Jump to content
Sign in to follow this  
Σώτος Σώτος

Υπάρχει λόγος που κανείς δεν αναφέρει τα Myst ?

Recommended Posts

Επειδή μάλλον αρχάριος θεωρούμαι στα adventure games (έχω παίξει μόνο τα The Longest Journey, Syberia, Amerzone, Atlantis και φυσικά όλα τα MYST με κορυφαίο των κορυφαίων το RIVEN (The sequel to Myst) έχω αυτή την απορία για όλους εσάς τους "γκουρού" του είδους:

Γιατί σπανιότατα έως ποτέ δεν βλέπω αναφορές στα Myst series? Σημαίνουν κάτι "κακό" για τον adventure gamer?

Μπορείτε να με βοηθήσετε?:)

Δεν είμαι adventur-ας αλλά μήπως έχει να κάνει με την εποχή των CD games όταν πρωτοβγήκαν (ή τουλάχιστον τα πρώτα λίγα χρόνια)? Εκείνη η εποχή σήμερα είναι κάπως ξεχασμένη... Γιατί τότε έβγαιναν πολλά παιχνίδια FMV (full motion video), ένα είδος που ο κόσμος μάλλον θέλει να ξεχάσει. Οπότε ακόμα και τα ελάχιστα καλά FMV παιχνίδια που υπήρχαν (όπως το Myst) τα πήρε και αυτά η μπάλα μάλλον. Οπως και να έχει είναι ένα είδος που δεν "γέρασε" καλά και μάλλον ελάχιστοι ενδιαφέρονται πια, παρόλο που πολλά cinematic games σήμερα δεν διαφέρουν και πολύ στο gameplay.

Δεν εχω παρατηρησει να υπαρχει καποια περιεργη σιωπη σχετικα με το Myst. Ισα ισα ηταν κλασσικη σειρα. Το θεμα ειναι οτι με το Uru εγινε μια καπως αποτυχημενη στροφη προς το 3d και το multiplayer. Οταν βγηκε το 5, τελειωσε οριστικα και η σειρα, με εξαιρεση το realMyst Masterpiece edition που ειναι προσφατο ριμεικ του RealMyst.

Κατα τα αλλα δε νομιζω οτι ειναι πιο ξεχασμενη ή αδικημενη απο αλλες σειρες της εποχης.

Edit: υπαρχουν και αυτα τα σχετικα προσφατα νεα:

http://www.ign.com/articles/2015/05/07/myst-television-series-to-air-on-streaming-service-hulu

Edited by Rakeesh

Αν και μου αρέσουν πολύ τα adventures (απο τα αυθεντικά με text & parser μέχρι τα πιό μοντέρνα), πρέπει να ομολογήσω πως το Myst (καθώς και το Riven), ποτέ δεν τα συμπάθησα. Δεν μπορώ να εξηγήσω με σιγουριά το γιατί, αλλά το όλο σύνολο δεν το είδα ποτέ με καλό ματι - αν και παρ' όλα αυτά, σε κάποια περιοδικά της εποχής τα παιχνίδια αυτά είχαν αποσπάσει διθυραμβικές κριτικές (ειδικά ο μαίτρ-Ανδρέας που αρθογραφούσε τότε στο PC-Master, ήταν μεγάλος fan :) )

Εγω εχω παιξει τα 4 πρωτα παιχνιδια και λιγο απο το Uru, αλλα εχω διαβασει και τα 3 βιβλια. Αυτο που μου αρεσε στη συγκεκριμενη σειρα δεν ειναι τα παιχνιδια, αλλα ολοκληρη η μυθολογια που εχει στηθει γυρω απο αυτα. Στο Uru υπαρχουν τετραδια που αποκαλυπτουν μια ιστορια χιλιαδων χρονων πριν απο την εποχη των παιχνιδιων, με πολεμους, ιντριγκες κλπ. :D

Εντωμεταξυ στο ιντερνετ ειχα πετυχει σελιδες που ασχολουνται με τη φιλοσοφια που λειτουργουν τα μαγικα βιβλια στα παιχνιδια, πότε ισχύει η τηλεμεταφορά και ποτε όχι κλπ. Ηταν ενας απο τους σχεδιαστες της Cyan που εστελνε ενημερωσεις και καπου εγραφε οτι βασιζεται στη κβαντοφυσικη (δηλ. οταν τηλεμεταφερεσαι γινεται waveform collapse απο ολους τους απειρους πιθανους κοσμους).

