Jump to content
Rygar

"Εφυγε" κι ο Χάρρυ Κλυν.....

Recommended Posts

....δυστυχώς! Μετά το θάνατο του γιού του πριν 2 χρόνια είχε καταπέσει και κινούνταν με αναπηρικό. Δε λυπάμαι που έφυγε, όλοι θα φύγουμε, αλλωστε ήταν αρκετά μεγάλος. Στεναχωριέμαι όμως που έφυγε λυπημένος. Χαίρομαι παράλληλα που τον είχαμε σ'αυτή τη ρημάδα τη χώρα και όσο μπορούσε ακόμα και τα τελευταία χρόνια της ζωής του, ισοπέδωνε το σύστημα με το καυστικό του αλλά χωρίς υπερβολές χιούμορ. Αξεπέραστος προφήτης των σημερινών δρώμενων!

Ελαφρύ το χώμα. Το πιο κάτω απόσμαζμα είναι από τα αγαπημένα μου:

Edited by Rygar
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 2

Εχω συνδεσει κομματι τη παιδικης μου ηλικιας με την ακροαση κασετας της θειας μου με το Για Δεσιμο. Δεν ειχε και βρισιδι, ημουν και νιανιαρο. Το ηξερα απ εξω.

Απο τοτε, ακουγα ολους τους δισκους του μεχρι και το Natin Fatin και ελιωνα στα γελια. Δεν εχω γελασει ποτε ετσι.

Μετα σταματησα να ακολουθω τη δουλεια του ειτε διοτι ειχα μεγαλωσει, ειτε γιατι αλλαξε λιγο το στυλ του.

Ταλεντο επικου μεγεθους.

Το κακο που τον βρηκε με τον γιο του τον τσακισε. 

Το βραδυ το μενου εχει Πατατες και Τιποτα...

• Like 1

Tην ειδηση την ακουσα απο αθλητικο ραδιοφωνο της θεσσαλονικης μιαμιση ωρα πριν εμφανιστη στο ιντερνετ αλλα επειδη και εκεινοι δεν ηταν απολυτα σιγουροι περιμεναμε να επικοινωνησουν απο καποιον της οικογενειας ωστε να επιβεβαιωθει 100% η ειδηση με την ελπιδα φυσικα να μην ηταν αληθεια.Τελικα ηταν αληθεια απλα δεν πεθανε στο νοσοκομειο οπως πολλοι ειπαν και εγραψαν αλλα πεθανε στο σπιτι του 5:30 τα ξημερωματα οπως φαινεται απο το θεμα που ειχε με την καρδια γιατι το αναπνευστικο δεν ηταν τοσο μεγαλο προβλημα.Η κηδεια του θα γινει λογικα τεταρτη η πεμπτη γιατι η οικογενεια περιμενει να ερθουν απο αμερικη τα αλλα δυο τους παιδια.Η κηδεια επισης δεν θα γινει δημοσια δαπανη οπως ειναι της μοδας για τον καθε πικραμενο και αυτη ηταν ρητη εντολη του χαρυ κλυν στην οικογενεια του για οταν θα εφτανε αυτη η ωρα.

Τιμη και δοξα και ελαφρυ το χωμα που θα σκεπαζει αυτον τον τεραστιο ανθρωπο που μας χαρισε εκατομμυρια στιγμες γελιου και που προβλεψε με το χιουμορ του και ολα αυτα που μας παρουσιασε παρα πολλα χρονια πριν την κατασταση που θα ερχοταν στο μελον η ελλαδα με τους πολιτικους που μπλεξαμε.

• Like 5
  • Thanks 1

18 minutes ago, Wally said:

Εχω συνδεσει κομματι τη παιδικης μου ηλικιας με την ακροαση κασετας της θειας μου με το Για Δεσιμο. Δεν ειχε και βρισιδι, ημουν και νιανιαρο. Το ηξερα απ εξω.

Απο τοτε, ακουγα ολους τους δισκους του μεχρι και το Natin Fatin και ελιωνα στα γελια. Δεν εχω γελασει ποτε ετσι.

Μετα σταματησα να ακολουθω τη δουλεια του ειτε διοτι ειχα μεγαλωσει, ειτε γιατι αλλαξε λιγο το στυλ του.

Ταλεντο επικου μεγεθους.

Το κακο που τον βρηκε με τον γιο του τον τσακισε. 

Το βραδυ το μενου εχει Πατατες και Τιποτα...

