Jump to content
theoritikos

Απορίες για σωστές κολλήσεις

Recommended Posts

Έχω λίγο καιρό που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ κολλητήρι, και σαν νέος στον χώρο έχω μερικές απορίες.

• Για κολλητήρι αρχικά έχω ένα parkside των 9watt που λειτουργεί με μπαταρίες. Το πήρα σε μια προσφορά γνωστού Γερμανικού σουπερ μαρκετ.
  • Έχω κάνει μερικές κολλήσεις και δείχνει να κάνει την δουλειά του. Το θεωρείτε αξιόπιστο ή να αγοράσω κάποιο ρεύματος? Αν ναι, των πόσων watt να αγοράσω?
  • Το θέλω για console modding, αλλαγές μπαταριών σε carts και σκασμένων/ καμμένων ηλεκτρονικών εξαρτημάτων.

• Το καλάι που είναι lead-free, θεωρείται αξιόπιστο?

• Αν το κολλητήρι μείνει λίγο παραπάνω σε κάποιο οδηγό, και η περιοχή ζεσταθεί, υπάρχει κίνδυνος να καεί η πλακέτα?

• Τι κάνεις αν σου σπάσει κάποιος οδηγός και μείνει στην πλακέτα όταν ξεκολλάς ένα εξάρτημα?

Αφού αυτό το κολλητήρι που έχεις λειτουργεί με μπαταρίες, ούτε δυνατό θα είναι σε watt, ούτε πολύ θα κρατάνε οι μπαταρίες αν το χρησιμοποιείς συχνά. Μην ψάχνεις αξιόπιστα σε αυτή τη κατηγορία αλλά καλύτερα να πάρεις ένα κολλητήρι με καλώδιο ρεύματος. Δεν χρειάζεται να δώσεις πολλά λεφτά αφού το θέλεις για χόμπυ. Ένα κολλητήρι 25-30W κάνει για όλες τις δουλειές που θέλεις.

Ασφαλώς και δεν επιμένεις στο ίδιο σημείο με το κολλητήρι για πολύ ώρα. Είναι πολύ πιθανό να κάψεις διαδρομές που μπορεί να υπάρχουν γύρω στο σημείο που έχεις ακουμπήσει το κολλητήρι. Ακόμη να κάνεις και περισσότερη ζημιά. Το ακουμπάς μόνο στο σημείο που θέλεις και για τα δευτερόλεπτα που χρειάζεται να λιώσει η κόλληση - αποκολληθεί το ηλεκτρονικό κομμάτι.

Οδηγό φαντάζομαι εννοείς διαδρομή σωστά; Αν ναι, τότε μπορείς να ενώσεις τα δύο άκρα μεταξύ τους (αφού έχει κοπεί η διαδρομή σε ένα σημείο) με ένα πολύ μικρό καλώδιο.

Μερικές πληροφορίες για το lead free καλάι μπορείς να διαβάσεις εδώ. http://en.wikipedia.org/wiki/Solder#Lead-free_solder

Επίσης σου προτείνω το παρακάτω για να πειραματιστείς με το να αφαιρέσεις την κόλληση. Είναι πάμφθηνο και κάνει σχετικά καλή δουλειά. Κάνε όμως πρώτα δοκιμές σε πλακέτα που δεν λειτουργεί.

Edited by telonio

Γενικα θα συμφωνησω. Παντως και εγω ξεκινησα με ενα φορητο με μπαταριες της πλακας και πιστευω οτι ειναι καλο μεχρι να αποκτησεις μια πρωτη εμπειρια και περιοριζεται και η καταστροφη που μπορει να προκαλεσεις! :burn:

Παντως και μονος σου μετα απο λιγο θα θες κατι καλυτερο. Προσωπικα δεν πιστευω στο να κανεις πολυ οικονομια στα εργαλεια σου, ειδικα σε κολλητηρια κλπ. Παρε κατι επωνυμο, που να μπορεις να βρεις ευκολα και ανταλλακτικα.

Εγω εχω ενα JBC 40ST (που και ανταλλακτικα εχει και μυτες) και το λατρευω. Βεβαιως αμα ασχοληθεις αρκετα με το αθλημα, μετα απο μερικο καιρο θα θες ενα soldering station, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια!

Τωρα για το led free, γιατι να κανεις την ζωη σου δυσκολη; Παρε ενα κλασσικο Sn60/Pb40 solder να κανεις την δουλεια σου ευκολα και αποτελεσματικα.

