Jump to content
Sign in to follow this  
Aardvark

Nέο King's Quest

Recommended Posts

Απο τα καλυτερα γραφικα που εχω δει ever,σε 10 μερες θα το χαρουμε.

Just look at that dragon!

First Look: King's Quest Brings Retro Wonder to a New Generation

Πολύ όμορφο, και τα καρτουνίστικα γραφικά μου θύμισαν ελαφρώς την αίγλη παιχνιδιών όπως το Dragon's Lair.

Το "παραμυθένιο" setting όντως υπάρχει, και περιμένω το ολοκληρωμένο προϊόν για να δω ποιά τελικά θα είναι η ισορροπία ανάμεσα στην ιστορία, τους διαλόγους, τους γρίφους/puzzles, και το action στοιχείο. :)

Μέχρι τώρα πάντως φαίνεται να είναι μία προσπάθεια στην οποία έχει μπεί αρκετό μεράκι, και μακάρι το τελικό σύνολο να έχει αυτό το "κάτι" που θα κάνει το παιχνίδι να ξεχωρίσει απο παρόμοια "υβριδικά" games. (διότι η κληρονομιά του ονόματος και μόνο, δεν νομίζω ότι αρκεί).

Απο graphics πάντως πάμε πάρα πολύ καλά - όπως επεσήμανε και ο φίλτατος Aardvark. :)

Eεετσι αν δεν υπηρχε το Dragon's lair 3D θα λεγαμε οτι επιτελους φτασαμε να παιζουμε τα Laser Disk games με κανονικο gameplay.

Eμενα ηδη με εχει κερδισει,δεν φτανουνε μονο τα υπεροχα γραφικα ειναι και η ιστορια που κουβαλαει πισω του χωρια οτι στηριζεται στο πρωτο KQ,συνδυασμος που σκοτωνει retro με updated γραφικα.

To θεμα ειναι να πεσει η τιμη τωρα στο μισο γιατι 40 για το full δεν με βλεπω να τα δινω ,το καλο ειναι οτι μοιραζεται οπως ειναι η μοδα της εποχης σε επεισοδια οποτε θα το χαρουμε σιγα σιγα σε καλη τιμη.

...το καλο ειναι οτι μοιραζεται οπως ειναι η μοδα της εποχης σε επεισοδια ...

Αυτο ειδικα εγω το σιχαινομαι (βλ. Siren, The walking dead και game of thrones στο PS3).

Θελω να εχω ολοκληρο το παιχνιδι σε ενα δισκακι, να ξερω οτι τελειωνει εκει κτλ..

Ας δουμε τι ειχε πει η Roberta Williams to 1998 για την μεταβαση του KQ VIII σε 3D και ποσο αυτο αντικατοπτριζει την εποχη μας 20 χρονια μετα.

"The traditional adventure game is dead."...it's time to change adventure games at least as much as the gamers themselves have changed over the last few years. It's time to make them "less pretentious. More open-ended, faster paced, and just more fun to play than they have been."

After all..., "what's the use of creating these super-serious, overly literary, and downright studious games when the major audience that will play them played a Nintendo or a Sega last year?

These folks are used to playing games where the correct answer to any problem might be jumping over something, hitting it with a hammer, or maybe even shooting it with a big bazooka. Why hassle through all the literary pretense when most of today's gamers just want to blow something up." (Interaction Magazine, Spring 1997)

"It appeared that adventure games were just dying...It just appeared that no one wanted adventure games anymore. ... I needed to do something strong and relatively risky in order to get it back.", Roberta Williams

Link

Για άλλη μια φορά βλέπω το πολυ αγαπημένο μου King's Quest να παίρνει την κάτω βόλτα, να γίνετε ένα άθλιο παιχνίδι για να προσελκύσει νέους gamers που αυτοί το μόνο που θέλουν να παίζουν είναι PRO, FIFA & Call of Duty.

Όπως πάτωσε το KQ8 έτσι θα πατώσει και αυτό για ακόμη μια φορά. Είμαι 99,9999999% σίγουρος. Ας το δούμε πάλι το θέμα σε κανα χρόνο που θα έχουμε μια εικόνα των πωλήσεων να δείτε πως θα έχω δίκιο. Όπως το ίδιο έλεγα όταν βγήκε το KQ8 και κανένας φίλος τότε δεν με πίστευε, έτσι θα γίνει και τώρα.

Το μόνο που χαίρομαι ακόμα είναι ότι ακόμα δεν έχει επιχηρήσει κανείς να σκοτώσει το ακόμη ποιο αγαπημένο μου Quest For Glory, όταν γίνει και αυτό τότε είναι που θα καταραστώ όλους όσους κάνουν αυτά τα χάλια remake. Διότι κατ εμε δεν είναι δυνατόν να λέμε ότι πρέπει να ακολουθήσουν αυτά τα διαμάντια της παιδικής μας ηλικίας την νέα γενιά όταν βλέπουμε ότι κάποιοι που βγάζουν νέα παιχνίδια με point & click adventure (βλέπε Thimbleweed Park) έχουν περισσότερα θετικά σχόλια απο ότι ένα χαζό arcade/adventure.

Eχουνε δοκιμασει αρκετους τροπους με το συγκεκριμενο genre,απο απλα remakes στα γραφικα κρατωντας ακεραιο το gameplay,βλεπε τα Larry Reloaded και Monkey Island Special Edition 1+2 μεχρι το αυτο του θρεντ.

Chapter 2 μολις κυκλοφορησε.

King's Quest - Chapter 2: Rubble Without A Cause Launch Trailer

[video=youtube_share;DP3qrCdTGVs]

Aγορασα το πρωτο επεισοδιο και του εκανα ενα test drive ολιγων λεπτων,πολυ περιορισμος στις κινησεις σου και με σταθερη καμερα,γραφικα υπεροχα με μονες επιλογες χειρισμου περα απο την κινηση ενα "ματι" για να βλεπεις το αντικειμενο και ενα "χερι" για να το χρησιμοποιεις στα υποτιθεμενα puzzles.

Τωρα αν αυτος ο περιορισμος ειναι κακος η ειναι για να ομοιαζει τα παλια adventures που παιζαμε μενει να το ανακαλυψω.

Δεν ξέρω αλλά με την εξαίρεση του monkey islαnd remake θεωρώ ότι όσα παλιά παιχνίδια έγιναν remake τα χαλάσανε!

Edited by spyros_s