Jump to content
Sign in to follow this  
johnny19818

Το...αστείο manual του Game Gear

Recommended Posts

Είναι Κυριακή πρωί. Μετά από πρωινό ξύπνημα, καφέ, κτλ είπα να τακτοποιήσω την πραμάτεια που έχω από βιντεοπαιχνίδια. Στο ψάξιμο λοιπόν έπεσα επάνω στο κουτί του Game Gear. Το περιεχόμενο πλήρες με οδηγίες, εγγύηση κτλ κτλ. Πως μου έρχεται λοιπόν και ανοίγω το βιβλίο οδηγιών της κονσόλας. Ξεφυλλίζοντας στα γρήγορα το βιβλιαράκι παρατήρησα ότι έπειτα από την παρουσίαση όλων των δυνατοτήτων της κονσόλας, στις παρατηρήσεις για το τι πρέπει να προσέχουμε αλλά και αντιμετώπιση προβλημάτων χρησιμοποιήθηκαν διάφορα αστεία σκίτσα.

[ATTACH=CONFIG]114309[/ATTACH]

Ένα μπαρμπάδι σας καλωσορίζει με την χαρακτηριστική κίνηση του χεριού του.

[ATTACH=CONFIG]114310[/ATTACH]

ενώ τα περιεχόμενα τα βγάζει ένας κούνελος από το καπέλο του.

[ATTACH=CONFIG]114311[/ATTACH]

Ποτέ μην βάζετε κάτι στην υποδοχή του cartridge με αναμμένο το μηχάνημα

[ATTACH=CONFIG]114312[/ATTACH]

Το μεγάλο πρόβλημα της κονσόλας με τις μπαταρίες

[ATTACH=CONFIG]114313[/ATTACH]

Κοιτάξτε πόσο χαρούμενο είναι με τα συμβατά προϊόντα ενώ μην τολμήσετε να βάλετε κάποιο κουτάλι(!) ή ραδιόφωνο (!!)

[ATTACH=CONFIG]114314[/ATTACH]

Μην ανοίγετε το μηχάνημα και μην ακουμπάτε τους ακροδέκτες της κασέτας.

[ATTACH=CONFIG]114315[/ATTACH]

Αποφεύγετε τις πτώσεις και μην χρησιμοποιείτε χημικά και διαλυτικά

[ATTACH=CONFIG]114316[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]114317[/ATTACH]

Αποφεύγετε τις ακραίες θερμοκρασίες και την υγρασία

[ATTACH=CONFIG]114318[/ATTACH]

Έπειτα από κάποια ώρα παιξίματος καλό είναι να κάνετε κάποιο διάλειμμα.

[ATTACH=CONFIG]114319[/ATTACH]

Troubleshooting

[ATTACH=CONFIG]114320[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]114321[/ATTACH]

Και το "πιο ρετρό πεθαίνεις" οπισθόφυλλο.

[ATTACH=CONFIG]114322[/ATTACH]

Τελικά το μότο της Sega "Seperates men from boys" μετά από όλα τα παραπάνω δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει :).

Edited by johnny19818
ορθογραφικά

Τελικά το μότο της Sega "Seperates men from boys" μετά από όλα τα παραπάνω δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχύει :).

Eγω μαλλον θα ελεγα κλασσικο Ιαπωνικο manual..;)

Δεν το είχα ξαναδεί ! Όντως ..."είναι τρελλοί αυτοί οι Τζαπανέζοι :D"

Ευρηματικος ο σατυρικος τροπος να προσεγγισουν τον κατοχο-καταναλωτη αλλα στο φυλαδιο με προβληματιζει κατι αλλο.

Αν και η Sega ειχε εξαιρετικη παρουσια στη χωρα μας απο τις αρχες του 90, με πολυ καλες πωλησεις και διαθεσιμοτητα, δυστηχως δεν φανεικε ποτε να αγγιζει τους ιδιους αυτο.

Το φυλλαδιο εχει ως γλωσσα μεχρι και τα.. Φιλανδικα, ενω τα Ελληνικα απουσιαζουν πανηγυρικα.. Δεν θυμαμαι ποτε να εγινε καποια κινηση παιχνιδιου με Ελληνικες οδηγιες, με εξαιρεση φυσικα το Ελληνικο φυλαδιο που εβαζε η Zegetron σε καθε μηχανημα.

Ο λογος ητανε γιατι δεν υπηρχε "κανονικη" αντιπροσωπεια της SEGA παρα μονο εισαγωγεας. Ητανε στο χερι της Zegetron να κανανε κατι ωστε να βαζανε μεσα ελληνικες οδηγιες.

Η Sega συμφωνα με αυτο το αρθρο ειχε ανεκαθεν αντιπροσωπευση απο τριτους εισαγωγεις και δεν ειχε η ιδια παρουσια στη χωρα. Μιλαμε για ενα εθνος με το μισο πληθυσμο απο εμας και σε καμια περιπτωση (τοτε τουλαχιστον) με ανταξια επιπεδα και ποσοστα παιχνιδαδων. Εδω τοτε υπηρχανε καταστηματα και μερη να αγορασεις τα συστηματα της Sega σε καθε δυο τετραγωνα, εκει ηταν σαφως σε χειροτερη μοιρα. Φανταζομαι πως θα ηταν εφικτο να κανει η Zegetron καποιου ειδους διαβημα για να περιεχουν τα παιχνιδια και περιφερειακα οπου πωλουσανε, Ελληνικες οδηγιες, δεν θυμαμαι ποτε πραγματικα να εγινε κατι τετοιο ωστοσο.

Αυτό το manual είναι τρομερά....χαριτωμένο! :D

Ξέρω ότι αυτός είναι ο τελευταίος χαρακτηρισμός που θα περιμένατε να ακούσετε για ένα manual, αλλά μη σας πω ότι το sego-κασετάκι ίσα που μου φαίνεται και συμπαθητικό! :biglaugh:

Tρελλή φάση οι εικόνες !! :supergrin:

Eγω μαλλον θα ελεγα κλασσικο Ιαπωνικο manual..;)

Αυτό που λέει ο angel_grig, έχει μία βάση. :)

Και εμένα, το manual του ιαπωνικού... κλιματιστικού μου (!), το δείχνει με μάτια-χέρια-στόμα, και -ανάλογα με τις συνθήκες- να ζεσταίνεται, να ιδρώνει, και διάφορα άλλα "χαριτωμένα". :D

Γενικά, τα αντικείμενα στην ιαπωνία δείχνουν να έχουν "ψυχή". :)

Θα φανώ μακάβριος, αλλά μέχρι και τα φάρμακα του καρκίνου έχουν χαριτωμένους χαρακτήρες στην Ιαπωνία. Είχα δει σε ένα ντοκιμαντέρ, φάρμακο που στις οδηγίες έδειχνε μια μασκότ να κόβει με σπαθί έναν χαριτωμένο ...όγκο!

Ειδικά τη δεκαετία του '90, το φαινόμενο είχε πάρε τραγικές διαστάσεις, με χαρακτήρες να εμφανίζονται μέχρι και σε δημόσια έγγραφα, με αποτέλεσμα να μην γίνονται πιστευτά όταν παρουσιάζονταν σε άλλες χώρες για επίσημη μετάφραση!

Πάντως αυτό που είπε ο Getta Robo είναι πολύ σωστό. Η αγορά στην Ελλάδα ήταν πολύ μεγαλύτερη από διάφορες άλλες που είχαν το προνόμιο να λάβουν μετάφραση και αντιπροσωπείας «SEGA of Τάδε». Κρίμα για άλλη μια φορά.