Και τελος οντως το σημαντικοτερο μερος του soldering, ειναι το desoldering. Οι χειροκινητες αντλιες κενου ειναι IMHO χασιμο χρονου. Εκτος και αν εισαι κροισος, το desoldering wick ειναι μονοδρομος. 0.6-0.8mm ειναι οτι πρεπει για through hole.

Κολλητηρι μπαταριας να ειμαι ειλικρινης δεν ηξερα οτι υπηρχε. Το καλυτερο που εχω κι εγω ειναι οπως ειπαν τα παιδια του ρευματος. Στη δουλεια, εχω κι ενα φορητο υγραεριου μαρκας Wurth σωστο θηριο. Τσακμακιζεις μια φορα, αναβει και κανεις τη δουλεια σου οπου δεν υπαρχει πριζα κοντα. Το "αμολυβδο" καλαι σιγουρα ειναι πιο υγιεινο σε σχεση με τα παλια αλλα νομιζω οτι δεν εχει τα ιδια αποτελεσματα. Εγω εχω ακομη αυτο που χρησιμοποιουσα στη σχολη απο το 2000 να φανταστεις. Επισης χρειαζεσαι μια βαση στηριξης με σφουγγαρακι για να καθαριζεις τη μυτη αλλα και σολντερινη οπου ποτε ποτε βουτας το κολλητηρι πριν κανεις την κολληση.

Ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας, με καλύψατε αρκετά μπορώ να πω :)

Το κολλητήρι μου είναι

. Έχετε απόλυτο δίκιο για την πηγή ενέργειας του. Το πρωί άλλαξα για δεύτερη φορά μέσα σε μια εβδομάδα μπαταρίες. Μπορώ να πω πως τις καταναλώνει πολύ γρήγορα, σαν game gear :P

Οδηγό φαντάζομαι εννοείς διαδρομή σωστά; Αν ναι, τότε μπορείς να ενώσεις τα δύο άκρα μεταξύ τους (αφού έχει κοπεί η διαδρομή σε ένα σημείο) με ένα πολύ μικρό καλώδιο.

Διαβάζοντας ένα tutorial-κομικ για αρχάριους, τα ποδαράκια που έχουν τα εξαρτήματα τα λέει οδηγούς,αλλά και η απάντηση σου με κάλυψε, γιατί ήθελα να το ρωτήσω και αυτό :)

Παντως και μονος σου μετα απο λιγο θα θες κατι καλυτερο. Προσωπικα δεν πιστευω στο να κανεις πολυ οικονομια στα εργαλεια σου, ειδικα σε κολλητηρια κλπ. Παρε κατι επωνυμο, που να μπορεις να βρεις ευκολα και ανταλλακτικα.

Εγω εχω ενα JBC 40ST (που και ανταλλακτικα εχει και μυτες) και το λατρευω.

Που μπορώ να το αγοράσω είτε online, είτε σε φυσικό κατάστημα?

Τωρα για το led free, γιατι να κανεις την ζωη σου δυσκολη; Παρε ενα κλασσικο Sn60/Pb40 solder να κανεις την δουλεια σου ευκολα και αποτελεσματικα.

Την πρώτη φορά που πήγα στο ηλεκτρονικάδικο της γειτονιάς, μου έδωσαν lead-free, πειραματίστηκα λίγο, αλλά κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καλά με την κόλληση.

Και τελος οντως το σημαντικοτερο μερος του soldering, ειναι το desoldering. Οι χειροκινητες αντλιες κενου ειναι IMHO χασιμο χρονου. Εκτος και αν εισαι κροισος, το desoldering wick ειναι μονοδρομος. 0.6-0.8mm ειναι οτι πρεπει για through hole.

Πήρα τόσο desoldering wick όσο και μια τρόμπα. Έχοντας δει αρκετά βίντεο στο youtube θεώρησα πως το wick είναι ευκολότερο, αλλά μέχρι στιγμής δεν μπορώ να το χειριστώ σωστά. Πιστεύω πως σε κάνα δίμηνο θα λέω το ανάποδο :D

Που μπορώ να το αγοράσω είτε online, είτε σε φυσικό κατάστημα?

Απο εδω, το ebay και πολλα αλλα μαγαζια ηλεκτρονικα και οχι.

Πήρα τόσο desoldering wick όσο και μια τρόμπα. Έχοντας δει αρκετά βίντεο στο youtube θεώρησα πως το wick είναι ευκολότερο, αλλά μέχρι στιγμής δεν μπορώ να το χειριστώ σωστά. Πιστεύω πως σε κάνα δίμηνο θα λέω το ανάποδο :D

Εχουν σημασια οι διαστασεις. Αν εχεις παρει μεγαλυτερη απο αυτη που ειπα θα δυσκολευτεις πολυ.

Αν και δεν ασχολούμαι πολύ με χειροκίνητα κολλήματα, δουλεύω σε ερευνητικό εργαστήριο που ασχολείται με ηλεκτρονικά. Αποκλειστικά με surface mount (δεν ξέρω την ελληνική ορολογία) από το 1998 και μετά, όχι through hole και χρησιμοποιούμε μηχανήματα, ευτυχώς γιατί αλλιώς ένα θα έφτιαχνα 10 θα χάλαγα έτσι που δεν έχω σταθερό χέρι. Κι έτσι έχω κάποια σχόλια

> Διαβάζοντας ένα tutorial-κομικ για αρχάριους, τα ποδαράκια που έχουν τα εξαρτήματα τα λέει οδηγούς,

Οδηγούς? Έτσι μεταφράζεται ελληνιστί το "leads" φαντάζομαι. Πολύ ενοχλητικό το μπέρδεμα μεταξύ lead (ληντ, τα ποδαράκια) και lead (λεντ, μόλυβδος).

Το desoldering wick μπορεί εύκολα να κάνει ζημιά, ειδικά σε leadfree solders που θέλουν μεγαλύτερη θερμοκρασία κι έτσι στερεοποιούνται πιο γρήγορα μόλις απομακρυνθεί η πηγή θερμότητας. Γενικά η ψηλότερη θερμοκρασία που απαιτούν τα lead free κάνει πιο εύκολο να κάψεις κάτι. 34 βαθμοί Κελσίου (μεταξύ 183 και 217 για ευτηκτικά κράματα SnPb / SAC αντίστοιχα, αν και συνήθως τα lead free είναι off-eutectic οπότε έχουν ακόμη ψηλότερο liquidus) δεν μοιάζει μεγάλη διαφορά, αλλά άμα είσαι κοντά στο όριο να κάνεις ζημιά και 10 βαθμοί έχουν σημασία.

Παρόλο που με σωστή εφαρμογή τα leadfree κολλάν μια χαρά, γενικά είναι σκληρότερα και πιο εύκολο να αστοχήσουν στη χρήση από το κλασσικό με μόλυβδο. Και ναι μεν αυτό μας κρατάει απασχολημένους στο εργαστήριο με τη σχετική έρευνα, αλλά πράγματι καλύτερα να χρησιμοποιείς lead solder. Η εξαίρεση είναι αν υπάρχει ήδη lead free που δεν έχει καθαριστεί καλά, γιατί τότε το mixed solder μπορεί να είναι χειρότερο κι απ' το lead κι απ' το lead-free. Λίγος άργυρος δεν πειράζει (συχνά το SnPb έχει και 2% Ag που κατεβάζει το liquidus σε 178°C) αλλά λίγος μόλυβδος σε SAC μπορεί να κάνει ζημιά.

Οδηγοι λεγονται στα Ελληνικα τα ποδαρακια???προτιμω να τα λεω ποδαρακια..

Τα surface mount επιφανειακης στηριξης τα ξερω,τωρα εαν ειναι ο δοκιμος ορος δεν γνωριζω..

Η εξαίρεση είναι αν υπάρχει ήδη lead free που δεν έχει καθαριστεί καλά, γιατί τότε το mixed solder μπορεί να είναι χειρότερο κι απ' το lead κι απ' το lead-free.

Elephada γιατι συμβαινει αυτο?Διοτι πολυ δυσκολα μπορω να καθαρισω το leadfree solder και γινεται μιγμα με το leaded...

@theoritikos:σε ολες τις κολλησεις/αποκολλησεις να χρησιμοποιεις flux εγω χρησιμοποιω αυτο

Edited by angel_grig

Boηθα στο να "πιανει" καλυτερα το καλαϊ ,τοσο στα εξαρτηματα οσο και στην πλακετα..και το καλαϊ εχει μεσα flux αλλα παντα χρειαζεται εξτρα..