Jump to content
Sign in to follow this  
cloud

Spooky παιδικά προγράμματα.

Recommended Posts

Με αφορμή το θέμα Οι Καλικάντζαροι / Καλλικαντζαροδουλειές (ΕΡΤ2 1985), και το ερώτημα αν ήταν "τρομακτικό", σκέφτηκα πόσες ακόμα παιδικές εκπομπές και ταινίες είχαμε δει που είτε τότε είτε σήμερα μας προκαλούσαν λίγο ή και πολύ "φόβο";

Πχ η Φρουτοπία θυμάμαι ότι είχε αρκετές σκηνές που ήταν λίγο "ανατριχιαστικές", όπως πχ στα τελευταία επεισόδια που τα φρούτα μεταμορφώνονταν σε μανάβηδες, ή η σκηνή που ετοίμαζαν να εκτελέσουν - τηγανίσουν τον Θάνο το κολοκυθάκι..

Η ακόμα περισσότερα ξένα προγράμματα όπως πχ το The Skeleton Dance της Disney..

Τι άλλα θυμάστε εσείς;

Αυτό που δε θα ξεχάσω ποτέ είναι τα πατομπουκαλα που φορούσε το κορίτσι στην αρχή στο "ΤΟΥ ΚΟΥΤΙΟΥ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ", όπως κι επίσης τον Ρουχλα, και γενικότερα όλες τις κούκλες η τους μεταμφιεσμένος ηθοποιούς αυτής της εκπομπής.

Το πιο τρομακτικό ever στην ελληνική τηλεόραση, και τώρα που γράφω και τα ξαναθυμαμαι, ακόμα τρομακτικά είναι, χαχα!

Οπως ειχα πει και σε καποια αλλη συζητηση, οι Σοφιανοι μπορει να ηταν γνωστοι για τη δουλεια τους, αλλα αντικειμενικα νομιζω οι κουκλες τους δεν βλεπονταν! Αν τις συγκρινουμε ειδικα με αλλες μαριονετες οπως πχ. τα μαπετς, αυτες των Σοφιανων ηταν εντελως ο,τι ναναι!

Το ενδιαφερον ειναι οτι τοτε δε διναμε δεκαρα γι' αυτες τις λεπτομερειες. Τωρα ειναι που τα βλεπω και λεω "ειναι δυνατον;"

Στο μυαλό μου, η φρουτοπία ήταν πάντα ένα πρόγραμμα για ενήλικους. Εμ δεν έβλεπα κάτι άλλο εκτός από συνωμοσίες, δολοφονίες, δολοπλοκίες και πολιτικά σκάνδαλα. Βάλε και την κατασκότεινη ατμόσφαιρα, βάλε και τις κακάσχημες κούκλες που μοιάζανε λες και τις είχαν διασώσει από φωτιά, ε δεν ήθελα και κάτι άλλο. Αλλά γι αυτό ακριβώς τον λόγο μου άρεσε κιόλας!

Θυμάμαι ένα κινούμενο σχέδιο, πρέπει να είχε να κάνει με κάποιο παιδί της ζούγκλας ή κάτι τέτοιο. Στο τέλος, ο "κακός" πεθαίνει όταν γίνεται μία έκρηξη σε κάποιο σκάφος σε ένα ποτάμι η λίμνη αν θυμάμαι καλά. Είχα πραγματικά τρομάξει φοβερά, σε σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ, γιατί είχαν δείξει την σκηνή που η φωτιά διαλύει το πρόσωπό του. Πρέπει να ήταν και η πρώτη φορά που είδα gore σε cartoon και δεν μου είχε κάτσει καλά (ουτε καν θυμάμαι πόσο μικρός ήμουν)

Οπως ειχα πει και σε καποια αλλη συζητηση, οι Σοφιανοι μπορει να ηταν γνωστοι για τη δουλεια τους, αλλα αντικειμενικα νομιζω οι κουκλες τους δεν βλεπονταν! Αν τις συγκρινουμε ειδικα με αλλες μαριονετες οπως πχ. τα μαπετς, αυτες των Σοφιανων ηταν εντελως ο,τι ναναι!

