Jump to content
Sign in to follow this  
Paspartoo

Γιατί η μάνα μου μπορεί και δουλεύει Ubuntu..

Recommended Posts

Ωραία η ιστορία του νεαρού,αλλα όχι τίποτα ιδιαίτερο μιας και βρήκε όπως λέει τη μάνα του να πειραματιστεί & να εγκαταστήσει το Linux ενώ ο πατέρας του γκρίνιαζε και είχε τις αμφιβολίες του..

δηλαδή η αληθινή πλευρά,όπου οι περισσότεροι έχουν τις αμφιβολίες για το Linux μιας που το κατεστημένο είναι τα Win, δυστυχώς

Λίγο "μούφα" μου φαίνεται η ιστορία. Το Linux δεν είναι σε καμία περίπτωση κατάλληλο για τον μέσο χρήστη και πόσο μάλλον για τη μαμά του. User friendly και Linux απλά δεν μπαίνουν στην ίδια πρόταση.

Εδώ και λίγο καιρό έβαλα το Ubuntu 8.10 και το τι terminal έχω χρησιμοποιήσει γράφοντας ακατάληπτα ξόρκια δεν λέγεται.:shake: Και δεν είμαι άσχετος. Και Unix έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν αλλά και linux περιστασιακά. Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα τα βγάλει πέρα ο μέσος χρήστης Windows που το μόνο που ξέρει είναι να ανοίγει τον Explorer και το my documents.

Εγώ βέβαια έχω "πωρωθεί" γιατί μου βγάζει το geek που κρύβω μέσα μου. Αλλά για τη μάνα μου ούτε λόγος.

Η δική μου έκανε εγκατάσταση τα Vista τις προάλλες και κατέβασε και τους drivers :D

Η δική μου έκανε εγκατάσταση τα Vista τις προάλλες και κατέβασε και τους drivers
Ειδες ο μεσος χρηστης ? :darkglasses:

Το Linux δεν είναι σε καμία περίπτωση κατάλληλο για τον μέσο χρήστη
User friendly και Linux απλά δεν μπαίνουν στην ίδια πρόταση.
και το τι terminal έχω χρησιμοποιήσει γράφοντας ακατάληπτα ξόρκια
Ειλικρινα, απο τα παραπανω μονο "πωρωμενο" και geek χρηστη δεν βλεπω...κριμα να γραφονται εν ετη 2009 (σχεδον) τετοια πραγματα.

Eίναι γεγονός ότι το Linux έχει κάνει τεράστια βήματα προόδου. Όλο και περισσότεροι χρήστες μπορούν όλο και ευκολότερα να εγκαταστήσουν και να δουλέψουν το λειτουργικό.

Βέβαια δεν σημαίνει ότι αν κάποιος με ελάχιστες γνώσεις πάει να εγκαταστήσει το archlinux θα τα βγάλει πέρα, έτσι; Αλλά με την ίδια λογική ο καινούργιος οδηγός δεν πρωτοοδηγεί νταλίκα.......

Χαίρομαι ιδιαίτερα για τον ολοένα και παραπάνω αυξανόμενο ντόρο. Ειδικά με την έλευση των φτηνών netbooks που τρέχουν διανομή Linux πολύς κόσμος είχε την ευκαιρία να έχει μια πρώτη επαφή με το λειτουργικό, ευκαιρία που διαφορετικά δεν θα είχε.

Τώρα το αν η ιστορία είναι αληθινή ή όχι, δεν μπορώ και δεν είμαι ο κατάλληλος να το κρίνω.

ευκαιρια παντα υπαρχει να δοκιμασεις λινουξ,τωρα πια ξερω 2-3 πραγματα και ξερω περιπου τι παιζει στη διανομη που χρησημοποιω,θελει σιγουρα μια εξοικειωση και διαθεση να ψαχτεις.

εγω νομιζω οχι μονο το λινουξ ,γενικοτερα το opensource,ειναι καλο που υπαρχει,δινει αλλη πορεια στα πραγματα,δε μπορω να προβλεψω καθολου το μελλον του παντως.

το θεμα ειναι ο τροπος που αναπτυσσεται,παιρνεις και δινεις,αυτο μου φαινεται σημαντικο.

Πλανάστε πλάνη οικτρά αν νομίζετε ότι το linux μπορεί να αποτελέσει τώρα ή στο μέλλον λύση για το desktop. Τα ίδια ακούω πάνω από δέκα χρόνια αλλά εξέλιξη δεν έχω δει. Κολλημένο στο 1% των χρηστών είναι. Εντάξει δε λέω έχει βελτιωθεί κάπως στον τομέα ευκολίας χρήσης και συμβατότητας σε σχέση με το παρελθόν αλλά παραμένει ένα λειτουργικό από geeks για geeks. Εφόσον είσαι ακόμα αναγκασμένος να πληκτρολογείς εντολές για να κάνεις πολλά πράγματα είναι απαγορευτικό για το μέσο χρήστη.

Πάρτε για παράδειγμα το Ubuntu, που θεωρείται το πιο user friendly distro αλλά και το πιο διαδομένο αυτή τη στιγμή. Μου έβγαλε άσπρη οθόνη στην εγκατάσταση γιατί κάτι δεν του άρεσε, οπότε φτου και από την αρχή σε safe mode. Όσο για να το κάνω να αναγνωρίσει το SATA RAID μου βγήκε η πίστη. Τέλος πάντων, μη συνεχίσω με τα υπόλοιπα "ωραία" που συνάντησα και έπρεπε να ψάχνω στα fora του Ubuntu. Το τι "sudo τάδε" έχω πληκτρολογήσει δε λέγεται.

Ένα λειτουργικό κατά την ταπεινή μου άποψη πρέπει να είναι σαν το διαιτητή ποδοσφαιρικού αγώνα: να περνάει εντελώς απαρατήρητο. Το linux παραπέμπεται από τον παρατηρητή διαιτησίας.*

*Καλά και τα Windows θα έπρεπε να έχουν διαγραφεί από τους πίνακες με αυτή τη λογική αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Πως φαίνονται αυτοί που δεν είδαν το ZENWALK...... τσ τσ τσ τσ !!! :D:D:D

Ατσααα :D

ΧΑΧΑΧΑ!!!!

Edited by teflon