Jump to content
Wally

RetroArch (PC)

Recommended Posts

Εχω ακουσει καλα λογια για ενα mod του Royale Kurozumi, τον mdapt ο οποιος υποσχεται περισσοτερο CRT-φανες στα transparencies.

Ειναι slang (Vulkan ή DX11/12)

Δεν τον εχω δοκιμασει διοτι μαλλον δεν θα τον αντεξει το συστημα μου.

Τον επισυναπτω. Τον ριχνετε μεσα στο RetroArch\shaders\shaders_slang\presets

mdapt-royale-kurozumi.slangp

On 11/7/2019 at 12:59 ΜΜ, RetroCPC said:

RetroArch will support dumping games from disc to internal storage! More information coming soon on our site (link: http://retroarch.com) retroarch.com along with a video!

How To (ετσι κι αλλιως οσοι "συχναζουμε" σε αυτο το Thread, παμε με nightlies :) )

• Like 1

Βρηκα τυχαια το XBOX GameBar στα Windows 10 (Windows key + G) και δοκιμασα το capture κανοντας μια προχειρη βολτα στο BigBox μου.

Εχω φαει καμποσο χρονο στο στησιμο. Πλεον μου μενουν μονο ελαχιστα Clear Logos να συμπληρωσω/αλλαξω και ισως καποιες ακομα home micros πλατφορμες να συμπεριλαβω.

Παραπανω απο το 90% παιζει με RetroArch (με δυο RetroArch, ενα με Vulkan και το αλλο με OpenGL για τα λιγα Cores που δεν υποστηριζουν Vulkan). Τα υπολοιπα ειναι standalone.

100% portable (βασικος στοχος οταν ξεκιναγα το project) διοτι δεν ηθελα να ξαναστηνω εμουλατορια οταν βαζω νεα Windows.

Σε δισκο 5400 στροφων για ασφαλεια. Επομενη κινηση (τωρα που καταληξα και οι αλλαγες που θα γινουν ειναι μικρες) να μπει σε SSD για μεγαλυτερη σβελταδα.

Εχω κονσολες, arcades, home micros (καποια με homembrews ξεχωριστα), παλια PC παιχνιδια, Retro Remakes, handhelds (τα αγαπημενα G&W μαλιστα σε δυο εκδοσεις: RetroArch και MAME), ScummVM, TouHou, VPX (αν και προτιμω το ProjectY για αυτα) κτλ.

Δεν εβαλα πουθενα πληρες ΜΑΜΕ διοτι με το Arcade64 το εχω στημενο τουμπανε με TATE κτλ. Απλα εβαλα καποιες πλατφορμες του που παιζω συχνα: τα Vector, τα CPS2, τα NeoGeo, τα Cave και καποια αγαπημενα μου MAME παιχνιδια για να τα βρισκω γρηγορα - ολα με το MAME core του RetroArch.

Πολυ απο το artwork μου το παραχωρησε ο βετερανος σε τετοια projects @Imgema (απο το εξαιρετικο Hyperspin project του). Το υπολοιπο απο το Launchbox database, το Emumovies και με προσωπικη δουλεια.

Δεν εβαλα Gameplay διοτι για καποιο λογο, οταν ξεκιναει το RetroArch, σταματα το capture (?)

Το wheel ισως ξενισει τους Hyperspin-αδες (με την εμφανιση των λεπτομερειων μονο οταν φρεναρεις καπου) αλλα ειναι πολυ πρακτικο τελικα.

Απο φθινοπωρο θα κανω μια κανονικη video παρουσιαση του Launchbox και BigBox, να φαινονται και τα shaders, τα overlays, τα loading/pause screens και θα εχω παρει το κολάι του capture των Windows10

EDIT: Να αναφερω οτι το Launchbox εχει πολυ δυνατο community που συνεισφερει με artwork, documentation, ratings - ελευθερα σε ολους. Εχει συνεχη αναπτυξη. Πραγματικα αξιζει η αγορα της full εκδοσης (Black Friday εχει συνηθως 50% εκπτωση)

• Like 4

Βλέπω το εχεις προχωρησει αρκετα το setup σου. Σε δίσκο 5400 στροφών και ελπίζω με backup κάπου 😛

Θέλω κι εγω να το ξαναπιάσω το άθλημα μπας και προσθέσω κανα σύστημα. Τα pinball φάγανε όλο τον χρόνο μου και για μήνες μόνο κάτι updates έκανα.

• Like 1

2 hours ago, Wally said:

Οπου μπορω να βοηθησω...

Είπες πως έχεις στήσει τα G&W και σε standalone αλλά και στο RetroArch . Εγώ τα έχω στήσει μόνο σε MAME Standalone αφού δεν είχα καταφέρει να τα κάνω να δουλέψουν στο RA. Μια χαρά είναι και έτσι και στην τελική αυτά δεν θέλουν shaders απλά θα προτιμούσα RA μόνο και μόνο για να μειώσω το ποσοστό συστημάτων που τρέχω με standalones.

Αυτό για αρχή :P

• Like 1

Το εβαλα και στα 2 διοτι ενω στο MAME ειναι πολυ πιο ποιοτικο το αποτελεσμα, στο RA εχει πολυ πραμα. Ποσοτητα εναντιον ποιοτητος χαχαχαχα

Προσθεσα σημερα και τα νεα Game&Watch απο το MAME 212 αλλα η MAME core δεν εχει ακομα ερθει στην ιδια εκδοση.

Παντως απο το video και μετα, εχω προσθεσει ClearLogo σε καποια Model3 και NeoGeo που δεν ειχα κανει refresh, αλλαξα καποια Platform Clear Logos που ηταν ασχημα (πχ C64) και εβαλα και Platform fanarts για να μην φαινεται η "πορτα" στο theme οταν ρολαρω τις πλατφορμες.

To Stella εδω και καιρο βγαζει λαθος aspect ratio (εκανα revert σε παλιοτερη εκδοση)

To Flycast βγαζει μαυρη οθονη στα περισσοτερα indies (ακομα και με VGA ρυθμιση στα Core Options)

Ακόμα χρησιμοποιώ DEMUL για το DC. Κανένας άλλος emulator ή core δεν το έχει φτάσει ακόμα σε compatibility/accuracy.

Για το Stella δεν ξέρω. Μέχρι πρόσφατα το core βασιζόταν σε μία έκδοση του 2014.

Ακόμα χρησιμοποιώ DEMUL για το DC. Κανένας άλλος emulator ή core δεν το έχει φτάσει ακόμα σε compatibility/accuracy.

Ασχετο με RetroArch (μεταξύ μας, μακριά και αγαπημένοι!!!), αλλά ποιά είναι η τελευταία έκδοση του Demul?