Jump to content
Sign in to follow this  
phil_vr

Απελευθέρωση μέσω Linux

Recommended Posts

Ωραίος ο phil_vr!

Όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με το Linux ήταν σα ν' ανακάλυψα τα PC απο την αρχή! Τόσα πολλά πράγματα να κάνεις και συνεχώς μαθαίνεις καινούρια. Φοβερή εμπειρία που είχα να νιώσω απο εποχές Amiga...

Ήμουν φανατικος χρήστης ubuntu μέχρι πριν λίγες βδομάδες που είπα να δοκιμάσω το Mint με Cinnamon. Βρηκα το καινούριο μου λειτουργικό απο τότε :)

Ο server μου συνεχίζει (και δεν υπαρχει κανένας λογος να τον αλλάξω) με ubuntu 14.04 server. Άσε δε που έχω στησει κι ένα κάρο services (zfs, dhcp, openvpn, mysql, nfs, smb....)

Η αλήθεια είναι ότι τα windows 8 είναι τραγικό λειτουργικό απο κάθε άποψη. Σαν να εχεις ενα υπολογιστη που προσπαθείς να μεταμορφώσεις σε κινητό. Οπότε για κάποιον που δε τον ενδιαφέρει να παίζει 3d games είναι περίπου μονόδρομος η μετακόμιση στο Linux που είναι πια πολύ πιο ευκολο απο πριν με τις ubuntοειδεις διανομές που υπαρχουν.

Εδώ μην νομίζεις ότι και στο Linux δεν έκαναν και αυτοί την γκάφα τους! Και μάλιστα πριν και από τα Windows..

Το Ubuntu με το Unity το έχεις δει;

Εκεί που είχαν ένα καταπληκτικό, πανάλαφρο, πλήρως παραμετροποιήσιμο, και με απίστευτες δυνατότητες GNOME 2, το πετάνε στα σκουπίδι (Τώρα κάτι πάει να γίνει ξανά με το MATE που έχει το Mint..) και σου βάζουν ένα πράγμα που και αυτό όπως και τα Windows 8 με το Metro απευθύνεται περισσότερο σε οθόνες αφής, σου κάνει ολόκληρη "περιπέτεια" το να βρεις ένα πρόγραμμα που πριν ήταν υπόθεση 2 κυριολεκτικά κλικ (1 για να το βρεις, και 1 για να το αρχίσεις.), και το έφτασαν στο σημείο που να είναι αδύνατον να τρέξει σε σύστημα με λιγότερο από 4 πυρήνες και 4GB RAM (Προσωπικό παράδειγμα, σε σύστημα με 2πύρινο Intel και 2GB RAM απλά δεν έτρεχε.. Απλά φαντάσου ότι το μενού του Unity άνοιγε με 2-3 καρέ το δευτερόλεπτο, και ήθελε τουλάχιστον 5-6" για να ανοίξει.).

Το καλό βέβαια είναι ότι εδώ έχεις και πάρα πολλές εναλλακτικές, και ευτυχώς ΚΑΙ το παλιό καλό GNOME 2 με το ΜΑΤΕ* (Προσωπικά αν και δεν είναι και ότι πιο σύγχρονο, το θεωρώ το τέλειο γραφικό επιβάλλον, και αυτή την στιγμή δεν μπορώ να πάω σε κάτι άλλο.).

Όμως για να τα πούμε και λίγο και για τα Windows 8.1, που πέρα από το Metro είναι ένα πάρα πολύ καλό και πάρα πολύ πιο εξελιγμένο λειτουργικό σε σχέση με τα 7, και σε αυτό μπορείς να βάλεις ένα εναλλακτικό Start Menu όπως το Classic Shell και να λύσεις το 98% των προβλημάτων του.

Και φυσικά διαφωνώ στο λίγο απόλυτο "Η αλήθεια είναι ότι τα windows 8 είναι τραγικό λειτουργικό απο κάθε άποψη.".

*Για τους μη γνώστες, όταν το GNOME 2 εγκαταλείφθηκε για το απαράδεκτο Unity και το επίσης χάλια GNOME 3, κάποιοι συνέχισαν να το στηρίζουν και να το εξελίσσουν με το όνομα "MATE".. Άρα GNOME 2 = MATE.

Και το GNOME 2 - MATE υπάρχει στο Mint, όπως φυσικά και ανεπίσημα μπορούσες να το βάλεις και σε όποια άλλη διανομή ήθελες.

Πχ εγώ αυτή την στιγμή τρέχω Lubuntu που το έβαλα σαν "βάση" γιατί είναι από τις πιο ελαφριές *ubuntu διανομές, και εγκατέστησα μετά το MATE αν και "επίσημα" δεν το στηρίζει το Ubuntu.

Και νομίζω ότι αυτές τις μέρες βγαίνει η πρώτη *ubuntu διανομή (Πέρα από το Mint που ουσιαστικά και αυτό *ubuntu είναι..) που έχει σαν βασικό γραφικό περιβάλλον το MATE

Υ.Γ.: Για να πούμε όμως και τα καλά του Unity, μέσα σε αυτό ενσωμάτωσαν το απόλυτο εργαλείο για αναζήτηση!

Όμως δεν άξιζε για αυτό το "ψαχτήρι" να καταστρέψουν όλο το γραφικό περιβάλλον.

Edited by cloud