει να το κατεβάσεις από το site της SE το οποίο φυσικά δεν υποστηρίζει τέτοιο παλιό μοντέλο. Έτσι αγόρασα κι ένα 2ο από Ελλάδα(παραλαμβάνω σήμερα). Στις εικόνες φάνηκε ελληνικό μενού. Ελπίζω να μην φάω καμιά φόλα πάλι. Όποιος έχει εμπειρία και γνώσεις για download εφαρμογών καλοδεχούμενος :D . 

• Confused 1