Jump to content
RIO

Βαρετά σημεία σε ελληνικές ταινίες

Recommended Posts

Τι θέλω να πω....πάντα για να " γεμίσει " μια ελληνική ταινία, έπρεπε να υπάρχουν μέσα σκηνές από κάποιο κέντρο, όπου θα ακούγαμε τουλάχιστον 2-3 τραγούδια, είτε από τον τραγουδιστή ή τους πρωταγωνιστές. Άλλες φορές πάλι είχαμε ατέλειωτα χορευτικά , όνειρα , οράματα κλπ αμφιβόλου ενδιαφέροντος. Μερικά παραδείγματα που πάντα τα θεωρούσα αχρείαστα και ανιαρά....

Η Σωφερίνα ( 1964) : Η σκηνή με το όνειρο της Βουγιουκλάκη.

Μια τρελή τρελή οικογένεια ( 1965 ) : Το φινάλε χορός μεταμφιέσεων στην Βενετία, που κρατάει κανα τέταρτο και ποιος ο λόγος να κάτσεις να το δεις, αφού έχει τελειώσει η ιστορία.

Ο Ζηλιαρόγατος ( 1957 ) : Βλέπουμε εκτεταμένα αποσπάσματα από μια ταινία με τον Γκρέκορι Πεκ

Το ανθρωπάκι (1969 ) : Είχε κάποιο γέλιο το "δραματικό ¨τραγούδι " της Καραγιάννη ( ΑΑΑΑ...απονεεεε), αλλά κράτησε και λίγο παραπάνω από όσο χρειαζόταν.

Ένα βότσαλο στη λίμνη ( 1952 ) : αγαπημένη ταινία, αλλά οι σκηνές όπου διασκεδάζουν στο κέντρο, μου φαίνονταν πάντα πολύ βαρετές.

Χριστίνα ( 1960 ) : Η γιορτή κρασιού με τους ηθοποιούς επί πόση ώρα, να τρέχουν και να ξελαρυγγιάζονται.

Τα Δαλιανίδικα χορευτικά : Εντάξει λογικό αφού ήταν ταινίες μιούζικαλ, αλλά δεν μπορώ να πως τα παρακολουθούσα με πολύ ενδιαφέρον ..

Δικά σας παραδείγματα;

Edited by RIO
  • Like 1

Προσωπικα ποτε δεν ημουν φιλος τετοιων σεκανς. Ολες τις περναω στο ντουκου, γι' αυτο δεν εχω να πω καποιο συγκεκριμενο παραδειγμα. Υπαρχουν πολυ λιγες εξαιρεσεις που μου εχουν φανει ενδιαφερουσες, οπως τη φαντασιωση με τους ινδιανους σε μια ταινια με τη Βλαχοπουλου (-Μι τσιφ, -Μι τσαφ, -Μι τσουφ. Τσιφ τσαφ τσουφ). Σιγυρα το χειροτερο παραδειγμα ειναι αυτο με το καρναβαλι που λες, και μου ειχε κανει και εντυπωση πριν καποιες βδομαδες που το ξαναπαιξε.

(Δυστυχως (για μενα) αυτη την ευκολη λυση των χρονογεμιστρων την ακολουθουν καποια προσφατα σηριαλ. Νομιζω πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα ηταν τα Εγκληματα με πολλα ανουσια σεκανς ονειρων/φαντασιωσεων/φλας μπακ σε καθε επεισοδιο, που καποιες φορες ειχαν πλακα, αλλα τις περισσοτερες οχι.)

Ειμαι σιγουρος βεβαια οτι αυτες οι σεκανς εχουν καποια καλλιτεχνικη αξια που δεν μπορω να εκτιμησω, αλλα την εκτιμουν αλλοι. Σιγουρα καποιοι ρομαντικοι θεατες θα βρηκαν το φιναλε της Τρελης Οικογενειας πολυ ταιριαστο και χαρουμενο επιλογο.

