Jump to content
Sign in to follow this  
Paspartoo

Γιατί η μάνα μου μπορεί και δουλεύει Ubuntu..

Recommended Posts

Βρε πως κάνετε έτσι για την κονσόλα....? Λες και δεν πέρασε κανείς σας από το DOS.

Ναι αλλά αυτές οι εποχές έχουν περάσει. Στα Windows μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα χωρίς να πληκτρολογήσεις ποτέ σου τίποτα. Πες μου αν μπορείς να κάνεις το ίδιο στο Linux. Δηλαδή δεν είναι δυνατό να λες από τη μία ότι το linux κάνει για τον μέσο χρήστη και από την άλλη όταν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ή θέλει να κάνει κάτι όπως πχ να ξεκινάει το firewall στην εκκίνηση να του λες "άνοιξε κονσόλα και γράφε".

Ναι αλλά αυτές οι εποχές έχουν περάσει.

Εδώ είναι που κάνεις το μεγαλύτερο λάθος. Φυσικά και η εποχή της κονσόλας δεν έχει περάσει και ούτε πρόκειται να περάσει. Διάβασε το μύνημα του Shock για τα 2008 server αν μπορείς για να καταλάβεις πως σκέφτεται και η MS για το θέμα. Υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κάνεις με την κονσόλα σε χρόνο dt που για να τα κάνεις μέσω gui θα χρειαστείς να κάνεις 40000 κλικς. Για παράδειγμα πως θα καταφέρεις μέσω gui να πεις στον υπολογιστή σου να ψάξει να βρει όλα τα αρχεία μεγαλύτερα των 2ΜΒ στον φάκελο τάδε και αν κάποια παράγραφος αρχίζει με το κείμενο "foo" να το κάνει "μπλα μπλα"; Ή πως θα τους πεις να βρει όλα τα αρχεία που έχουν αλλάξει περιεχόμενο τις τελευταίες δύο ώρες και 15 λεπτά, να τα κάνει upload μέσω ftp και να ειδοποιήσεις μέσω email κάποιον γι'αυτή την κίνηση; Η δύναμη της κονσόλας είναι τεράστια και η ίδια η κονσόλα δεν είναι καθόλου μα καθόλου παρωχημένη, το ακριβώς αντίθετο μάλιστα.

ασχετα απο αυτο,νομιζω οτι οι εντολες που δινονται μεσα απο μια κονσολα,εκτελουνται πιο απροσκοπτα απο οτι σε ενα gui,εστω και αν αυτο ειναι πιο βολικο.

θελει να μαθεις επιπλεον καποια πραγματα,που σιγα σιγα τα μαθαινεις βεβαια.

Εδώ είναι που κάνεις το μεγαλύτερο λάθος. Φυσικά και η εποχή της κονσόλας δεν έχει περάσει και ούτε πρόκειται να περάσει. Διάβασε το μύνημα του Shock για τα 2008 server αν μπορείς για να καταλάβεις πως σκέφτεται και η MS για το θέμα. Υπάρχουν πράγματα που μπορείς να κάνεις με την κονσόλα σε χρόνο dt που για να τα κάνεις μέσω gui θα χρειαστείς να κάνεις 40000 κλικς. Για παράδειγμα πως θα καταφέρεις μέσω gui να πεις στον υπολογιστή σου να ψάξει να βρει όλα τα αρχεία μεγαλύτερα των 2ΜΒ στον φάκελο τάδε και αν κάποια παράγραφος αρχίζει με το κείμενο "foo" να το κάνει "μπλα μπλα"; Ή πως θα τους πεις να βρει όλα τα αρχεία που έχουν αλλάξει περιεχόμενο τις τελευταίες δύο ώρες και 15 λεπτά, να τα κάνει upload μέσω ftp και να ειδοποιήσεις μέσω email κάποιον γι'αυτή την κίνηση; Η δύναμη της κονσόλας είναι τεράστια και η ίδια η κονσόλα δεν είναι καθόλου μα καθόλου παρωχημένη, το ακριβώς αντίθετο μάλιστα.