Φίλε! ΜΕΓΑΛΩΣΑ με το Χαρυ Κλυν. Στην κυριολεξία! Από την πρώτη φορά που τον άκουσα το 1981 με τις Πατάτες (μετά έμαθα και το Δοξάστε με που προηγείται όμως χρονικά) μέχρι και που πέθανε ο πατέρας μου to 1990, κάθε φορά που πήγαινα στο χωριό, με τα ξαδέρφια μου κάναμε τον Τραμπάκουλα και λέγαμε ένα σωρό ατάκες. Ε μετά άρχισα να απέχω από το χωριο, οπότε η επαφή μου με το Χαρυ ηταν πιο αραιή αλλα ποτέ δε σταμάτησε

Αυτός ο Μήτσος Βελούδιος όμως, τί φωνάρα ο αλήτης!!!!

Edited by Rygar
  • Like 2

Λάθος! Ο Μήτσος Βελούδιος ήταν ο παρουσιαστής και ο Χάρης Ρεζίλης ο τραγουδιστής:fafoutis:. Αυτός ήταν η φωνάρα λοιπόν.

• Haha 1

Φτωχότερος ο καλλιτεχνικος κοσμος...🙁

Ο Χαρρυ Κλυν θα μεινει μεσα απο τις ταινιες του και τις διαφημισεις του...

Θυμηθηκα αυτες τις διαφημισεις

φουντούνια

Ωραιες πατάτες

γαλα COCO MILK

Θυμήθηκα οτι ειχα και αυτη την κασετα

image.jpg

Edited by BETTY BOOP
προσθηκη link
  • Like 5

θυμάμαι  να τον ακούω πρώτη φορά απο μια παράνομη κασσέτα ζωντανά ηχογραφημένη αρχές του 80.Από τότε ήμουν φανατικός οπαδός του έως και το 1990 αγοράζοντας τους δίσκους του και βλέποντας τις ταινίες  του.Ειναι αλήθεια ότι κάθε κυκλοφορία του έκανε πολλούς πολιτικούς να χάνουν τον ύπνο τους αλλά και οι υπόλοιποι χαρακτήρες τους έμειναν διαχρονικοί.Επίσης θυμάμαι που τον άκουγα σε μια ραδιοφωνική εκπομπή (αρχές της δεκαετίας του 80 )με τον Αντ'ωνη Ανδρικάκη με τίτλο"αραμπάδες με μαρούλια βάσανα που έχει η αγάπη".Αλησμόνητος θα είναι πάντα όσο γελάνε και διασκεδάζουν μαζί οι νεώτερες γενιές.

Αξέχαστο το τραγούδι "Ελλάδα 'ναι μόνο μία" παραλλαγή του Yeke yeke. Όλα τα άλλα τα είπατε παραπάνω. 

• Like 1

Μικρος αγαπουσα πολυ τον Χαρρυ Κλυνν. Ημουν πολυ μικρος για να καταλαβω τη σατιρα, αλλα ολοι αυτοι οι παλαβοι (Κλυνν, Μητσικωστας, Ζουγανελης κλπ) ηταν η πρωτη μου επαφη με την επικαιροτητα και την πολιτικη. Δε χορταινα να ακουω μιμησεις φωνων και να δοκιμζω να κανω το ιδιο. Παροτι τον ηξερα πιο λιγο απο εσας, το ονομα του και μονο ηταν ενα μεγαλο σημειο αναφορας.

Παντως τον απολαμβανα σε σκετσακια και τηλεοπτικες εμφανισεις. Ειχα γραψει το "Αλαλουμ" στο βιντεο και την ειχα "λιώσει". Κριμα που δεν ειχα ποτε τη χαρα να τον δω απο κοντα στο θεατρο.

Να θυμισω οτι στα μεσα της δεκαετιας του 90 ο Κλυνν ηταν απο τους πρωτους ελληνες διασημους που εκαναν τα πρωτα βηματα στο ιντερνετ (θυμαμαι ειχε διαφημιστει αρκετα αυτη η "πρωτοτυπη" δραστηριοτητα του σε περιοδικα πληροφορικης). Ειχε ιστοσελιδα χρονια πριν την εποχη των blogs και των social media. Ειχε γραψει και σχετικο τραγουδι (Computer Love) και πειραματιστει με ψηφιακα γραφικα. Διατηρησε εντονη παρουσια σε τουιτερ και τα τοιαυτα.

Edited by Rakeesh
  • Like 1