Jump to content
Vetus

Μεγάλα ψέματα σε retro video games περιοδικά και διαφημίσεις

Recommended Posts

Λέγοντας για Pixel, θυμάμαι το τυφλό μίσος που είχε το Pixel Next Generation για το Pokemon που δεν είχε βγει καν ακόμα εκτός Ιαπωνίας, δεν το είχαν παίξει καν αλλά παρόλα αυτά το ταυτίζανε ως κλώνο του Tamagotchi.

Διαβαζα ενα παλιο CVG μου και θυμηθηκα το παρακατω ,λολ.

Capture.JPG.5c6bd474a2f21d8bf340de6263cb6025.JPG

• Haha 1

Εντάξει δεν είναι ψέμα. Όντως η ανάπτυξη του N64 γινόταν μέσα στη Silicon Graphics και ήταν βασισμένη στην τεχνολογία της εταιρείας. Αλλά δεν γίνεται να συμβιβάσεις high end hardware με τις φτηνιάρικες κονσόλες που θέλει να πουλάει η Nintendo. Το αποτέλεσμα ήταν αναμενόμενα "άνισο" (ευφημισμός για το αποτυχημένο έκτρωμα που ήταν το N64).

• Like 1
  • Sad 1

7 hours ago, Leon said:

(ευφημισμός για το αποτυχημένο έκτρωμα που ήταν το N64).

Γιατί τόσο μίσος ρε παιδιά? Καλούτσικα πούλησε (δεν το λες και αποτυχία και νίκησε το Saturn) και σαν κονσόλα ήταν μέτρια αλλά όχι και "έκτρωμα". Δηλαδή μετά τι θα πρέπει να πούμε για το Jaguar ή το Virtual Boy?

Πάντως ναι, υπερβολή το άρθρο στο περιοδικό αλλά όχι ακριβώς ψέμα. Εξάλλου και τα silicon graphics computers δεν βγάζανε τέτοια γραφικά (όπως θέλει να δείξει με την φωτογραφία του Jurassic Park) σε πραγματικό χρόνο, αυτό είναι αποτέλεσμα εκατοντάδων ωρών rendering. Και το N64 ήταν μία κομμένη έκδοση καποιου SG Indy hardware από ότι ξέρω.

To μεγαλυτερο ψεμμα ,παραπλανηση ever ηταν , ημουν και εγω ενας απο αυτους κοιταζαμε τους δεινοσαυρους στα περιοδικα σαν χανοι.

Σαν να βαλω διπλα σε αρθρο για την νεα ομαδα της ΑΕΚ τον Μαραντονα και να μην περιμενω να γινουν συνειρμοι.

https://groups.google.com/forum/#!topic/rec.games.video.nintendo/e9pVur5kBZ0

1996

I don't want to be a pessimist. I REALLY am is anticipation the N64. I 
just have one problem. What's with the graphics? I expected to see graphics 
that would rival movie productions such as Jurassic Park and the upcoming 
Dragonheart. Instead I see pics and movies that are edgy, blocky. There seem 
to be TOO MANY FLAT surfaces! I thought the characters would use wire frames 
like in KI 1 & 2. Wire frames and polygons, are these the same thing? I see 
the graphics in KI2 and they look much more realistic than Mario 64 & Starfox 
64. What's the deal!?

Edited by Aardvark

1 hour ago, Imgema said:

Γιατί τόσο μίσος ρε παιδιά? Καλούτσικα πούλησε (δεν το λες και αποτυχία και νίκησε το Saturn) και σαν κονσόλα ήταν μέτρια αλλά όχι και "έκτρωμα". Δηλαδή μετά τι θα πρέπει να πούμε για το Jaguar ή το Virtual Boy?

Μιλάω αποκλειστικά ως hardware. Το τελικό αποτέλεσμα έχει πάρα πολλά προβλήματα λόγω της πολιτικής της Nintendo και πιθανότατα και λόγω της αδυναμίας της να ανταγωνιστεί στα ίσα ένα κολοσσό σαν την Sony. Δηλαδή η άρνηση της να υιοθετήσει το CD-ROM γιατί φοβόταν την πειρατεία και το γεγονός ότι ήθελε να βγάζει κέρδος από την ίδια την κονσόλα που σήμαινε ότι έπρεπε να γίνουν σημαντικοί συμβιβασμοί για να μειωθεί το κόστος. Το τελικό αποτέλεσμα είναι μια κακή κονσόλα τόσο από άποψη design (πραγματικά άθλιο) όσο και εσωτερικά. Τι να πρωτοπούμε; για το mud-o-vision; για την ανυπαρξία dedicated sound chip;  Για την ανυπαρξία texture RAM; Για το γεγονός ότι ο RCP δεν είχε DMA και έπρεπε να περάσει από την CPU; Μιλάμε για σωρεία προβλημάτων hardware παρότι βγήκε σχεδόν δύο χρόνια μετά από το Playstation που είναι υπόδειγμα hardware design. 

Βέβαια το hardware μιας κονσόλας δεν είναι ούτε το μισό στόρι. Σαν βιβλιοθήκη παιχνιδιών έχει μια σειρά τίτλων που έφεραν επανάσταση στο gaming και αυτό μετράει περισσότερο. 