Αλλα παλι ασχολουνταν με το τι γραφουν οι "εξωγηινες" επιγραφες και οι διαλογοι στο Riven. Αλλωστε το συγκεκριμενο αριθμητικο συστημα αποτελει και ενα απο τους γριφους του παιχνιδιου για την επιλυση ενος αλλου γριφου.

Πολυ πλουσιο συμπαν τωρα που το σκεφτομαι :D

Edited by Rakeesh

Βασικά τα Myst ή θα τα αγαπήσεις ή θα τα μισήσεις! Εγώ ξεκίνησα από το Riven μετά από ένα review στο PcMaster. To τερμάτισα με τη βοήθεια walkthrough. Παρά τη δυσκολία του έμεινα ενθουσιασμένη από το παιχνίδι.

Μετά από αυτό όμως ότι Μyst έπιασα να παίξω το παράτησα! Πρέπει να τους δώσω μια ευκαιρία ακόμα, πιστεύω.

Παρόλο που είμαι μεγάλος fan των Puzzle Adventures όπου το 7th Gues & 11th Hour με είχαν ξετρελάνει και δεν χόρταινα να παίζω, αντιθέτως όταν έπαιξα το Myst μπορώ να πω ότι με ξενέρωσε πάρα πολύ. Χρειάστηκα walkthrough για περάσω κάποια σημεία που μέχρι τότε ποτέ δεν χρησιμοποιούσα Walkthrough, αλλά είπα ότι ήθελα να το τελειώσω έτσι για το ... και στο τέλος μπορώ να πω δεν ενθουσιάστηκα όταν το τελείωσα. Απο την άλλη, μου κίνησε η ιστορία την περιέργια και αγόρασα τα 2 βιβλία που είχαν τότε βγεί για το Myst και μπορώ να πω αυτά μου άρεσαν πάρα πολύ. Μετά όταν βγήκε το Riven είπα να δώσω άλλη μια ευκαιρία στο παιχνίδι μήπως και με κερδίσει, αλλά τελικά πάλι απέτυχε να με κερδίσει και έτσι έμεινε στο μυαλό μου για πάντα σαν ένα αποτυχημένο παιχνίδι. Το πως έφτασε να βγάλει μέχρι και Νο. 5 εγώ ακόμα δεν το καταλαβαίνω.

Edited by Kambia
κοσμητικά

Μου θύμισες πολλά φίλε μου...και πάντα στο μυαλό μου έρχονται οι ατέλειωτες ώρες στο RIVEN που ήταν και από τα αγαπημένα μου! Επίσεις αξίζει να αναφέρω πως το βρήκα και σε έκδοση για pc μα δεν πρόσεξα τις προδιαγραφές προκειμένου να το τρέξει ο υπολογιστής μου και δυστυχώς έμεινα με την πίκρα και την λαχτάρα!!! Τι να γίνει όμως η νέα τεχνολογία δεν υποστηρίζει παλιά αξιόλογα και αγαπημένα games του παρελθόντος!

riven.jpg.4fd3487a00d2ec05c000382c482819c2.jpg

Μου θύμισες πολλά φίλε μου...και πάντα στο μυαλό μου έρχονται οι ατέλειωτες ώρες στο RIVEN που ήταν και από τα αγαπημένα μου! Επίσεις αξίζει να αναφέρω πως το βρήκα και σε έκδοση για pc μα δεν πρόσεξα τις προδιαγραφές προκειμένου να το τρέξει ο υπολογιστής μου και δυστυχώς έμεινα με την πίκρα και την λαχτάρα!!! Τι να γίνει όμως η νέα τεχνολογία δεν υποστηρίζει παλιά αξιόλογα και αγαπημένα games του παρελθόντος!

[ATTACH=CONFIG]137781[/ATTACH]

Είναι πάντως σε καλή τιμούλα στο GOG αν θέλεις να το ξαναπαίξεις ;)

Είναι πάντως σε καλή τιμούλα στο GOG αν θέλεις να το ξαναπαίξεις ;)

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία Kambia! Βλέπω όμως στην σελίδα της GOG αρκετά ενδιαφέροντα games της σειράς! Με βλέπω να κολλάω πάλι! :D