Jump to content
Shock

RetroDB: Τεχνικά Θέματα

Recommended Posts

Εδώ φαίνεται κανονικά

Εδώ δε φαίνεται.

Θα το ξαναδώ μετά από λίγο μήπως αργεί.

Edit:

Να πω κάτι για τις φωτογραφίες σαν πρόταση. Δε σας δεσμεύω αλλά θα προτιμούσα οι φωτογραφίες να είναι (και να έχουν extension) png, jpg,svg. Δεν έχω πρόβλημα με gif, δε θα ήθελα όμως BMP.

Σαν πρόταση το λέω, αν θέλετε το ακολουθείτε

Και κάτι άλλο σήμερα μη προσθέσετε τίποτα άλλο στην RetroDB, άλλωστε θα κλείσω το write για λίγη ώρα. Θέλω να δοκιμάσω κάποια πράγματα

Νομίζω τώρα ότι είναι καλύτερα.

Το άνοιξα και για write

Πρόσθεσα σήμεαρα στους "S1ngles 2

τα ονόματα "Δημήτρης Βραχνός", "Μαρία Ιωαννίδου"

κανένα από αυτά δεν "φορτώθηκε" στο προφίλ τους, αν και έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ακόμα μπήκα να προσθέσω φωτογραφία από το "Da" και δεν την φορτώνει καθόλου.

Το ίδιο συμβαίνει και με τις διαγραφές φωτογραφιών π.χ Servetalis.jpg κ.ά

Αντώνη, στον Γιάννη Λαμπρόπουλο δε φαινόταν, ακόμη και μετά από μία ώρα που ξανακοίταξα. Εάν κάτι άλλαξε στον πορεία για κάποιο λόγο, δε γνωρίζω. Πάντως δεν πείραξε κανείς το προφίλ του και είχα κάνει ίσαμε 6-7 refresh.

Για τις φωτογραφίες, ο τύπος αρχείου που χρησιμοποιώ προσωπικά, είναι πάντοτε *.jpg και μάλιστα η κατάλληξη φροντίζω να είναι με μικρούς χαρακτήρες (κόλλημα). Εάν βρίσκουμε σε άλλον τύπο αρχείου φωτογραφίες, το μόνο εύκολο είναι να τις μετατρέψουμε σε *.jpg. Αμέσως αμέσως η "Ζωγραφική" των Windows παρέχει τη δυνατότητα αυτή (για να μην ανοίγουμε βαριά προγράμματα για τέτοια δουλειά).

Edited by Mandrake

Παιδιά σήμερα δε θα μπορέσω να το κοιτάξω, αύριο το πρωί θα έχω χρόνο

Μόλις είδα πως πέρασα την Riand Sanders στο "Σούπερ Κουφό Κολέγιο" ('88) και στο προφίλ της δε φαίνεται η παραγωγή αυτή. Δύο μέρες τώρα δεν έχω καθόλου τσεκάρει αντίστοιχες περιπτώσεις. Είμαστε "μεθαύριο το βράδυ" και ακόμη δεν έχει επιλυθεί το πρόβλημα. Σταματώ την τροφοδοσία διότι ήδη έχω "χάσει" ονόματα που θα έπρεπε να κάνω επιπλέον σώσιμο και μπορεί να μη φαίνονται στις παραγωγές αυτές. Συν τοις άλλοις δε μπορώ να σημειώνω σε καθημερινή βάση όλα αυτά τα ονόματα που περνάω. Είναι αδύνατον με τόσα άλλα που προσθέτω σε παρακολούθηση ταυτόχρονα και σε bookmarks που έχω για τη βάση να συμπεριλάβω και τα προφίλ που δεν εμφανίζονται, πλέον... Δε βάζω κανενός το μαχαίρι στο λαιμό, αλίμονο, αλλά είναι σοβαρότατο πρόβλημα και πρέπει κάπως να λυθεί. Προσωπικά, αδυνατώ να δουλέψω έτσι. Ενημερώστε μας όταν είστε έτοιμοι και δείτε εκείνο το "πρόσφατες αλλαγές" το οποίο ανέφερα αλλού.

Παιδιά κάνω ένα μαζικό update της RetroDB και θα πάρει ώρες, τουλάχιστον μέχρι τις 12:00.

Κάντε υπομονή αλλά όχι αλλαγές/προσθήκες!

(αν και την έχω κλειστή για write)

Το πρόβλημα, βέβαια, επιμένει. Ακόμη δεν έχει εμφανιστεί η ταινία στο προφίλ της Riand Sanders...

Έγινε update απλά ήθελε να περάσει μια ώρα μετά το update για να γίνει purged η cache.

Αν βρείτε άλλη μια περίπτωση θα παρακολουθήσω πόση ώρα θέλει για να γίνει αυτόματα purged. Αν δεν βγάλω άκρη θα βάλω να γίνεται κάθε μια ώρα.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση πάντως εσείς δεν θα χρειαστεί να κάνετε κάτι manually,