Jump to content
Sign in to follow this  
billy

Όλα για το Πτυχίο (The Paper Chase)

Recommended Posts

Όλα για το Πτυχίο (The Paper Chase, 1978-86), ΕΡΤ2

Πρεμιέρα: ?

...αξέχαστη σειρά πραγματικά !! Φοβερές οι περιπέτειες του ήρωα Τζαίημς Χαρτ και της υπόλοιπης παρέας των σπουδαστών της Νομικής.

...αλλά και αυτός ο Κίνγκσφηλντ !! ...τι βλέμμα είχε αυτός ο άνθρωπος !! ...τους κατακεραύνωνε όλους !! Είχε την φήμη του δύστροπου καθηγητή, αλλά ήταν πάντα άψογος στο λειτούργημά του... και βέβαια δύσκολα μπορύσε κάποιος να τον ξεγελάσει.

Θυμάμαι ότι είχε προβληθεί και η ταινία, όπου αν δεν κάνω λάθος, ο χαρακτήρας που έπαιζε τον Μπελ (ο χοντρός, που ήταν και ο λιγότερο επιμελής της παρέας) παρουσιαζόταν ως λίγο πιό "άγριος" απο ότι τον είχαμε συνηθίσει στα επεισόδια, και συχνά αποκαλούσε όποιον τον θύμωνε, "pimp" !!!

Edited by bernard.c

καλα μιλαμε για πολυ πορωση ολα για το πτυχιο και το fame!!

Οι αγαπημενες σειρες της αδερφης μου!!!Παντα μαλωναμε γιατι επιανε την τηλεοραση αυτη ενω εγω ηθελα να συνδεσω το κομπιουτερ μου και να παιξω!!

Αργοτερα μπηκα στο πετσι της σειρας αφου αρχισα να την παρακολουθω

χε χε!!!!!

Περιεργο τραινο αυτη η σειρα...ολα ξεκινησαν με το ομωνυμο βιβλιο στα 1970... 3 χρονια (??) αργοτερα βγαινει στους κινηματογραφους η ταινια η οποια δεν τα παει και τοσο καλα...5 χρονια (LoL) μετα, αποφασιζουν να φτιαξουν το σηριαλ και βγαινει στον αερα απο το CBS..το σταματανε την ιδια χρονια ως αποτυχημενο και τελικα 13 χρονια μετα την ταινια , το καλωδιακο καναλι Showtime κανει μονο του την παραγωγη και η σειρα χαλαει κοσμο :) (ελεος)

paperch.jpg

Σωζεται και το μουσικο θεμα του σηριαλ εδω

Μπράβο telamona. Tώρα που έγραψες τον αγγλικό τίτλο (The Paper Chase) , θα μπορέσουμε να σκαλίσουμε το δίκτυο για ακόμη περισσότερες λεπτομέρειες. Μορφή ο Kingsfield (John Houseman)!

Δείτε κι αυτό: https://www.dvdavenue.tv/products.php?iProductID=404&iCollectionID=83&gclid=COCEzZLx0YUCFRawQgodBSBK6g ;)

Όπως επίσης κι αυτό: http://en.wikipedia.org/wiki/Professor_Charles_Kingsfield

Αeon, μέχρι τώρα είχα την εντύπωση πως όταν δημιούργησες τα συγκεκριμένα subforums, ήξερες ήδη τους αγγλικούς τίτλους των σειρών !! :D

...πάντως αν έβαζες "Kingsfield", "James Hart" και "Bell" στο google, σίγουρα θα σου έβγαζε αυτό που ψάχνεις... :)

Πρέπει να τα είχα βρει και αρκετά παλιότερα φίλε billy, απλά πάει καιρός και η μνήμη μου τείνει να γίνει ισοδύναμη αυτής του VIC-20! :D

Φιλε μου ΑΕΟΝ , αν ειναι ετσι υπαρχει οντως προβλημα.....

250px-VIC-20_Boot_Screen.gif

:D :D :D

Μεγαλη μουρη ο Τζων Χαουσμαν, αυτος ο 80χρονος καθηγητης ειχε φαση...

Καλη η μουσικη των τιτλων(απο κλασικο θεμα)

Πω πω,

Σας ευχαριστώ πολύ που μου θυμήσατε την σειρά. Την έβλεπα (κατά τύχη) όταν σπούδαζα και αστεία αστεία ταίριαζε απόλυτα με την φάση που είμουν εκείνη την εποχή. Ευχαριστώ και για το link, αν και θα προτιμούσα να σου δίναν επιλογή να το αγοράσεις σιγά σιγα και όχι σαν σύνολο. Πολλά τα λεφτά βρε αδερφέ. :(

Καλή συνέχεια