Jump to content
Aardvark

Playstation 5

Recommended Posts

@Ajax87LOL. Όχι μόνο Mario αλλά και platoon

@Imgema Αυτό προσπάθησα να πω αλλά εσύ το είπες καλύτερα.

38 minutes ago, Ajax87 said:

Ηumor Mode ON

Το καλο και ποιοτικο πραγμα πληρωνεται  :darkglasses:

Γκουχ... γκουχ... Cemu... γκουχ

Μάλλον κυκλοφορεί γρίπη :P

Αλλά έχεις δίκιο. Για να παίξεις το Zelda με καλύτερο frame rate, μεγαλύτερη ανάλυση και καλύτερο filtering θέλει να τα σκάσεις και να πάρεις ένα PC με μία καλή CPU :P

• Haha 2

Εχετε δικιο οτι καποια genres δεν παιζονται σε κονσολα. Το ξεχναω συνεχεια διοτι επι τω πλειστω δεν μου καιγεται καρφι για Simulations, MMORGs κτλ

Πριν την 7η γενια και κυριως πριν την 6η, οι κονσολες ηταν ισχυροτερες απο τα PC.

Αν αυτο ισχυε και τωρα, δηλαδη οι κατασκευαστες κονσολας εβαζαν επανω την Αρτα και τα Γιαννενα, θα ειχαμε επιστροφη στην ισοροπια και καλυτερες τιμες.

Οι διαολο miners εχουν κανει το χομπυ μας ακομα πιο ακριβο.

20 minutes ago, Imgema said:

Γκουχ... γκουχ... Cemu... γκουχ

Μάλλον κυκλοφορεί γρίπη :P

Αλλά έχεις δίκιο. Για να παίξεις το Zelda με καλύτερο frame rate, μεγαλύτερη ανάλυση και καλύτερο filtering θέλει να τα σκάσεις και να πάρεις ένα PC με μία καλή CPU :P

Πετυχημενο!! χαχαχα :rofl::rofl::rofl: 

Μιλαμε για Legit λυση :P 

Edited by Ajax87

On 3/16/2018 at 10:42 AM, Rygar said:

Ρε σεις, πρέπει να έχετε πολύ ελεύθερο χρόνο για να γράφετε τόσο μεγάλα κείμενα για μια ρημαδοκονσόλα. Ημαρτον δηλαδή! Σας αρέσει; Πάρτε τη. Δε σας αρέσει; Μην την αγοράζετε. Εγώ στο μεταξύ θα παίξω το far cry μου που μου κόστισε μονο ως παιχνίδι και δε χρειάστηκε να δώσω ενα 200άρι για κάρτα γραφικών. Το ίδιο θα συμβεί και του χρόνου με το νεο Λάστοβα. Μονο το παιχνίδι θα πληρώσω, όχι και κάρτες γραφικών. Με πιάνετε ορισμένοι;;; Δε συγκρίνονται τα πισιά με τις κονσόλες. Τα πισιά φτιάχνονται έτσι ώστε καθε 2 χρόνια να θες τα πουσάρεις, η κονσόλα κατασκευάζεται για να διατηρηθεί σε ένα βάθος 6-7 χρονών (για να μην πω περισσότερα χρόνια). Αφτά. Και πολλά έγραπσα!

Πιο παλιά θα συμφωνούσα μαζί σου. Αλλά πλέον δεν ισχύει αυτό. Ειχα στήσει PC φίλου μου πριν 3-4 χρόνια με i5 τρίτης γενιάς επάνω και GTX 970. Οκ τα έσκασε αλλά μετά από 4 χρόνια ακόμα οι επιδόσεις του ίδιου συστήματος είναι ανώτερες απο τις base κονσόλες, αλλά και από το PS4 pro. Πολλά games μπορεί και τα τρέχει ακόμα και στα 60fps με παρόμοιες ρυθμίσεις στα γραφικά με τις κονσόλες (medium-high@1080p). Και θα κρατήσει σίγουρα για 2 χρονάκια ακόμα πριν κάνει αναβάθμιση σε κάρτα γραφικών, ούτε καν αναβάθμιση σε CPU αφού είναι ανώτερη ακόμα και από του XBOX X.

Πλέον αυτοί που κάνουν συχνές αναβαθμίσεις δεν είναι αυτοί που απλά θέλουν να παίξουν games αλλά οι απαιτητικοί, που θέλουν 60fps locked με όλα στα ultra. Μην ξεχνάμε ότι το standard του frame rate στα PC έχει ανέβει πολύ και τα 60 θεωρούνται το ελάχιστο. Το να τρέξεις ένα game στο PC στα 30fps όπως στις κονσόλες δεν απαιτεί καν "καλή" κάρτα γραφικών ή σύγχρονο PC. Ακόμα και σε PC του 2011 (ένας i5 δεύτερης γενιάς ξεπερνάει ακόμα και την CPU του XBOX X) αν του βάλεις μία last gen budget κάρτα όπως την 950 παίζεις Dark Souls 3 πχ και δεν έχει καμία διαφορά από την έκδοση του PS4 (με 960 που του κότσαρα πας και στα 50 fps στα highest settings).

36 minutes ago, Ajax87 said:

Πετυχημενο!! χαχαχα :rofl::rofl::rofl: 

Μιλαμε για Legit λυση :P 

Πλάκα πλάκα όμως... Στο δικό μου PC, όπως έχω ρυθμίσει το Zelda δεν θα το άλλαζα με το Switch. To λέω γιατί το έπαιξα πρόσφατα σε Switch και μου κακοφάνηκαν τα frame rate drops και το μέτριο filtering. Ακόμα και το ότι δεν μπορώ να αλλάξω τα κουμπιά με χάλασε! Αλλά ΟΚ έτυχε και βγήκε το Zelda στο WiiU. Δεν μπορώ να παίξω Mario Odyssey στο PC (όχι ακόμα :P )

55 minutes ago, Wally said:

Πριν την 7η γενια και κυριως πριν την 6η, οι κονσολες ηταν ισχυροτερες απο τα PC.