Edited by Rakeesh
  • Like 1

Προσωπικα ποτε δεν ημουν φιλος τετοιων σεκανς. Ολες τις περναω στο ντουκου, γι' αυτο δεν εχω να πω καποιο συγκεκριμενο παραδειγμα. Υπαρχουν πολυ λιγες εξαιρεσεις που μου εχουν φανει ενδιαφερουσες, οπως τη φαντασιωση με τους ινδιανους σε μια ταινια με τη Βλαχοπουλου (-Μι τσιφ, -Μι τσαφ, -Μι τσουφ. Τσιφ τσαφ τσουφ)

Το Βίβα Ρένα πρέπει να είναι. Θυμήθηκα και τον άνθρωπο της καρπαζιάς, με τις φαντασιώσεις του Βουτσά ως Τζέημς Μπόντ, Καουμπόυ κλπ. Πάντα με την Καραγιάνεια αισθητική...:xm:

• Like 1

Οτιδήποτε έχει χορευτικά ήταν απίστευτα βαρετό για μένα.

• Like 1

Οτιδήποτε έχει χορευτικά ήταν απίστευτα βαρετό για μένα.

Και εγω τα χορευτικα τα βαριομουν και συνεχιζω να τα βαριεμαι υπερβολικα.

+1 :D

Edited by Ajax87
  • Like 1

Οι σκηνες απο το Καρναβαλι (της Πατρας συνηθως) οπως στην αρχη της ταινιας Γαμος αλα ελληνικα. Παντα το προσπερναω αυτο το κομματι.

Τα φρικαλεα λαϊκα τραγουδια σε ολες σχεδον τις ταινιες του Νικου Ξανθοπουλου, ειτε τα τραγουδαει ο ιδιος, ειτε οχι. Οσο κι αν τον λατρευω, αυτα δεν τα μπορω.

Οι τελευταιες σκηνες με τον αγωνα ραλλυ απο το 5.000 ψεματα. Ισως ο,τι πιο κουραστικο εχω δει σε παλια ελληνικη ταινια.

RIO, θερμα συγχαρητηρια για αλλο ενα υπεροχο θεμα σου στην ενοτητα του Ελληνικου Κινηματογραφου!

• Like 1

Γενικώς, βαρετά σημεία ήταν τα τραγούδια από τα κέντρα της εποχής, αλλά ωστόσο έτσι αποτυπώθηκαν ακόμα και ακυκλοφόρητα τραγούδια. Πιο πολύ ήταν βαρετό σαν ιδέα το ότι έλεγε κάποιος "Πάμε να γλεντήσουμε, να το κάψουμε κλπ." κι ακολουθούσε τραγούδι, κι ίσως και δεύτερο.

Βαρετό σημείο η σκηνή "Πάμε να χορέψουμε;" αλλά και τα σκέτα χορευτικά, με απομίμηση μαριονέτας, ναυτάκια, κοπέλες που καπνίζουν κλπ.

Επίσης, βαρετά σημεία αυτά που προαναφέρατε, οι "codes", δηλαδή οι κορυφώσεις προ του φινάλε, με χορευτικά, τραγούδια κλπ.

Βαρετά σημεία οι δακρύβρεχτοι μονόλογοι.

Βαρετά σημεία οι ταινίες που ο πρωταγωνιστής γίνεται πετυχημένος τραγουδιστής, και τον δείχνουν συνέχεια να τραγουδάει το ένα άςμα πίσω από το άλλο, και να πέφτουν χειροκροτήματα.

Βαρετά σημεία τα κάθε λογής όνειρα, ακόμα και η μουσική της άρπας που τα προαναγγέλει.

Βαρετά σημεία οι σκηνές πριν από τρακάρισμα που προέρχεται από μεθύσι/βλάβη στο αυτοκίνητο/αφηρημάδα. Ξέρεις από 5 λεπτά πριν τι θα συμβεί, ακόμα κι αν δεν έχεις δει ποτε την ταινία.

Edited by ΦΖΠ1
  • Like 1

Βαρετα σημεια για μενα και τα νουμερα στριπ-τιζ στα διαφορα νυχτερινα κεντρα.

Φανταζομαι πως ολα τα αγορια του φορουμ συμφωνουν μαζι μου! :P

• Like 1

RIO, θερμα συγχαρητηρια για αλλο ενα υπεροχο θεμα σου στην ενοτητα του Ελληνικου Κινηματογραφου!

Σε ευχαριστώ πολύ bambinella...:[

Κι αν το συγκεκριμενοποιήσουμε σε ταινία, το δεύτερο μισό της "Μιας Ελληνίδας στο χαρέμι"...