Το ενδιαφερον ειναι οτι τοτε δε διναμε δεκαρα γι' αυτες τις λεπτομερειες. Τωρα ειναι που τα βλεπω και λεω "ειναι δυνατον;"

χαχαχαχαχαχαχαχα Rakeesh ελεος ρε φιλε τι συγκρινεις τωρα.Τα muppets ηταν και ειναι μια χολιγουντιανη παραγωγη ενω η φρουτοπια,οι καλλικαντζαροδουλειες,του κουτιου τα παραμυθια κλπ με κουκλες των σοφιανων ηταν για την ελλαδιτσα και μονο και μια χαρα ηταν το επιπεδο τους οσον αφορα της κουκλες αλλα και γενικοτερα.

Θυμάμαι ένα κινούμενο σχέδιο, πρέπει να είχε να κάνει με κάποιο παιδί της ζούγκλας ή κάτι τέτοιο. Στο τέλος, ο "κακός" πεθαίνει όταν γίνεται μία έκρηξη σε κάποιο σκάφος σε ένα ποτάμι η λίμνη αν θυμάμαι καλά. Είχα πραγματικά τρομάξει φοβερά, σε σημείο να μην μπορώ να κοιμηθώ, γιατί είχαν δείξει την σκηνή που η φωτιά διαλύει το πρόσωπό του. Πρέπει να ήταν και η πρώτη φορά που είδα gore σε cartoon και δεν μου είχε κάτσει καλά (ουτε καν θυμάμαι πόσο μικρός ήμουν)

Ναι ρε φίλε, τι μου θύμισες τώρα? Κι εγώ το ίδιο..

Σκιαχτικο anime..Ειχε να κάνει Μ ένα αγόρι που το μεγάλωσε ένας πολεμαρχος ζουλού, και στο τέλος ο κακός που ήταν σαν Γερμανός Ναζί τρελαινεται και τον σκοτώνει και μετά γίνεται η τεράστια έκρηξη..

Τι λες τώρα, τι μου θύμισες, ωραίος!

Ναι ρε φίλε, τι μου θύμισες τώρα? Κι εγώ το ίδιο..

Σκιαχτικο anime..Ειχε να κάνει Μ ένα αγόρι που το μεγάλωσε ένας πολεμαρχος ζουλού, και στο τέλος ο κακός που ήταν σαν Γερμανός Ναζί τρελαινεται και τον σκοτώνει και μετά γίνεται η τεράστια έκρηξη..

Τι λες τώρα, τι μου θύμισες, ωραίος!

Πρέπει να ψάξω να βρω κανένα video στο Youtube, όλο και κάτι θα υπάρχει, θυμάμαι παλιότερα κάποιος στο forum μου είχε πει και τίτλο.

Όντως Imgema, υπάρχει σίγουρα θέμα, απλά βαριόμουνα να το ψάχνω. Πάντως υπάρχει 100%, θυμάμαι ότι το είχα βρει και το διάβαζα..

Έλα Σταυρακα, παρεθεσε το, εσύ που είσαι ο ειδικός.. ;)

[edit] yt link σε ολόκληρη ταινία [/edit]

To βρήκα ήδη!

Αλλά πολύ σκληρή σκηνή όμως! Τελικα δεν κατάλαβα, σε πλοίο ηταν?

Εδώ είναι και το θέμα που είχα ξεκινήσει

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php/12234-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CE%BE%CE%AD%CE%BD%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%9D%CE%BF-1

Εdit: Ναι, δεν επιτρέπεται να κανω link όλη την ταινία. Πάντως αν ψάξεις Jungle Boy Kenya θα το βρεις στο Youtube.

Edited by Imgema
copyrights