Jump to content
Sign in to follow this  
gremlinakos

Tablet service σε δικαιώματα του καταναλωτή

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!

Σας γράφω την περιπέτεια που περνάω να με συμβουλέψετε τί να κάνω γιατί τα νεύρα μου γίνανε κρόσια!

Αρχές Αυγούστου, ύστερα απο μεγάλη έρευνα αγοράς, κατέληξα στο tablet Acer Iconia A-810, γιατί με κάλυπτε και στο κόστος και στις απαιτήσεις μου.

Δυστυχώς μετά απο 1 βδομάδα μου χάλασε το εσωτερικό ηχείο (παραμορφωμένος ήχος) και επειδή δεν πρόλαβα το DOA, έφυγα για διακοπές και γυρνόντας πήγα το tablet στο κατάστημα που το αγόρασα, στην Αγία Παρασκευή. Συγκεκριμένα ήταν στις 29 Αυγούστου. Οι μέρες αναμονής ήταν τουλάχιστον 2 βδομάδες, όπως μου είπε η κοπέλα εκεί. Περάσανε αυτές οι 15 μέρες, πήρα τηλέφωνο, αλλά οι 15 μέρες γίναν 1 μήνας! Πέρασε ο 1 μήνας, ξαναπήρα τηλέφωνο, και ως δια μαγείας ο 1 μήνας έγινε: "ένα με ενάμιση μήνα". Τελικά ξαναπήρα τηλέφωνο σήμερα δεν άντεξα, λίγες μέρες πριν τον 1,5 μήνα να τους ζορίσω αλλά αυτή στον κόσμο της πάλι. Και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, και δεν ξέρουμε, και δεν μας ενημερώνουνε και τέτοια! Και αν θέλετε ελάτε να σας δανείσουμε ένα άλλο tablet μέχρι να έρθει. Και τώρα πείτε μου, εγώ τί κάνω? Έχω δικαιώματα σαν καταναλωτής να απαιτήσω κάτι παραπάνω η το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να περιμένω και 2 και 3 μήνες και όσο χρειαστεί?

Ειχα ενα παρομοιο θεμα περσυ.

Ενα ταμπλετ που ειχα παρουσιασε προβλημα. Το πηγα σε μεγαλη αλυσιδα ηλεκτρονικων που το ειχα αγορασει και αρχισαν "ενα μηνα" και τα τοιαυτα.

Επιασα ενα παιδια απο εκει και τον ρωτησα εμπιστευτικα τι καλυτερο μπορω να κανω. Μου ειπε οτι ουσιαστικα αυτοι στελνουν το ταμπλετ στην αντιπροσωπεια και αν ηθελα να γλυτωσω χρονο να το πηγαινα μονος μου.

Ζητησα και μου ειπαν την αντιπροσωπεια, πηγα και με καμποση πιεση πετυχα αντικατασταση.

Αυτό ακριβώς. Κινητά τηλέφωνα, tablets, laptops κτλ. μαθαίνετε που είναι η αντιπροσωπεία ή το εξουσιοδοτημένο σέρβις και το πηγαίνετε οι ίδιοι.

Δηλαδή θα μπορούσα να πάω κατευθείαν στην αντιπροσωπεία της Acer στο Μενίδι μόνος μου, χωρίς να μεσολαβήσει το μπακάλικο που το αγόρασα, χωρίς επιπλεόν επιβάρυνση?

Τώρα το ταμπλετάκι μου υποτίθεται πως βρίσκεται Γερμανία! :(

Επιβάρυνση γιατί να υπάρξει; Ναι, σαφώς θα μπορούσες. Αλλά που να φανταστείς κι εσύ όλο αυτό το χάλι...

Tα δικαιώματα του καταναλωτή τελειώνουν μετά την παράδοση του χρήματος. Μετά απλά έχει ταλαιπωρία. Είναι να μην σου τύχει.

Tα δικαιώματα του καταναλωτή τελειώνουν μετά την παράδοση του χρήματος. Μετά απλά έχει ταλαιπωρία. Είναι να μην σου τύχει.
+10000000000000000000000000000000000000000000000000

Που να ξερα? 15 μέρες μου ειπαν στην αρχή και γω τους πίστεψα! Και μου είπε ένας φίλος μου πως η τεχνική υποστίριξη της Acer είναι άστα να πάνε, και πως με το παραμικρό φεύγουν για Γερμανία! Στην δική μου υπόθεση, 10 λεπτά είναι η αντικατάσταση ενος speaker, και δείτε τί έπαθα! Πάντως υποθέτω πως εκεί στην Γερμανία, δεν θα έχουν το ανταλατικό και θα το παρήγγειλαν απο την Κίνα!

Για την ιστορία κατάφερα να βγάλω γραμμή με το support στο Μενίδι και το σήκωσε μια αγενής κυρία που μιλούσε σπαστά ελληνικά και έκανε το παν για να κλήσει εγκαίρως το τηλέφωνο!

Τι να κάνω, το ταμπλετ το δανεικό να πάω να το πάρω, ή θα βρω κανένα επιπλέον μπελά?

Εγώ πλέον αγοράζω μόνο Κινεζιές. Αναλώσιμα δηλαδή προϊόντα, που απλά το πιθανό είναι να βγουν καλά. Κουράστηκα να ρισκάρω χρήματα και η εγγύηση να είναι μόνο στα λόγια.