Jump to content
Sign in to follow this  
misha

MATE η XFCE? Αλλαγή γραφικού περιβάλλοντος στο Puppy slacko 5.6

Recommended Posts

Μια βασική αρχή όταν είσαι αρχάριος στο Linux είναι ότι.... δεν απεγκαθιστάς!!!!

Μέχρι να μάθεις τι κάνει κάθε τι που απεγκαθιστάς και να είσαι σίγουρος ότι δε χρησιμοποιείται από κάπου αλλού, τότε το κρατάς.

Τέλος καλό, όλα καλά πάντως!... Απλά πάλι είσαι στο ίδιο περιβάλλον που θεωρούσες βαρύ για την απόδοση του υπολογιστή σου.

Και στη περίπτωση που κολλήσει το PC τελείως για οποιοδήποτε λόγο, υπάρχει το REISUB. Ποτέ δε πατάμε το reset/off κουμπί του PC, για τους ευνόητους λόγους.

Ευχαριστω τους φιλους για τις απαντησεις.Δεν θεωρουσα οτι το GUI οπως ειναι βαρυ για το πισι μου αλλα επηρεαστηκα απο ενα σχολιο που εκανε ενας χρηστης στο facebook οταν εκανα δημοσιευση του screenshot που δημοσιευσα και εδω στο πρωτο μου ποστ στην ομαδα linux screenshots του facebook.To σχολιο ηταν το εξης:Style windows XP ungly .MATE is beautiful.Και θεωρησα τον ευατο μου καπως "ξενερωτο".Ναι και εγω ηνουν χρηστης των windows και πηρα την μεγαλη αποφαση να δοκιμασω το λινουξ εδω και περιπου ενα χρονο και απο τοτε δεν το μετανιωσα ειμαι εξαιρετικα ικανοποιημενος και χρησιμοποιω αποκλειστικα το λινουξ για τα απλα πραγματα που θελει ενας απλος χρηστης τον υπολογιστη του περιηγηση στο νετ να βλεπει ταινιες dvd και αλλα πραγματα και το λινουξακι μου τα κανει ολα.Παντως αυτο το σχολιο το ειδα "καπως" και πιστεψτε με στην καθημερινη μου ζωη δεν ειμαικαθολου ευθικτος ισα ισα.Εν πασει περιπτωσει καταφερα να λυσω το προβλημα που παρουσιαστηκε χωρις επανεγκατασταση του λειτουργικου δειτε πως http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=93669

Edited by misha

Ευχαριστω τους φιλους για τις απαντησεις.Δεν θεωρουσα οτι το GUI οπως ειναι βαρυ για το πισι μου αλλα επηρεαστηκα απο ενα σχολιο που εκανε ενας χρηστης στο facebook οταν εκανα δημοσιευση του screenshot που δημοσιευσα και εδω στο πρωτο μου ποστ στην ομαδα linux screenshots του facebook.To σχολιο ηταν το εξης:Style windows XP ungly .MATE is beautiful.Και θεωρησα τον ευατο μου καπως "ξενερωτο".Ναι και εγω ηνουν χρηστης των windows και πηρα την μεγαλη αποφαση να δοκιμασω το λινουξ εδω και περιπου ενα χρονο και απο τοτε δεν το μετανιωσα ειμαι εξαιρετικα ικανοποιημενος και χρησιμοποιω αποκλειστικα το λινουξ για τα απλα πραγματα που θελει ενας απλος χρηστης τον υπολογιστη του περιηγηση στο νετ να βλεπει ταινιες dvd και αλλα πραγματα και το λινουξακι μου τα κανει ολα.Παντως αυτο το σχολιο το ειδα "καπως" και πιστεψτε με στην καθημερινη μου ζωη δεν ειμαικαθολου ευθικτος ισα ισα.Εν πασει περιπτωσει καταφερα να λυσω το προβλημα που παρουσιαστηκε χωρις επανεγκατασταση του λειτουργικου δειτε πως http://www.murga-linux.com/puppy/viewtopic.php?t=93669

Ναι το Enlightenment είναι λίγο strange beast, αλλά όντως πολύ ελαφρύ για τα "effects" που παρέχει. Από την άλλη λογικό να μπλέξεις με dependency problems αφού το Puppy δεν είναι και το πιο user-friendly όσον αφορά packaging system και τα σχετικά.

Αν πάντως ανέβαζες τη RAM στα 2GB και έπαιρνες και μία όσο το δυνατόν πιο σύγχρονη nvidia (υποθέτω το PC έχει AGP) που υποστηρίζεται καλά από τον nouveau driver, γιατί αποκλείεται η Nvidia να την υποστηρίζει στον δικό της driver (ανεξαρτήτου OS), θα μπορούσες να τρέξεις και ένα πιο "normal, mainstream" OS, π.χ. Ubuntu... Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα είναι τόσο fast όσο είναι το Puppy ή το Lubuntu π.χ., απλά πιο "cool"...

Σε ευχαριστω για τη βοηθεια που μου εδωσες δεν τα ηξερα αυτα τα θεματα με το puppy.Ναι ειναι αληθεια πως τα specs του υπολογιστη μου ειναι πολυ πισω.Σκεφτομαι καποια στιγμη να αναβαθμισω την ram και την AGP καρτα γραφικων μου οπως και εσυ λες και να αλλαξω διανομη.Απο την αλλη επειδη το συγκεκριμενο hardware ειναι παλιο δεν ξερω που να απευθυνθω.Το ricardo.gr δυστυχως εκλεισε.Τα διαφορα σαϊτ του εξωτερικου και το ebay τα φοβαμαι και εχω επιφυλαξεις μηπως το υλικο ειναι προβληματικο η δεν φτασει ποτε στο σπιτι μου.Η αληθεια ειναι πως ειχα απευθυνθει σε ενα μαστορα της περιοχης μου που επισκευαζει υπολογιστες για μνημες αλλα δεν ειχε τιποτα.Θα δω ομως τι θα κανω να εισαι καλα.:thanx2: