Jump to content
Sign in to follow this  
Wally

WinUAE scanlines σε fullscreen?

Recommended Posts

Ξεκινησα να ασχολουμε παλι με Amiga στο PC (για αρκετα χρονια την ειχα βρει μια χαρα στο XBOX αλλα κατι το arcade stick, κατι ο Ektelion που μου ανοιγει την ορεξη...ξαναπεσα στα σκληρα)

Εστησα εξ αρχης το WinUAE 3 και ενω ολα ηταν καλα και ανθηρα εκατσα να χωσω scanlines...

Στην αναλυση μου 1440*900 (και με σωστο ratio και με stretch δοκιμασα) δεν καταφερα να απεικονισω σωστα scanlines σε full screen. Ηταν αλλου χοντρα, αλλου λεπτα...χαλια μαυρα.

Επαιζαν καλα μονο για τις Amiga αναλυσεις σε window αλλα ηταν πολυ μικρο το παραθυρο. Εκανα την μπακαλια να αρχιζω να το κανω pixel pixel resize μεχρι να βρω ενα μεγεθος που να ειναι μεγαλο και να δειχνουν καλα τα scanlines.

Kαι ολα αυτα ξεκινησαν στις 12 το βραδυ και με παλη 1 ωρας καταφερα να εχω καποια αποτελεσματα.

Δεν βρισκω documentation για τα ScanLine Levels και λοιπα.

Υπαρχει καποιος χριστιανος να με βοηθησει να παιζουν καρφι οι scanlines σε fullscreen 1440*900 (με μπαρες δεξια αριστερα φυσικα ωστε να εχουμε σωστο ratio)

Φχαριστω

Δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα και για του λόγου το αληθές...

...ορίστε ένα screenshot:

5a6c366d46b2f_BeastScanlines2.thumb.jpg.f277f34bf4dd1ffe224c806384dadabc.jpg

Το screenshot είναι ελαφρώς χειρότερο από την πραγματικότητα, λόγω συμπίεσης jpeg. Για να το δεις καλύτερα, δεξί κλικ και "Προβολή εικόνας" (ή "Άνοιγμα εικόνας σε νέα καρτέλα" για Chrome), οπότε εξαφανίζονται και αυτές οι μικρές διαφορές που βλέπεις στο πάχος των scanlines της embedded στο forum, εικόνας.

Οι ρυθμίσεις μου, full screen με σωστό aspect ratio:

settings.jpg.a5ab9653044cdf63a8f442f0354bbefb.jpg

settings2.jpg.2482e68be45e16820d6b74891f31b9d4.jpg

Επίσης μην ξεχάσεις στην καρτέλα "Miscellaneous" το "Graphics API" να είναι στο Direct3D.

Edited by Ace

Nα σαι καλα Ace! Εισαι ο ανθρωπος-λυση σε θεματα emulation!

Το λαθος μου ειναι οτι πηγα κατευθειαν στις λεπτομερειες...το χασα το δασος λεμε

Παιζει μια χαρα

Screenshot/αφιερωση/quote: "YES! AT LAST!!"

attachment.php?attachmentid=128521&d=1425841600

:)

Βλεπω παντως κατι παραξενο στα μονοχρωμα.

Σαν η μια "ριγα" να ειναι εναλλαξ πιο σκουρα απο την αλλη

Παραθετω ενα κομματι της οθονης

attachment.php?attachmentid=128522&d=1425843438

Edited by D@redevil
συνεχόμενα posts

Ωραίος και...

...τώρα που πήρα φόρα, ρίξε μια ματιά και στο shader D3D:CRT.D3D, που το κατεβάζεις από το site του WinUAE, για καλύτερα αποτελέσματα και πιο retro feeling:

CRTD3D.thumb.jpg.aa0b38125600c694ec3619d44db59a0e.jpg

...με τις καμπυλότητές του και τα όλα του! Διορθώνεται και το μικροπρόβλημα που αναφέρεις παραπάνω, με τις εναλλάξ φωτεινότητες των scanlines...

Settings screen:

CRTD3Dsettings.jpg.9e3eeb3a5962fbcece6adff8844b98e9.jpg

Happy Amigaming!

Edited by Ace

Παντως η χρηση των shaders στο WinUAE φαινεται να ειναι ιδιαιτερα βαρια.

Συχνα πιανω παραμορφωσεις στον ηχο, που ειναι κλασικο σημαδι "υπερφορτωσης"

Παντως η χρηση των shaders στο WinUAE φαινεται να ειναι ιδιαιτερα βαρια.

Συχνα πιανω παραμορφωσεις στον ηχο, που ειναι κλασικο σημαδι "υπερφορτωσης"

Σε τι υπολογιστή γίνεται αυτό?

Core2 Quad @3200 και μια ταπεινη 5570 πουσαρισμενη στα @800/1000 και αρχαια εγκατασταση Win7 64 [1440*900]

Θα κανω και μια δοκιμη στο φορητο μου με εναν quad i7 4510, IntelHD και ψιλοφρεσκα Win 8.1 64, να δω αν παρατηρω τα ιδια

UPDATE:Στο φορητο παει καρφι που ειναι και σε αναλυση 1080p. Περιεργο...

Ε, άλλο core2 και άλλο i7 (ακόμα και των φορητών). Δεν μου φαίνεται περίεργο αυτό. Ομως μου φαίνεται περίεργο που βαραίνει στον core2 του desktop.

Επίσης πιστεύω ότι η κάρτα γραφικών δεν παίζει μεγάλο ρόλο και σε αυτήν την περίπτωση, όπως και στις περισσότερες που έχουν να κάνουν με Emulation, ειδικά παλαιοτέρων συστημάτων που δεν έχουν 3D γραφικά με textures.

CPU bound με 4 πυρηνες στα 3200 μου φαινεται παραξενο. Ισως να φταιει η απο-την-εποχη-του-Νωε εγκατασταση των 7...

Παντως σε 1080p που δοκιμασα τοσο στο laptop οσο και στην τηλεοραση μου, το εφε των scanlines ειναι πολυ πιο επιτυχημενο απο αυτο στην 1440*900.

Mπομπα θα ελεγα.

Επομενο quest μου ειναι το πως μπορω να κανω assign κουμπια του 360pad και του arcade stick, στο GUI του WinUAE.

Δηλαδη να εχω ενα κουμπι που να κανει οτι το F12 και να μπορω να πηγαινω πανω κατω στα floppies.

Ειναι βασικο οταν παιζω με το φορητο στο σαλονι...