Jump to content
rendouan

Πίστα με ηλεκτροκίνητα αυτοκινητάκια

Recommended Posts

Τι μου θυμίσατε!

Έχω και εγώ αυτοκινητοδρομο στο πατάρι!Στο κουτί του αχρησιμοποίητο!

Πρέπει να έχει να τον δω καμία 15 αριά χρόνια...

Μόλις επιστρέψω θα τον ξεθάψω και θα μοιραστώ φωτογραφίες!

Καλή ανάσταση σε όλους :)

Πειτε μου κατι γιατι δεν ειχα αυτοκινητοδρομο. Πατας το κουμπι και φευγει απλα; Εχει γκαζι;

Πως δηλαδη φευγει μπροστα καποιος;

Ειχε ενα χειρηστηριο με ποντεσιομετρο. Θεωρητικα στις στροφες με τερμα γκαζι επρεπε να ντεραπαρει αλλα η πραγματικοτητα ηταν διαφορετικη.

Προσωπικα εβλεπα διαφορα στα αμαξακια. Αλλα ηταν σφαιαρα και αλλα με τερμα γκαζι μπαιναν παντου. Μαλλον τα μοτερακια δεν ειχαν την ιδια αποδοση.

Παντως θα ηθελα πολυ να ειχα και να εστηνα τωρα εναν αυτοκινητοδρομο...

ΥΙΑΝΝΙ, μου πατησες το ευαισθητο σημειο. Το λατρευω αυτο το παιχνιδι. Ελιωνα με τα Πορσικα πιτσιρικας. Δεν μπορω να θυμηθω ποια εκδοση ειχα. Πρεπει να ειχα αυτο με το Corfu διοτι νομιζω εβγαζε οχταρι με γεφυρα. Ελπιζω σε καποια εκθεση να το εχουν στημενο να το παω καμια γυρα.

• Like 1

Και εκει που κοβεις αμεριμνος βολτες στο retromaniax και χαζευεις τα διαφορα παιχνιδοθεματα,

να σου ξαφνικα ενα post σαν το παρακατω που σε αφηνει παγωτο....:augenrollen:

http://www.ebay.co.uk/itm/111221629568 [ATTACH=CONFIG]101366[/ATTACH]

τελικά το εβΑΥ είναι θησαυρός αναμνήσεων βρήκα φωτογραφίες από το δικό μου

με κα΄ποιες μικροδιαφορές στα χειρηστήρια στην έκδοση που έιχα εγώ τα χειρηστήρια ήταν

ορθογώνια παραλληλεπίπεδα με κουμπιά

Ακριβως τον ιδιο αυτοκινητοδρομο,με τα ιδια χειριστηρια οπως φαινονται στην φωτο,τον ειχα!!!!! :o

Αλλα μου τον σαβουρωσε και αυτον ο πατερας μου μαζι με πολλα αλλα...:cry:

Να 'σαι καλα για το flashback φιλτατε rendouan!:thumb:

Και εκει που κοβεις αμεριμνος βολτες στο retromaniax και χαζευεις τα διαφορα παιχνιδοθεματα,

να σου ξαφνικα ενα post σαν το παρακατω που σε αφηνει παγωτο....:augenrollen:

Ακριβως τον ιδιο αυτοκινητοδρομο,με τα ιδια χειριστηρια οπως φαινονται στην φωτο,τον ειχα!!!!! :o

Αλλα μου τον σαβουρωσε και αυτον ο πατερας μου μαζι με πολλα αλλα...:cry:

Να 'σαι καλα για το flashback φιλτατε rendouan!:thumb:

παρομοια έπαθα και εγώ λόγω μανας που είχε την τάση να τα χαρίζει δεξια και αριστερά

Σωστος! Εμενα ηταν κατι σαν και αυτο ή αυτο. Θυμαμαι το ενα αμαξι ηταν μια κοκκινη Pontiac Firebird Trans Am απο τα τελη της δεκαετιας του εβδομηντα.

Τα αμαξια ηταν ακριβως αυτο το στυλ με τα ηλεκτροδια βουρτσες και τον μαγνητη.

[ATTACH=CONFIG]101375[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]101376[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]101377[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]101374[/ATTACH]

Υπάρχει ακριβώς αυτός ο αυτοκινητόδρομος και πουλιέται σήμερα από γνωστό παιχνιδάδικο της Αθήνας, γύρω στα 15 ευρώ. Τον πήρα για δώρο αυτά τα Χριστούγεννα, και δουλεύει μια χαρά. Μάλιστα με τα κομμάτια μπορείς να φτιάξεις 5-6 διαφορετικά σχέδια πίστας. Η ποιότητα δεν είναι τόσο καλή στα κομμάτια συνδέσεων και στα κιγκλιδώματα, αλλά με λίγη προσοχή ενός μεγάλου, μπορεί να κρατήσει το παιχνίδι για καιρό (a propos, ίδια χάλια πλαστικά έχουν πλέον και τα τρενάκια, και οι ενώσεις των γραμμών συχνά κόβονται...)

Έχει δύο αυτοκινητάκια, και δύο καρότσες, για να τους αλλάζεις χρώμα, και λειτουργεί με 4 χοντρές μπαταρίες "C". Ίσως και με μετασχηματιστή, θα το δοκιμάσω.

Για το θέμα του γκαζιού που λέτε, δεν υπάρχει ποτενσιόμετρο, αλλά τα αυτοκινητάκια μετά από λίγη ώρα αποκτούν διαφορά φάσης, κι αρχίζει να ξεπερνάει το ένα το άλλο, χωρίς επιταχύνσεις και τέτοια. Εξάλλου, η εσωτερική διαδρομή πλεονεκτεί της εξωτερικής (είναι μικρότερη).

Τα κάγκελα γενικώς χρειάζονται μόνο στην υπερυψωμένη διάταξη. Στις επίπεδες διατάξεις, τα αυτοκινητάκια δε φεύγουν στις στροφές.

Τέλος, υπάρχει λίγο πρόβλημα στα συρματάκια επαφής, πρέπει κάθε λίγο να τα κάνεις "πλατιά" με το χέρι σου, για να κάνουν καλή επαφή.

Αν είναι διαφήμιση, ας σβηστεί.

[edit] Το link διαγραφτηκε για την αποφυγη διαφημισης! [edit]

Βεβαίως, μια άλλη παμπάλαια μορφή αυτοκινητοδρόμου, ήταν αυτός με το ελατήριο που υπήρχε μέσα στη ράγα του αυτοκινήτου. Υπήρχε ένα εκτεταμένο σπιράλ, πάνω στο οποίο "καρφωνόταν" το αυτοκινητάκι (μικρό και ελαφρύ). Το σπιράλ περνούσε από ένα μοτέρ, που το γύριζε, κι έτσι όπως είχε λειτουργία ατέρμονα, κινούσε το αυτοκινητάκι. Δεν πολυπερπάτησε γιατί ήταν πολύ προβληματικό σύστημα, αλλά ίσως κάποιοι να το θυμάστε.

Edited by stayros
διαφημιση
  • Like 1