Δεν λέω να καταργηθεί η κονσόλα αλλά δεν είναι δυνατό να είναι απαραίτητη η χρήση της για το παραμικρό, κάθε λίγο και λιγάκι. Εξάλλου τα Server 2008 δεν είναι καλό παράδειγμα μιας και δεν απευθύνονται στον απλό χρήστη. Και βέβαια έχεις και την επιλογή του γραφικού περιβάλλοντος. Τόσο καιρό τα έχω βάλει, κονσόλα δεν έχει χρειαστεί να ανοίξω. Με τέτοιο interface και να κυνηγάς τον κόσμο με το τουφέκι δεν πρόκειται να πάει στο linux, ας μην γελιόμαστε. Σιγά μην κάτσει να μάθει εντολές Unix. Είναι παράλογο μόνο και να του ζητάς κάτι τέτοιο τη σήμερον ημέρα.

Τέλος πάντων, ο καθένας έχει τις απόψεις του. Θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ και να μαθαίνω το Linux, αλλά δεν πρόκειται να δεχτώ ότι είναι κατάλληλο για το μέσο χρήστη.

To Linux είναι κατάλληλο για το ΜΕΣΟ χρήστη.

Για τον άσχετο χρήστη δεν είναι κατάλληλο.

Δεν λέω να καταργηθεί η κονσόλα αλλά δεν είναι δυνατό να είναι απαραίτητη η χρήση της για το παραμικρό, κάθε λίγο και λιγάκι.

Τόση ώρα λέμε ότι δεν είναι απαραίτητη ούτε για το παραμικρό, ούτε κάθε λίγο και λιγάκι. Αρκετές ενέργειες όμως εκτελούνται μακράν γρηγορότερα και ευκολότερα από μια κονσόλα αν ξέρεις να τη χρησιμοποιείς, παρά με οποιοδήποτε gui.

To Linux είναι κατάλληλο για το ΜΕΣΟ χρήστη.

Για τον άσχετο χρήστη δεν είναι κατάλληλο.

:bow2:

Φιλε Λεον μαζι σου ειμαι επι το πλειστον αλλα θα ηθελα να παρεις υποψη και αυτα που θα σου πω :)

ΠΡωτα πρωτα, εγω προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με την κονσολα. Καποια πραγματα μπορεις να τα κανεις ΜΟΝΟ η εστω ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ με κονσολα, και δεν ειναι οτι φταιει το ελλειπες GUI, εφοσον αυτες οι λειτουργιες δε γινονται ουτε στα παραθυρα.

Να σου πω παραδειγμα; Ηθελα μια φορα να κατεβασω πολλες φωτο αριθμημενες απο το ιντερνετ. (πχ 0001.jpg - 0100.jpg) το οποιο εγινε πολυ απλα με ενα σκριπτακι. Και ναι, να το γραψω σε κονσολα με cat και chmod ηταν πολυ πιο απλο απο το να το γραψω με gedit, να το σωσω καπου, να αλλαξω τα δικαιωματα και να το τρεξω.

Συμφωνω οτι καποιος χρηστης που δεν εχει οπτικη εικονα του filesystem θα χαθει απο το πρωτο βημα. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι η κονσολα ειναι 'ενοχλητικη'. Ισα ισα και στα Παραθυρα πολλες φορες βγαινω σε cmd για να κανω απλα πραγματακια.

Εκει που συμφωνω ομως, ειναι οτι 'θα μπορουσε' (ισως) αν κατι γινεται, να προσφερεται ετοιμο χωρις να χρειαστουν ρυθμισεις. Καποιος φιλος ειπε οτι 'καταφερε' να δει ταινιες σε μορφη ascii. Δεν ξερω τι εννοει με το 'καταφερε'. Αληθεια, αν γινεται κατι τετοιο, γιατι επρεπε να προσπαθησει τοσο πολυ για να το 'καταφερει' με τη βοηθεια των αλλων παιδιων, να εφευρει τον τροχο δηλαδη και να μη προσφερεται ετοιμο κατι τετοιο; Απο την αλλη το 'καταφερε' μπορει να σημαινει μια χακιά, κάτι που δεν ειχε προβλεψει ο προγραμματιστης, αλλα 'καταφερε' να το κανει λογω της ελευθεριας που του προσφερει το συστημα.

