Jump to content
Sign in to follow this  
Eagle 1

Ραδιόφωνα, μαγνητόφωνα, γραμμόφωνο, πικάπ της οικογένειας

Recommended Posts

Εξαιρετικος Αετε!Το πρωτο ραδιοφωνακι ειναι αντιγραφη μοντελλου της sony!Θα ηθελα καποτε να ακουσω απο κοντα γραμμοφωνο!

@Νιοβη:Το ραδιο σου θελει αλλαγη πυκνωτων και οσων εξαρτηματων εχουν βγει εκτος οριων (πχ αντιστασεις..)

• Like 2

Σούπερ όλα!

Λεπτομέρεια, το πικαπ δεν είναι σαν αυτά που έχουμε σήμερα. Αν βάλεις ένα τέτοιο δεν θα ακούς σχεδόν τίποτα. Ήταν για πιεζοηλεκτρικές κεφάλες και η είσοδος είναι μονοφωνική και είχε πολύ υψηλότερη έξοδο κτλ.. Έχω ένα philips που το κύκλωμά του δείχνει εντελώς όμοιο. Στην είσοδο του πικάπ βάζεις και ηλεκτρική κιθάρα και παίζει με την μία...

Ευχαριστώ πολύ για την εξειδικευμένη πληροφόρηση αγαπητέ chris73, δεν τα γνώριζα όλα αυτά! Είχα σκεφτεί να συνδέσω το σύγχρονο πικάπ που έχω, αλλά μετά από τις υποδείξεις σου αναθεωρώ.

Εξαιρετική συλλογή- ειδικά τα Britannia και Philips!...

Ευχαριστώ πολύ!

Εξαιρετικος Αετε!Το πρωτο ραδιοφωνακι ειναι αντιγραφη μοντελλου της sony!Θα ηθελα καποτε να ακουσω απο κοντα γραμμοφωνο!

Αντιγραφή της SONY έ? Δεν το ήξερα, θα ψάξω να το βρω στο διαδίκτυο, σε ευχαριστώ πολύ! Όσο για τη μουσική από το γραμμόφωνο.... είναι το κάτι άλλο φίλε μου! Αξίζει να την ακούσεις (αν ήμουν στην Ελλάδα θα σε καλούσα ευχαρίστως να το δεις και ακούσεις). Πέραν από τον ιδιόμορφο, μονοφωνικό ήχο, είναι και το τελετουργικό της προετοιμασίας (αλλαγή βελόνας κάθε φορά), του κουρδίσματος, της μικρορύθμισης των στροφών, που εντυπωσιάζουν. Το Πάσχα του 2006 θυμάμαι είχε αποτελέσει κέντρο αναφοράς στην παρέα! Να σημειώσω επίσης, ότι η ένταση του ήχου δεν ρυθμίζεται, από την άλλη είσαι ανεξάρτητος από ηλεκτρικό, μπαταρίες κλπ... Στήστο και παίξε όπου θες......

Πωω ρε φιλε πολυ cool το walkman που εχει το tuner σε μορφη κασετας! Ζηλεψα τωρα!!

• Like 1

Σε ευχαριστω πολυ για την προταση!!Εκτος απο το γραμμοφωνο θα ηθελα να σε γνωρισω απο κοντα!

Το ραδιοφωνο της sony ειναι το ICR 200

[ATTACH=CONFIG]n1043817[/ATTACH]

Φωτο απο εδω

24017246889_bd9eefd716_b.thumb.jpg.40e5b97e65d6f29b8a814dfe9392087a.jpg

• Like 2

Για το Philips μπορείς να βρεις το manual εδώ http://www.radiodatabase.nl

κατεβαίνεις στην αριστερή μπάρα -Philips --na WO2

και μετά στην μπάρα που ανοίγει δεξιά της βρίσκεις το ΒΧ320Α

Έχει το pdf με τα πάντα για μελλοντικό σέρβις αλλά οποιοσδήποτε λίγο σχετικός μπορεί να το κοιτάξει εκτός αν θέλει συντονισμό.

• Like 1

Εχω και εγω ενα vintage ραδιοφωνο λαμπατο του 1952. Tesla 405U. Δουλευει αλλα θελει ενα μικρο overhaul...

• Like 1

Πωω ρε φιλε πολυ cool το walkman που εχει το tuner σε μορφη κασετας! Ζηλεψα τωρα!!

Ναι, πράγματι, ήταν πολύ πρωτοποριακό για τον καιρό του. Δουλεύει τέλεια!

Εκτος απο το γραμμοφωνο θα ηθελα να σε γνωρισω απο κοντα!

Το ραδιοφωνο της sony ειναι το ICR 200

Ευχαριστώ θερμά αγαπητέ angel_grig, με κατέπληξες, είναι όντως αντίγραφο της SONY!!!!! Θα χαρώ και εγώ πολύ να σε γνωρίσω σε πρώτη ευκαιρία!

πω ρε λαμπες το ραδιοφωνο της φιλιπς

Και εγώ όταν το άνοιξα εξεπλάγην, ιδίως όταν τις είδα να δουλεύουν. Φωτίζονται σιγά-σιγά......

Για το Philips μπορείς να βρεις το manual εδώ http://www.radiodatabase.nl

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ αγαπητέ chris73, το κατέβασα ήδη από την παραπομπή σου και θα χρησιμεύσει σίγουρα πολύ!!!!

Εχω και εγω ενα vintage ραδιοφωνο λαμπατο του 1952. Tesla 405U. Δουλευει αλλα θελει ενα μικρο overhaul...

Είναι πράγματι άλλο πράμα τα παλιά ραδιόφωνα με τις λάμπες τους.... Να το χαίρεσαι αγαπητέ!

• Like 2

Εγώ έχω το Sony Stereo Music System HMK - 80B. Φανταστικό ηχητικό συγκρότημα από το 1980.Παίζει ακόμα άψογα όλα τα μέσα(κασσέτα,δίσκο,ράδιο).Την προέλευση του την ξέρεις.... "Eagle 1" :)

Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες.

[ATTACH=CONFIG]n1045257[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]n1045260[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]n1045258[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]n1045259[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]n1045261[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]n1045256[/ATTACH]

26.thumb.jpg.b2f51b93b059a7ecc52c74b2143c7d21.jpg

21.thumb.jpg.8bc621ce59b928bf7a16991a6caab0af.jpg

23.thumb.jpg.f191fa4f2d6e7fffcff760d41e4b6d39.jpg

24.thumb.jpg.1b0f9a6f48e614df535b3f75b6b9a780.jpg

22.thumb.jpg.0352ba0951474e40469ee384f9c6bc00.jpg