Εγώ λέω πήγαινε λίγο πιο πίσω καλύτερα... Ενας Pentium στα 100+ mhz με μία Voodoo επάνω ήταν πολύ ανώτερος από ένα PS1 ή N64. Απλά η διαφορά είναι ότι τα PC τότε ήταν ακριβότερα απο ότι σήμερα και για να φτάσεις αυτές τις επιδόσεις ήθελες να πουλήσεις το αμάξι πρώτα. Οι λόγοι που οι κονσόλες 5ης γενιάς θεωρούνται ισχυρότερες είναι γιατί άργησαν λίγο παραπάνω να βγουν οι 3D accelerators (στην αρχή της γενιάς, το 1995, δεν υπήρχαν ακόμα αλλά από το 1997 και μετά, στην μέση της γενιάς δηλαδή, ήταν πλέον standard) και γιατί όσοι είχαν PC είχαν κάποιον 386 ή 486 από πριν και προτιμούσαν κονσόλα από ένα πανάκριβο νέο PC.

Edited by Imgema

Πολυ τη διασκεδαζω αυτην την συζητηση,θυμηθηκα τα παλια, κουβεντουλα,επιχειρηματα ,οχι παρεξηγησεις φανατιλες,με πειραγματα,:P  : D  smilie πως τα λενε,ο Αντωνης παντα εμπεριστατωμενος ,ο Γουαλη με τα δικα του τα ωραια.:P

Αυτα πεινασα παω να φαω..

Αν ειναι να το ψειρισουμε, το 1997 το PS1 και το Saturn ηταν 3 χρονια στην αγορα. :)

Επισης με κατοσταρη Pentium δεν την τάιζες την Voodoo και ηθελες ουσιαστικα και αλλη μια VGA. Eγω την τάιζα με 200αρη Κ6 και μια ακριβη Matrox Mystique.

Εκεινη την περιοδο εχοντας εγκαταλειψει την Amiga (το 1996) τσιμπησα το πρωτο μου PC* και βλεπωντας την εκρηξη του hardware acceleration και μπηκα διαβολεμενα στα PC μεχρι και το 2001. Μια περιοδο μαλιστα εζησα παραλληλη ζωη (χαχαχαχα) με PC τουμπανα και Dreamcast. Το XBOX1 εφερε προσωρινα τοτε την ισορροπια στον γαλαξια.

Στα PC αναγκαστηκα να στραφω ξανα μετα τα θλιβερα One/PS4...

*Ξεκινησα σεμνα και ταπεινα :)

• Like 1

Ακομα δεν τον ειδαμε, Γιαννη τον βαφτησαμε.

καθιστε να βγει πρωτα, και μετα βλεπουμε. Θεωρω οτι η μονη σημαντικη βελτιωση ειναι η ps4 συμβατοτητα, εαν αυτη θα υπαρξει.
Γιατι η αληθεια ειναι οτι το xbox ONE το μονο σημαντικο πλεονεκτημα που εχει εναντι του ps4 ειναι η συμβατοτητα με 360. Ετσι μεσα απο το ONE παραμενουν ενεργοι πολλοι multiplayer servers απο παιχνιδια διαμαντια του 360. Για παραδειγμα το halo REACH που παιζει σε ONE και ειχε δωθει καποια στιγμη δωρεαν απο το GOLD, εχει καθε φορα που κανω log-in, περιπου 1500-2000 ατομα online, απιστευτο νουμερο για παιχνιδι 8 χρονων και σε κονσολα παλιοτερης γενιας. Εαν δεν υπηρχε η συμβατοτητα με 360 και η δυνατοτητα παιξιματος σε ΟΝΕ, δεν ξερω εαν θα υπηρχε ο multiplayer server.

Επισης με κατοσταρη Pentium δεν την τάιζες την Voodoo και ηθελες ουσιαστικα και αλλη μια VGA. Eγω την τάιζα με 200αρη Κ6 και μια ακριβη Matrox Mystique.

Pentium 133 και S3, πιάνεταΙ? Και έβαλα και το Archimedian Dynasty, και μου έτρεχαν τα σάλια !!!!!

Στα PC αναγκαστηκα να στραφω ξανα μετα τα θλιβερα One/PS4...

Παράλληλα με το PC, και μόνο για exclusives!! (A! Ρε Horizon Zero Dawn, τί μας έκανες!! :P

On 3/17/2018 at 12:36 ΜΜ, Wally said:

Εχετε δικιο οτι καποια genres δεν παιζονται σε κονσολα. Το ξεχναω συνεχεια διοτι επι τω πλειστω δεν μου καιγεται καρφι για Simulations, MMORGs κτλ

Αυτό για τα simulations, μην το αναφέρεις όταν είναι κοντά ο billy!!!:ban:

On 3/17/2018 at 12:36 ΜΜ, Wally said:

Οι διαολο miners εχουν κανει το χομπυ μας ακομα πιο ακριβο.

To Hell And Beyond!!!! :eviltongue: :eviltongue:

Kαποιες νεες πληροφοριες ανακοινωθηκανε,αυτο που μου μενει περισσοτερο ειναι το 2018,λες να χουμε next gen αυτα τα χριστουγενα;;;

.

Base architecture could be based on AMD Navi, not specifically using Navi.
CPU custom Zen by AMD.
Release date: author suggests 2018. The forecast is based on the large amount of dev kits sent to developers. Launch could be getting close.
VR things baked in at the silicon level.
There is not specific info about power or backwards compatibility.

Link