Τελος, εχω να πω οτι οι Λινουξαδες δεν προσπαθουν να προσυλητισουν κοσμο και ουτε ηδονιζονται βλεποντας αυξηση του αριθμου των χρηστων. Η αληθεια ειναι οτι αν αγαπας κατι, θελεις ο κοσμος να ασχολειται μαζι του. Επισης θελουν ο κοσμος να ξυπνησει. Γιατι να σου πω αληθινο παραδειγμα, δες στο e-shop τι παραγγελνει ο κοσμος χωρις να ξερει. Και η κουτση Μαρια θελει συστημα με Παραθυρα και Οφις, μονο και μονο για να μπαινει ιντερνετ και να γραφει μυθιστορηματα στο Word. Αν θες εναν υπολογιστη ΜΟΝΟ για αυτα τα πραγματα γιατι να πληρωσεις τοσα;;

Γιατι, οχι, οι δουλειες που κανουν στο σοι του gapan :P δε θελουν ιδιαιτερες γνωσεις και δεν εκπλησσομαι καθολου που τα καταφερνουν χωρις να χρειαζεται η παρουσια και οι τεχνικες γνωσεις του ιδιου. Το ιντερνετ ειναι στανταρ πλατφορμα και δεν εξαρταται απο τις ρυθμισεις. Το μπερδεμα υπαρχει αν εισαι root. Η αδελφη του δε νομιζω να χρειαστει ποτε να μπει ως root και να ασχοληθει με εγκαταστασεις και ρυθμισεις οδηγων. Σε αυτες τις περιπτωσεις και εγω ο ιδιος Λινουξ θα προτεινα σε καποιον.

Edited by Rakeesh

Καλησπερα παιδες.

Σημερα στο IST καναμε ενα hackfest 5 ατομα και στήσαμε LAMP (Linux Apache MySQL PHP) σε δυο μηχανακια. Το IST ειναι στην Πειραιώς, το πρώτο μηχανάκι στην Καλλιθέα και το δευτερο στο Μοσχάτο (σπιτι μου).

Χρησιμοποιήσαμε το acer aspire 2920 ubuntu 8.10 laptopακι μου και ενα multirama netbook με XP.

H bash (κονσολα...) πήρε φωτιά και το εγχείρημα πήγε καλα.

Σημείο αναφοράς, σχετικό με την συζήτηση: ενα παλικάρι που δέν έχει εγκαταστήσει λίνουξακι ποτέ, χοροπηδούσε με ανεση απο το ένα μηχάνημα στο άλλο χώρις να αντιμετωπήσει κανένα πρόβλημα στην δουλεία που ήθελε να κάνει, μάλιστα προς το τέλος λίγο πρίν παραδώσει πνευμα η wifi καρτα του netbook (connection losses καθε τρίλεπτο τα οποία μαγικά εξαφανίστηκαν μετα απο boot με usb live ubuntu, ενα μυστήριο πραμα...) άρχισε να γρινιάζει για την putty στα xp και να καλοβλέπει το yakuake (κανονικα είναι για KDE αλλα δουλευει και στο γνώμο χωρίς πρόβλημα).

Δηλαδή, ένας λίγο παραπάνω απο μεσος χρήστης και μελλοντικός επαγγελματίας, προτήμησε να μάθει παρά να αρχίσει να γκρινιάζει.

Παρεπιπτόντως συμφωνώ οτι το λίνουξ δέν ειναι για όλους, αλλα το ίδιο ισχύει και για τους υπολογιστές. Είναι πάρα πολλοί αυτοι που εχουν pc με win (η macosx, linux, bsd, whatever δεν έχει σημασια) αλλα νομίζουν οτι είναι τοστιέρες.

Αρα λοιπόν, το πρόβλημα για ακόμα μια φορά, είναι οι άνθρωποι και όχι το λειτουργικο.

