Jump to content
Sign in to follow this  
metalcandyman

20 χρόνια Super Metroid

Recommended Posts

[ATTACH=CONFIG]99233[/ATTACH]

To Super Metroid εγειναι 20 χρονων και κυκλοφορησε σαν χθες 19 μαρτιου 1994.Αυτο το παιχνιδι λοιπον που φτιαχτηκε απο μια ομαδα 15 ατομωv με αρχηγο της τον Gunpei Yokoi (ας ειναι ελαφρυ το χωμα που τον σκεπαζει R.I.P) που ειναι και ο δημιουργος της σειρας Metroid.Ωσοι ζησαμε το πρωτο Metroid στο NES με την κυκλοφορια του SNES ενα απο τα ελαχιστα παιχνιδια που θελαμε οπωσδηποτε να δουμε ηταν ενα νεο Metroid και τελικα δεν αργησε και πολυ και οι μαγκες της N μας χαρισαν ενα απο τα καλητερα παιχνιδια ολων των εποχων.Ενα παιχνιδι που ωσοι το εχουν λιωσει δεν προκειται να το ξεχασουν ποτε γιατι ακομα και σημερα μιλαμε για μια απιστευτη εμπειρια γιατι δεν ειναι απλα ενα παιχνιδι αλλα ειναι ενα φανταστικο ταξιδι αναζητησης και εξερευνησης δεκαδων ωρων μεσα σε περιβαλοντα και ενα σωρο διαδρομες που χαμπαρι δεν θα παρει καποιος το ποσο ευκολο ειναι να χαθει.Ειναι ενα ταξιδι για την σωτηρια του κοσμου απο τον εναν και μοναδικο εχθρο που λεγεται Mother Brain.Ποιος μπορει να ξεχασει τα φανταστικα γραφικα και μουσικη που ειδε την πρωτη στιγμη που εβαλε την κασσετα στο SNES;Ποιος μπορει να ξεχασει της μαχες με τα τερατα που μας εκαναν την ζωη δυσκολη καθως εξερευνουσαμε της πιστες και προσπαθουσαμε να βρουμε την σωστη πορεις οπως τους Metroids,Mochtroids,Sidehopper,skultera και ενα σωρο αλλους η πoιος μπορει να ξεχασει επικες μαχες οπως οι μαχες με τους Crocomire,craid,Draygon,Phantoon,Ridley αλλα και την τελικη μαχη με το Mother Brain;Ποιος μπορει να ξεχασει εστω και την παραμικρη περιοχη του παιχνιδιου απο την Crateria μεχρι την Tourian;Ποιος μπορει να ξεχασει γενικοτερα οτιδηποτε εχει σχεση με αυτο το αριστουργημα που εχει την μοναδικη ικανοτητα να παραμενει φρεσκο ακομα και την εκατοστη φορα που θα το πιασουμε να το τερματισουμε;H απαντηση ειναι κανεις.Κανεις δεν προκειται να ξεχασει την εμπερια που βιωσε την πρωτη φορα που επαιξε και τερματισε το Super Metoid γιατι τετοιες παιχνιδαρες βγαινουν καθε 20 χρονια και βγαινουν απο εταιριες που ξερουν καλητερα απο τον καθεναν πως να φτιαξουν τετοια παιχνιδια.

Εν αναμονη λοιπον του επομενου Metroid για το Wii U ειναι καλη ευκαιρια σημερα για ενα επετειακο playthrough της παιχνιδαρας που λεγεται Super Metroid.

Xρονια πολλα λοιπον παιχνιδαρα μου και σε ευχαριστουμαι για αυτη την απιστευτη gaming εμπειρια που μας χαρισες και θα μας χαριζεις για παντα.

Edited by metalcandyman

Αν και δεν ειμαι ο μεγαλυτερος φαν της σειρας Metroid(δεν εχω παιξει και πολλα...) εχω να πω μια λεξη: Παιχνιδαρα!!

Κριμα που δεν ειχε πεσει στα χερια μου στην εποχη του , το επαιξα σε emulator αργοτερα :xm: . Χρονια Πολλα λοιπον και ας ελπισουμε να δουμε συντομα κατι απο το νεο παιχνιδι της σειρας!

Και ενα ωραιο αρθρο: http://www.metroid-database.com/sm/super-metroid-20th-anniversary1.php

Edited by Ajax87

Ευελπιστούμε σε συνέχεια αυτής της εκπληκτικής σειράς, εννοώ συνέχεια των 2D Metroids....

Οτι και να σχολιασω γι αυτο το τιτλο θα ειναι λιγο .Απλα τεραστιος και στα πεντε καλυτερα ολων των εποχων σαν σειρα ολα αυτα τα χρονια το ονομα metroid .Το ονομα και μονο ειναι ικανο ακομα και σκλυροπυρηνικοι haters της nintendo να δωσουν σεβασμο .Εχει αποδειχτει αλλωστε πως ειναι λογος αγορας κονσολας ενας τιτλος metroid (φορητης η σταθερης)

To καλύτερο Metroid που έχει βγει και από τα καλύτερα παιχνίδια του SNES. Απλά κορυφαίο. Δυστυχώς κάναμε 8 χρόνια να δούμε καινούργιο Metroid μετά από αυτό (ευτυχώς το Metroid Prime άξιζε την υπομονή).

Έγινε 20 χρονών λοιπόν. Χμμ...σε λίγο θα κάνει και φορολογική δήλωση :). Πέραν της πλάκας είναι από τα καλύτερα παιχνίδια της κονσόλας και με διαφορά.

Πώς περνάνε έτσι τα χρόνια .... Φοβερός τίτλος, πρέπει να το ξαναπαίξω κάποια στιγμή γιατί πάνε πολλά χρόνια που μπήκε για τελευταία φορά στο κουτί του. Για μένα, δεν είναι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του Snes, είναι μακράν το καλύτερο, αφού δεν θυμάμαι να έχω λιώσει άλλο παιχνίδι τόσο όσο αυτό στην συγκεκριμένη κονσόλα. Βασικά, η εντονότερη εικόνα που έχω για το Snes μου, είναι με κουμπωμένη την κασέτα του metroid επάνω !