Jump to content
rendouan

Πίστα με ηλεκτροκίνητα αυτοκινητάκια

Recommended Posts

Καλησπέρα από οσο έψαξα στο σαιτ δεν ειδα καμια αναφορα . Μου είχαν φερει την δεκαετια του 80

μια πιστα συναρμολογουμενη με μεταλλικο διαδρομο η οποιια συνδεοταν με ρευμα και όταν εβαζες πανω 2 αυτοκινητακια (ειδικα) ετρεχαν και μαλιστα σε καποια σημεια διασταυρωνονταν κιολας.

Ειχε κανεις αλλος κατι αντιστοιχο?

Ειχα και εγω μια τετοια πιστα με 2 λωριδες(για 2 αυτοκινητα δηλαδη) που εκανες αγωνες. Στην ουσια ειχες μονο το ελεγχο του "γκαζιου" αλλα δεν μπορουσες να το εχεις συνεχεια πατημενο γιατι σε πεταγαν οι στροφες και το αυτοκινητακι εβγαινε εκτος πιστας.

Μετα απο λιγο καιρο το μεταλο που ειχαν πανω οι λωριδες για να παιρνουν ρευμα τα αυτοκνητακια οξειδωθηκε και δεν δουλευε σωστα και το παρατησα...

Και εμένα μου είχαν φέρει ένα τέτοιο δώρο γύρω στο 1993.Δεν δούλευαν με ρεύμα αλλά με μπαταρίες.Υπήρχε όμως κάποιο πρόβλημα,το κουτί που έπαιρνε τις μπαταρίες ήταν ξεχωριστά και δεν συνδεόταν με τις λωρίδες,οπότε ποτέ δεν δούλεψε.

Eιχα και γω μια τετοια πιστα με ρευμα,αυτοκινητακια κλπ και ελεγχες το καθε ενα με δυο χειριστηρια φανταστειτε τα σαν το πανω μερος απο το joystic του atari 2600 και στο πανω μερος του ειχε ενα κουμπι για γκαζι.Μιλαμε επιαναν φοβερες ταχυτητες για τετοιο παιχνιδι.

Θυμάμαι έναν αυτοκινητόδρομο που είχε ο αδερφός μου, σε μεγάλα πλαστικά κομμάτια, με δύο μεταλλικές τροχιές για δύο αυτοκίνητα. Αφού συναρμολογούσες το διάδρομο όπως γουστάριζες (το κάθε κομμάτι ενονώταν "σφηνώνοντας" το μέταλλο της κάθε τροχιάς με το επόμενο κομμάτι), έβαζες σε ένα ειδικό σημείο ένα κουτί, το οποίο, νομίζω, έπαιρνε μπαταρίες, όπως λέει και ο φίλος thebest20. Το κουτί αυτό έδινε ρεύμα στις τροχιές. Επάνω στο κουτί, συνέδεες τα χειριστήρια, στις ειδικές τρύπες (ήταν, νομίζω, δύο μεταλλικές "μπάρες", σαν μίνι φισάκι, που το συνέδεες με το κουτί) και έβαζες στο τέλος τα αυτοκινητάκια στο διάδρομο.

Τα αυτοκινητάκια είχαν από κάτω τους δύο κομμάτια συρματάκι, σαν αυτό το συρματάκι που πλένουν τα πιάτα, περίπου, για να είναι σε επαφή με τις τροχιές του διάδρομου. Το χειριστήριο ήταν ένα μίνι πιστολάκι με σκανδάλη, που όπως είπε και ο φίλος Ajax87, πατούσες απλά γκάζι, απλά ήθελε προσοχή, γιατί μπορούσες ανά πάσα στιγμή να πεταχτείς εκτός διαδρόμου.

Επίσης, θυμάμαι ότι είχε διάφορα πλαστικά στηρίγματα, για να "σηκώσεις γέφυρα" (μπορούσες να κάνεις μια κλειστή, κυκλική στροφή και να περάσεις το διάδρομο από πάνω), και κάμποσες πλαστικές μπαριέρες για να τις βάλεις στο πλάι, να μη σου φεύγει το αυτοκινητάκι και το ψάχνεις, όταν πεταγόταν στις στροφές.

Είχαμε παίξει αρκετά, είχαμε κάψει μερικές μπαταρίες (έπαιρνε τα βαρελάκια), αλλά χάλασε πριν το ευχαριστηθούμε...

Αυτη ειναι ακριβως η πιστα που ειχα και εγω, αγορα απο Αγγλια το 1981 οποτε θα υποθεσω οτι ηταν Scalextric ή καποιο πιστο αντιγραφο.

FirstSlotcarSet-Aug1981.jpg.c7dea8af38cb0dcf4aa5ff584331d871.jpg

http://www.ebay.co.uk/itm/111221629568 5a6c2ed34080c_T2eC16N!)UE9s3wBeyoBQEDlHv5kw60_35.JPG.a8e798834c724b6e54afd7d7ccd6da38.JPG

τελικά το εβΑΥ είναι θησαυρός αναμνήσεων βρήκα φωτογραφίες από το δικό μου

με κα΄ποιες μικροδιαφορές στα χειρηστήρια στην έκδοση που έιχα εγώ τα χειρηστήρια ήταν

ορθογώνια παραλληλεπίπεδα με κουμπιά

Edited by Kambia
ATTACH απο το ebay

Σωστος! Εμενα ηταν κατι σαν και αυτο ή αυτο. Θυμαμαι το ενα αμαξι ηταν μια κοκκινη Pontiac Firebird Trans Am απο τα τελη της δεκαετιας του εβδομηντα.

Τα αμαξια ηταν ακριβως αυτο το στυλ με τα ηλεκτροδια βουρτσες και τον μαγνητη.

5a6c2ed36cfd2_(KGrHqFHJEgFCjbZOSD1BQrV!stUQ60_57.thumb.jpg.442caa512e3cc90f52cb9490cd4f7299.jpg

5a6c2ed37eba1_(KGrHqYOKiYE5Okg-hjGBO0EbUkzQ60_12.JPG.945a70661ef0873373d54b13e93632c6.JPG

5a6c2ed38ab96_T2eC16VHJHEE9ny2rTGsBQrVBvzv5!60_57.thumb.JPG.3a10ea759395f87cbae98750d2065848.JPG

5a6c2ed397994_T2eC16VHJHIE9nyseFPoBQDu(M3Co!60_57.thumb.JPG.3570ea64ea671b8f7cea54acfd99e597.JPG

• Like 1