Και μια κακιούλα, ξέρετε φαντάζομαι οτι το πεδίο run τών windows είναι μια κρυμμένη κονσόλα, έτσι δέν είναι; (regedit, sysedit, explorer.exe οταν κολλάει ο θεος και μπαίνουμε στο task manager klp)

My 5 cents

Αρα λοιπόν, το πρόβλημα για ακόμα μια φορά, είναι οι άνθρωποι και όχι το λειτουργικο.

Σε αυτό είμαι τελείως αντίθετος. Το πρόβλημα είναι το λειτουργικό-Υ/Η όχι οι άνθρωποι.

Η φιλοσοφία ενός σωστού user interface είναι να μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον καθένα χωρίς να χρειάζεται να μάθει απολύτως τίποτα. Να είναι τόσο φυσικό όσο να αναπνέει. Οι υπολογιστές φτιάχτηκαν για να διευκολύνουν τη ζωή μας, όχι για να τη δυσκολεύουν. Δυστυχώς είμαστε ακόμα πολύ μακριά από αυτό το στόχο.

Όσο για το linux είτε δεν θέλει είτε δεν μπορεί να γίνει ένα OS φιλικό προς τον χρήστη, το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν είναι.

Παράδειγμα: Σήμερα προσπαθούσα να εγκαταστήσω το Open Office 3.0: Δεν υπάρχει στα repositories οπότε πάμε για manual install....

Το Synaptic δεν εγκαθιστά πακέτα που έχεις κατεβάσει στο σκληρό...Άρα κάντο μόνος σου. Και δεν είναι ενιαίο άρα πρέπει να τα κάνεις double click ένα-ένα για να τα κάνεις install (δηλαδή δουλειά για ισοβίτες). Χάθηκε να υπάρχει ένας ενιαίος installer και μετά να μπορώ να επιλέξω τί θα εγκαταστήσω και τί όχι; Άρα εγκατάσταση με κονόλα Άσε που πρέπει να κάνεις πρώτα uninstall την προηγούμενη έκδοση του office. Και επειδή πάλι δεν είναι βολική η απεγκατάσταση από το GUI, πάμε πάλι στη κονσόλα...

Και επειδή η Ελληνική έκδοση του Open Office ΔΕΝ έχει μέσα το Ελληνικό λεξικό (ήμαρτον!) πρέπει να το κάνεις και αυτό manually. Πάω στα extensions για να το κάνω add και...κρεμάει. Άρα uninstall (πάλι από την κονσόλα) και reinstall του Open Office 2.4 (και τράβα ψάχνε όλα τα πακέτα που χρειάζεσαι).

Αν αυτό το θεωρείτε φιλικό user interface και ότι μπορεί να το κάνει και η μάνα μου, ε τότε τί να πω....

Παιδια για να λεμε τα πραγματακια με το ονομα τους.

Η υποχρεωτικη χρηση κονσολας σε ενα λειτουργικο,μαρτυρα ειτε τεμπελια ειτε κακη αναλυση.

Αν ειναι δυνατον,ειμαστε στο 2008 και να μην μπορουμε να δημιουργησουμε Intuitive interfaces??

Παρτε στα χερια σας ενα iPhone (ποιος θα μου το κανει δωρο για Χριστουγεννα? :) ).To δινεις στη μανα σου (που λεει και ο τιτλος του thread) ή ακομα καλυτερα σε ενα πιτσιρικι και του λες οτι λειτουργει με τα "δακτυλα".Το zoom,το drag τους ερχετα αυθορμητα!

Περιμενα το KDE 4.1 να μην αναλωθει μονο στα στολιδια και στα λαμπιονια.Γιατι να μην μπορει καποιος με GUI να απεικονισει την grep??? Γιατι να θελουμε κονσολα για να στησουμε USB stick?Εαν εξυπνο ρημαδο-installer? κτλ

Εχω ελαχιστη σχεση με το Linux. Δεν κατηγορω το λειτουργικο,προς Θεου.Τα εχω με αυτους που εν ετει 2008 προσπαθουν να μας πεισουν οτι για να γινει κατι πρεπει υποχρεωτικα να περναει απο τη κονσολα!

Φερτε intuitive,εξυπνα,συγχρονα GUIs plz και οχι κυβακια που γυρνανε!!