Jump to content
Kambia

Πού γυρίστηκαν οι ελληνικές ταινίες ; (2ο μέρος)

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είδα μια σκηνή στην ταινία "ήρθες αργά". Έχει ένα μέρος σε μια παραλια που έχει και ένα γλυπτο με πέτρες και στάμνες. Ξέρεις μήπως κάποιος που βρίσκεται αυτό το σημείο? Ευχαριστώ πολυ

1 hour ago, Almalibreart said:

Καλησπέρα. Είδα μια σκηνή στην ταινία "ήρθες αργά". Έχει ένα μέρος σε μια παραλια που έχει και ένα γλυπτο με πέτρες και στάμνες. Ξέρεις μήπως κάποιος που βρίσκεται αυτό το σημείο? Ευχαριστώ πολυ

Αν εννοείς το εκκλησάκι......….είναι ο Άγιος Νικόλαος είναι στην Βούλα μετά τον Αστέρα.

1515347575_(187).thumb.png.2db7ebc47e5d96e380d4e49ef91f4d3f.png

• Like 1

Φιλοι μου εβλεπα την ταινια Τριτη και 13 και νομιζω οτι ειναι γυρισμενη στο ιδιο σπιτι με το :  ο γαμπρος μου ο δικηγόρος...πάλι με τον Σταυρίδη..ειναι το ιδιο; μηπως Κηφισιά;και που ακριβως...γνωριζουμε;

Edited by ARTEMIS V.

24 minutes ago, ARTEMIS V. said:

Φιλοι μου εβλεπα την ταινια Τριτη και 13 και νομιζω οτι ειναι γυρισμενη στο ιδιο σπιτι με το :  ο γαμπρος μου ο δικηγόρος...πάλι με τον Σταυρίδη..ειναι το ιδιο; μηπως Κηφισιά;και που ακριβως...γνωριζουμε;

Μοιάζουν αλλα δεν είναι τα ιδια.

Το ενα είναι στο Ψυχικό ( ο γαμπρός μου ο δικηγόρος)    post 511  του teacher και το αλλο(τριτη και 13 ) είναι στην Κηφησια   post 1255

• Like 1
  • Thanks 1

8 hours ago, antonovar said:

@makism

To  βενζινάδικο  στο "Καρπουζάκι"  ήταν  Πατησίων και Σαρανταπορου  Σήμερα είναι ετσι.

Μπράβο και για το σπίτι  της Καραγιάννη.......εκεί είναι

Για το " Ζεφύριον" και το κομμωτηριο κλπ...........ο κεντρικός δρόμος που λες που φαινεται πισω πρεπει  να είναι  η Κυπρου ....πολύ πιθανον ο δρόμος του κομμωτηρίου να είναι η οδός Ηλιουπολεως. στον Βύρωνα ..........αλλά δεν εχω κάτσει να το δώ με την ησυχία μου.......λογω χρόνου......

Μπράβο και σε ευχαριστω για το βενζιναδικο  antonovar,

οσο για το το τυχερο παντελόνι  κομμωτήριο κλπ, παρατήρησα ότι εκει που περνα το λεωφορείο, το επόμενο στενο πρέπει να είναι γωνία (δες το σημαδι στην φωτο) και η επάνω μεριά εχει στενάκι διπλα στο Ζεφυριον (τι κτιριο ηταν αυτό) μάλλον  δεν πρεπει να είναι Ηλιουπόλεως.

Πιστεύεις το κομμωτήριο   να είναι Βύρωνα και το καθαριστήριο στην κυψέλη; (επειδή ειδα το τηλ αρχίζει από 883732)

314077814_(188).thumb.png.54ae96e74243bd78f020f8ebfb9809df.png1694610352_(189).thumb.png.fc26eabef632ee4fe7d1ea97877b97e1.png

Όντας 6 ψηφίο, το 88 είχε δωθεί σε κυψέλη, Πατήσια; Έχω την εντύπωση ότι οι πρώτοι δύο αριθμοί τότε δεν έδιναν ταυτότητα περιοχής

Γκαρσονιερα για 10..τοτε (1981) και τωρα...πλατεια Ελεθεριας Παπαγου, οδοι Εθνικης αμύνης, Παφου και ελεθεριας...στην Ελευθεριας ηταν παρκαρισμενο το ταξι του Ανεστη Βλαχου..η πολυκατοικια δεξια ειχε τοτε ζαρντινιρες χτιστες στα μπαλκονια..τωρα εχουν καταργηθει και στα ανοιγματα μπηκε ειδικο τζαμακι...

20180611_182251.jpg

20180611_182318.jpg

20180611_182425.jpg

20180612_083505.jpg

20180612_083526.jpg

20180612_083536.jpg

20180612_083614.jpg

• Thanks 1

Νομίζατε ότι έχουμε βρει τα πάντα για τη Χίου 53; Να και κάτι που δεν βρήκα στο forum.

Ποιος Θανάσης (1969) του Θανάση Βέγγου [συμπαραγωγή της FF με την Θ.Β. Ταινίες Γέλιου].

Η Άννα Φόνσου τρέχει να προλάβει τον Θανάση Βέγγο να μην υπογράψει για τις τηλεοράσεις "Φονοφόν". Εδώ περνά μπροστά από το κτήριο της FF κατηφορίζοντας την Οδό Χίου προς τον Άγιο Παύλο.

Εδώ ένα κολάζ με το σήμερα (και πειραγμένα λίγο τα κάδρα για να κουμπώσουν). Στο κάδρο της ταινίες φαίνεται και το γνωστό "σπίτι με τα τρία παράθυρα", το δέντρο που έπεσε το πορτοφόλι, η πόρτα της "αυλής" κτλ.

Xiou_Fonsou.jpg.aa6c0e0db33f1b18a23beb4c75b386f3.jpg

Ως τώρα έχω μετρήσει (τουλάχιστον) 12 ταινίες που φαίνεται με κάποιο τρόπο το κτήριο της FF στην Χίου 53. Χώρια όσες είναι λίγο πριν λίγο μετά και όσες είναι στα γύρω στενά.

Edited by thanassis1979
  • Like 1

Και στο "Ορατότης μηδέν" φαίνεται αυτό το κτίριο. Αλλά έχουν σκεπάσει με ένα χαρτόκουτο το σήμα πάνω από την καγκελόπορτα ! Ενώ ρε παιδί μου, με κανα-δυο τρία σίδερα ή έστω γράμματα από χαρτόνι, θα μπορούσαν να έχουν κάνει κάποια πιο όμορφη παραλλαγή σαν σήμα, υποτίθεται, της εταιρίας Κρεούζη...

Edited by ΦΖΠ1
  • Like 1

Στο Ορατότης Μηδέν δεν βλέπουμε ποτέ απέξω την πόρτα (το λέω με σιγουριά 99%). Βλέπουμε μόνο τον εσωτερικό περίβολο (οπού μπουκάρουν οι εργάτες). Και όντως έχουν χρησιμοποιήσει κάτι πρόχειρο για να κρύψουν το λογότυπο (με σύμμαχο και το σκοτάδι της νύχτας).