Jump to content
Sign in to follow this  
iliekater

Μερικές ερωτήσεις σχετικά με το Playstation 3

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με το Playstation 3 .

Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με κονσόλες και ως εκτούτου οι γνώσεις-μου επί των κονσολών είναι πεπαλαιομένες ... (Παλιός , αλλά όχι ... παρωχημένος που θα έλεγε και ο φίλος-μας ο Άρνης ! ) . Ως εκτούτου αυτά που θα ρωτήσω μπορεί να είναι αστεία , αλλά πιστεύω πως είναι καλλύτερα να ρωτήσω παρά να τα αφήσω έτσι . Πάμε λοιπόν :

1) Το PS3 μπορεί να συνδεθεί σε οθόνη ; Έχω υπόψη-μου μία οθόνη 4:3 με ανάλυση 1280x1024 .

2) Σε περίπτωση που συνδεθεί με οθόνη , με τον ήχο τι γίνεται ; Σε μία τηλεόραση θα υπήρχαν εκ των πραγμάτων ηχεία , αλλά στην οθόνη ; Έχει μήπως υποδοχή να συνδεθούν ακουστικά ; Για υποδοχή για ακούστικά 5.1 ή 7.1 φαντάζομαι δεν έχει καν νόημα να ρωτήσω , σωστά ;

3) Στο Gran Turismo βλέπω γράφει πως υπάρχουν DLCs . Αυτά πληρώνονται σε αληθινά χρήματα , σε credits ή είναι δωρεάν ; (Σιγά μην είναι δωρεάν ... ) .

4) Με ανυσηχεί το γεγονός που βλέπω πως τέτοιες κονσόλες έχουν σκληρό δίσκο , σύνδεση στο διαδύκτιο κτλ ... Ξέρω .. ακούγομαι ... πεπαλαιομένος ! Αλλά με τους ιούς τι γίνεται ; ...

Θα απαντήσω πρώτος εγώ, ως playstation fanboy (οπαδός).Το συνδέεις στην οθόνη με ένα καλώδιο HDMI, απλά και όμορφα. Λογικά με κάποιο τρόπο θα ακούγεται κι ο ήχος, θα έχει η τηλεόραση από μόνη της.. 3) τα DLC είναι έξτρα για κάποιο παιχνίδι, και τα αγοράζεις μέσω του PS store με κανονικο χρημα, αφού πρώτα έχεις αγοράσει μια κάρτα που κοστίζει 20 η 50? και βάζεις τον κωδικό της στον λογαριασμό σου. Για ιούς, δεν έχω ακούσει ποτέ να έχει κάποιος προβλήματα.,

Για το 1 και 2 θες αυτο ..τα κανει ολα και συμφερει:D Για το 3 σου απαντησε ο viking..τωρα για το 4 συνδεεσαι κατ'ευθειαν στο sony network οποτε ο κινδυνος ειναι παρα πολυ μικρος (αν και παλαιοτερα ειχε hack-αριστει το sony network)

Ενδιαφέρον !

Η έξοδος του ήχου είναι Stereo ή 5.1 ;

Με την εικόνα θα υπάρχει κάποια μεταβολή ; Π.χ. μείωση της ανάλυσης ;

Επίσης να προσδιορίσω πως όταν παραπάνω είπα οθόνη , εννοούσα οθόνη υπολογιστή , όχι τηλεόρασης . Βέβαια η δική-μου συμβαίνει να έχει και ενσωματομένα ηχεία , αλλά εμένα μου αρέσουν τα ακουστικά .

O ηχος ειναι στερεο αλλα εαν θες κατι καλυτερο χρησιμοποιησε το optical output (με το καταλληλο ηχοσυστημα βεβαια)

δες μια δοκιμη

Πρεπει να εχεις υποψιν σου οτι το output του PS3 ειναι 16:9

Οποτε σε 4:3 οθονη ή θα εχεις μαυρες μπαρες πανω-κατω ή συμπιεσμενη εικονα στον οριζοντιο αξονα.

Μπορεί να αλλάξει φυσικά το output σε 4:3 από το μενού του PS3

και κάθε φορά που σβύνεις την κονσόλα χάνεται η ρύθμιση και γυρίζει ξανά σε 16:9. Tουλάχιστο αυτό γίνεται στο δικό μου ps3.

Μπορεί να αλλάξει φυσικά το output σε 4:3 από το μενού του PS3

Νομιζω οτι το μονο που κανει αυτη η ρυθμιση ειναι να προσαρμοζει το 16:9 output σε 4:3 letterbox, δηλαδη οπως ειπα να βγαζει μαυρες μπαρες πανω-κατω.

Ελπίζω πως δε θα είναι κουραστικό να αλλάζεται κάθε φορά ο λόγος της εικόνας . Όμως με ανυσηχεί το γεγονός πως για να κατεβάσεις κάτι θα χρειαστεί να αγοράσεις και ... κάρτα κοστίζουσα 50 ευρώ ! Τέλος πάντων , πώς ονομάζονται αυτές οι κάρτες ; ώστε να ρίξω καμιά ματιά .

Και κάτι ακόμα : απ'ότι βλέπω το PS3 συνδέεται στο διαδύκτιο με ασύρματο μόντεμ ^. σωστά ; Αν είναι έτσι , με τι ταχύτητα μπορεί να κατεβάσει ; Διότι αν είναι να μένει μία μέρα για να κατεβάσει κάτι που είναι χρήσιμο , τότε ...