Παιδιά, δεν θέλω να φανώ σκληρός αλλά το 1996 δεν ήμασταν μικρά χαζά παιδάκια. Εγώ ήμουν 16 χρονών και ξέρω ότι είμαι κάτω από τον μέσο όρο ηλικίας στο group. Αν 16+ χρονών πιστεύαμε ότι το Ν64 θα έχει γραφικά "Jurassic Park" κάτι δεν πήγαινε καλά με μας μάλλον.

Και μιας και μιλάμε για δεινόσαυρους, όταν είδα τον τυραννόσαυρο στο Turok 1 μια χαρά εντυπωσιάστηκα. Ηταν περίπου αυτό που περίμενα απο όσα είχα διαβάσει.

@Leon

Ok δεν θα διαφωνήσω για τα design choices στο hardware. Αλλά εμένα προσωπικά οι κασέτες δεν με χαλάσανε. Ούτε χρειάστηκε ποτέ να πάω το N64 για service λόγω μοτέρ ή λέιζερ, ούτε μου γρατζουνίστικε CD, ούτε είχα loading times. Ακόμα και τώρα με χαλάνε πολύ οι κονσόλες που αναγκαστικά πρέπει να βάλω έναν οπτικό δίσκο μέσα.

@Aardvark

O τύπος στο quote αυτό τα λέει λίγο περίεργα (πες μου ότι είσαι εσύ :P ). Συγκρίνει pre-rendered 2D sprites με πολύγωνα. N64 ήταν, όχι το XBOX.

Edited by Imgema

Γεγονος ειναι οτι σηκωσε με το συγκεκριμενο τον πηχυ απιστευτα ψηλα και το αποτελεσμα σε συγκριση με αυτα που δειχνανε τα περιοδικα ηταν απογοητευτικο,το λιγοτερο.
Τωρα ποιοι ηταν χαζοι και το πιστεψανε, ποιοι ηταν Nerds και τους εκοβε και δεν το φαγανε η ειχανε Inside info που ξερανε οτι το αλμα σε εποχη που γυρναγανε τα πανω κατω απο την μεταφορα του 2D σε 3D και απο τα 16 οχι στα 32 αλλα στα 64bit δεν θα ηταν αυτο που γραφανε οι "επιστημονες" αρθογραφοι δεν αλλαζει το γεγονος κατα την γνωμη μου οτι ηταν απο τις μεγαλυτερες παπατζες ever.
Εχει καταγραφει ηδη απο τοτε.

Edited by Aardvark

Δεν ξέρω, εγώ δεν θυμάμαι πάντως να είναι τόσο ψηλά ο πήχης. Ισως να ήμουν και τυχερός και να μην έπεσα σε τέτοια άρθρα. Το 1995/6 μόνο Gamepro διάβαζα άντε και κανένα ξένο σπάνια. Ο πήχης αρχικά θυμάμαι ήταν το Cruisin USA και Killer Instict (τα arcade). Ακόμα και εκεί το N64 δεν απέδωσε 100% βέβαια αλλά ήταν το καλύτερο που περίμενα εγώ τουλάχιστον. Εξάλλου είχαμε δει και εικόνες από πριν του Mario 64 τότε οπότε πάνω κάτω ξέραμε τις δυνατότητες. Αλλά και πιο πριν ακόμα, με κάτι Demo "project reality" δεν θυμάμαι να είδα κάτι που να ήταν επιστημονική φαντασία.

Οπότε δεν ξέρω από που προήλθε αυτή ιδέα ότι θα δούμε γραφικά Jurassic Park. To μονο που ξέρω είναι για αναφορές ότι η αρχιτεκτονική βασίζεται στους υπολογιστές SG, οι οποίοι είναι υπεύθυνοι για τις ταινίες αυτές αλλά και πάλι δεν λέει κάτι αυτό αφού ούτε οι υπολογιστές αυτοί μπορούν να παράγουν τέτοια γραφικά real time...

Tωρα όμως με έβαλες σε σκέψεις και θέλω να δω όλο το άρθρο. Τα CVG τα έχω όλα σε ψηφιακή μορφή, είναι εύκολο να μου πεις ποιο τεύχος είναι να του ρίξω μια ματιά?

Δυστυχως τα'χω σπιτι,θα δω οταν παω,149-150 τευχος να πω ενα νουμερο στις αρχικες σελιδες ηταν με τα πιο εντυπωσιακα για το μελλον αρθρα..

Πρεπει να μιλαμε αν δεν κανω λαθος στο τευχος που διαβασα, 2 χρονια πριν κυκλοφορησει,με τις πρωτες ελαχιστες πληροφοριες να γιγαντωνονται οσο δεν παει.

Αργοτερα οσο ερχοντουσαν screenshots και νεα ινφο, πεφτανε οι προσδοκιες.

Για ενα καλοκαιρι  περιμεναμε τους δεινοσαυρους του JP να εμφανιστουν στις οθονες μας εστω κατι παραπλησιο,lol.

Kαι η Σονυ ειχε κανει κατι παρομοιο με το PS2 παντως και τα TOY STORY 2 γραφικα που θα ειχε!

Edited by Aardvark