Jump to content
Sign in to follow this  
Kambia

PS3 120 V !

Recommended Posts

Μια και στις παιχνιδομηχανές σας έχω για ειδικούς :D ας κάνω και γω μια ερωτησούλα γιατί έχω, πλέον, ps3 και δεν μπορώ να το χαρώ!

Την περασμένη εβδομάδα πήρα ένα μεταχειρισμένο ps3 fat (λεφτά για καινούριο γιοκ). Ευκαιρία που δεν έλεγε να την χάσω.

Το θέμα είναι πως το παιδί μιας και είναι από Αμερική το έφερε μαζί του από κει. Φαντάστηκα πως θα είχε μαζί του και κάποιο μετατροπέα αλλά έμεινα με τη φαντασία μου :P

Πήγα χθες σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά υλικά και ζήτησα μετατροπέα. Το καρτελάκι που είναι κολλημένο στο μηχάνημα έχει ένδειξη 120V ~ 3A [ATTACH=CONFIG]118802[/ATTACH] οπότε έδωσα αυτά τα στοιχεία. Ότι μου έδειξαν όμως είναι είτε για αμερικάνικο φις πρίζας, είτε θα πρέπει να κόψω το καλώδιο του PS3 και να το ενώσω στον μετατροπέα! Το δικό μου όμως βγάζει πρίζα σούκου όπως ακριβώς το καλώδιο του τροφοδοτικού από το pc. [ATTACH=CONFIG]118803[/ATTACH] Στο Αμέρικα δεν έχουν τέτοιες πρίζες!

Ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο διαβάζω πως τα ps3 έχουν universal power supply και με βάση την wiki http://en.wikipedia.org/wiki/PlayStation_3_technical_specifications#Universal_power_supply το αντίστοιχο μοντέλο που έχω (CECHLxx) έχει 280W. Ok δε θα το έγραφαν όμως στο καρτελάκι; Δεν θα είχε έστω την ένδειξη 110 - 220;

Είναι ή οχι universal το τροφοδοτικό του? Να πάρω μετατροπέα και αν είναι τι να πάρω? Δε θέλω να το ψήσω με το καλημέρα σας... :(

Yγ. Ψάχνω να βρω και το παιδί που μου το έδωσε να τον ρωτήσω πως το λειτουργούσε αλλά λείπει στο εξωτερικό!

Θα το ψήσεις μόνο αν του βαλεις 220, δηλαδή κατευθείαν στην πρίζα χωρίς μετασχηματιστή. Θες υποχρεωτικά μετασχηματιστή 220 σε 110. Αλλα θες να μπορεί να βγάζει και 280W. Ενδεικτικά ενας των 300W κοστίζει ενα 30άρι.

Εχω παρει τέτοιο μετασχηματιστή αλλα ηταν για ενα apple iigs που εχει μικρή κατανάλωση και μάλιστα δεν είχα καν πει στον πωλητή πόσα W θελω. Απλα είχα ζητήσει μετασχηματιστή από 220 σε 110.

Μέχρι να ποστάρω, τώρα με πρόλαβες εσύ:D. Πριν λίγο κοιτούσα αυτή τη λίστα αλλα δεν αναφέρει μεγάλους μετασχηματιστές, άντε μεχρι τα 75 watt.

Λοιπόν μιλησα με κατι παληκαρια που εργάζονται στο τμήμα και μου είπαν ότι θες μετασχηματιστή 200 σε 110 γύρω στα 500VA(βγαίνει περίπου 350Watt) ώστε να αντέχει.

Δεν αγοράζεις δηλαδή μετασχηματιστή στα watt του PS3 αλλά κάτι μεγαλύτερο, αλλιώς θα ζεσταίνεται. Αν δεν αντέχει, ενδεχομένως να καεί, αλλά όχι το PS3. Αυτό θα καεί αν παρει πανω από 110V.

Ενδεικτικά λινκς:

http://www.cosmodata.gr/product/222789/?ref=bestprice.gr

http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=2141_45_450&products_id=18712&zenid=atthkg23cctvbdor3jalsltii5

κι εδώ ολόκληρη η λίστα:

http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=index&cPath=2141_45_450

Παρακαλω αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος.

Edited by Rygar

Δεν ξέρω επακριβώς την απάντηση αλλά μου φαίνεται λογικό κάθε μηχάνημα να έχει το δικό του τροφοδοτικό αναλόγως την περιοχή διότι πέραν των άλλων σημασία πάιζει και η συχνότητα που στην Αμερική είναι 60Hz ενώ εμάς 50Hz.

Νομίζω ότι δεν θα αποφύγεις να αγοράσεις ένα μετατροπέα.

Πριν λίγο κοιτούσα αυτή τη λίστα αλλα δεν αναφέρει μεγάλους μετασχηματιστές, άντε μεχρι τα 75 watt.

Έχει και δεύτερη σελίδα με πιο μεγάλους... Πχ 500W...

http://www.cosmodata.gr/product/222786/

Ωραία ευχαριστώ. Τί κάνω όμως με το φις της πρίζας? Δεν έχω αμερικάνικο αλλά σουκου και σε αυτά που βλέπω κουμπώνει αμερικάνικο φις (εκτός από κανα 2 αλλά σε χαμηλά watt)

Τι έχω κάνει εγώ με το δικό μου μετασχηματιστή (ο οποίος εχει ίδια υποδοχή με το μετασχηματιστή που εβαλε ο cloud). Την ημέρα της αγοράς πήρα και ενα βύζμα που να κουμπώνει εκεί πανω. Μετα εκοψα την άκρη από ενα καλωδιο PC και συνέδεσα το νέο βύζμα. Και βουαλά! Ζορίστηκα πολύ βέβαια, ήταν παρα πολύ δύσκολη δουλειά, πηρα τηλ τον Ααρντβαρκ, αυτός πηρε το γκαθηγητή του στο ΜΙΤ ο οποίος δεν ήξερε ο άνθρωπος, είναι και 103 χρονών. Τελικά, ρώτησα ενα γυφτάκι που περνούσε παρα δίπλα και μου εξήγησε :D:D:D:D

Edited by Rygar

Η αλλη λύση είναι αυτό εδώ. Συνδέεις κατευθείαν το πισοκαλώδιο χωρίς να το κόψεις, και νομίζω ότι αυτό θα επρεπε να σου είχα πει από πιο πριν (τσάμπα το αστείο με το γυφτάκι:D)

Καλύτερη αυτή η λύση από το να κανιβαλίσω το καλώδιο. Δεν είναι και μεγάλο το έξοδο.