Jump to content
Imgema

Πιθανή απόκτηση arcade καμπίνας + μία πρόταση

Recommended Posts

Με το κανονικό στεφάνι απομαγνητισμού το stick σίγουρα είναι πολύ πιο αδύναμο, τουλάχιστο από όσο βλέπω στο παραπάνω βίντεο. Τώρα πρακτικά τι να σου πω. Ίσως και να κάνει δουλειά σε μικρά σημεία που χρειάζεται απομαγνητισμός.

Πανεμορφο φαινεται στην εικονα το street fighter 2.Οταν ημουν μικρος το επαιζα ακριβως σε τετοια καμπινα οπως και τα υπολοιπα arcades.
Ολα τα λεφτα φιλε imgema!!!ευτυχως εφτιαξαν τα χρωματα και κρατησες την crt οθονη.

Οποτε εχεις χρονο βγαλε και καμια φωτογραφια σαν του street fighter 2 με κανα final fight η οποιο παιχνιδι θελεις να χαζεψουμε λιγο την εικονα που εχει στο crt arcade monitor.

Crt τηλεορασεις και arcade monitors καλης κατασκευης αν λειτουργουσαν/ουν λιγες ωρες την εβδομαδα ολο τον χρονο πιστευω θα φτανουν τα 40-50 χρονια λειτουργιας με καλη ποιοτητα εικονας.Απο τα 50 χρονια και μετα ισως εχουν καποια πτωση στην ποιοτητα εικονας.

Edited by milntov

Λοιπόν τα παιχνίδια και το λειτουργικό τα έφτιαξα, την οθόνη την έφτιαξα. Ομως έχω κολλήσει στα κουμπιά. Ενα δύο άτομα που ήταν να τα δουν τελικά δεν μπορούν να τα φτιάξουν. Κι εγώ φοβάμαι να κανω πειράματα μην κάψω κάτι.

Το πρόβλημα είναι ότι τα μισά κουμπιά δεν λειτουργούν και αυτά που λειτουργούν είναι πολύ κακά βαλμένα. Πχ για να κάνεις quit πατας δυο κουμπιά μαζί τα οποία τυχαίνει να είναι τα δύο βασικά, action και jump. Οποτε άνετα τα πατάς καταλάθος και σε πετάει από το παιχνίδι. Ασε που σε πολλά παιχνίδια αν τα πατήσεις και τα δύο κάνει κάποια special κίνηση. Με λίγα λόγια τα κουμπιά είναι τελείως λάθος.

Εβγαλα και φωτογραφίες:

71667591_517307412433200_2079397975292903424_n.thumb.jpg.c27b16740b99f52d567cef5afe07ea49.jpg71918885_1131670373693022_7046710176342081536_n.thumb.jpg.b1a4217c518841e24dae10b4ab67b768.jpg

Πες OK, να έβλεπα κάποιο σχεδιάγραμμα Jamma στο internet και να το πάλευα μόνος μου, χαζός δεν είμαι. ομως βλέπω πολλά γεφυρώματα και κομμένα καλώδια. Δεν ξέρω από αυτά και σίγουρα θα κάνω ζημιά.

Edit: Μπορεί να αλλαχτεί ο τίτλος του topic? Να γίνει "Απόκτηση Arcade Καμπίνας" ή κάτι τέτοιο. "πιθανή" δεν είναι πια και η πρόταση δεν ισχύει :P

Edited by Imgema

Αυτά τα κουμπιά λέγονται leaf switch και με χρόνια χρήσης έχουν την τάση να λυγίζει το μέταλλο του κουμπιού και να γεφυρώνει το κύκλωμα. Αν και υπάρχουν ακόμη αυτά τα συγκεκριμένα κουμπιά, προτείνω να αγοράσεις καινούργια με διακόπτη. Πάντως το pandora box έχει στάνταρ jamma pinout. Με βλέπω να έρχομαι ξανά. 😁

Edited by telonio
  • Like 2

Posted (edited)

Με την βοήθεια του @telonio που έκανε τον κόπο ακόμα μία φορά να κάνει ταξίδι προς τα μέρη μου (1000 ευχαριστώ και πάλι!) η κατάσταση των κουμπιών στην καμπίνα βελτιώθηκε αρκετά. Ακόμα βέβαια δεν έχω όλα τα κουμπιά διαθέσιμα... Εχω όμως το credit ξεχωριστά και όλες τις λειτουργίες του menu διαθέσιμες ενώ πριν δεν μπορούσα να κάνω σχεδόν τίποτα άλλο εκτός από select και back.

Ο λόγος που δεν λειτουργούν όλα τα κουμπιά είναι γιατί ο προηγούμενος κάτοχος κατάφερε και κόλλησε κάποια καλώδια πάνω στην Jamma λάθος, τα οποία δεν πειράξαμε γιατί δεν σκέφτηκα ότι κι εκεί θα είχε βάλει το χέρι του να κάνει σαμποτάζ. Δεν ήταν δλδ μόνο τα καλώδια κάτω από τα κουμπιά που ήταν αλαν ντάλον. Δεν νομίζω να υπήρξε έστω και ένα σημείο στην καμπίνα που ο προηγούμενος δεν τα σκ@τωσε.

Πάντως τώρα παλεύεται η κατάσταση. Μπόρεσα και έκανα remap όσα κουμπιά έχω διαθέσιμα (4 σε κάθε παίκτη) ώστε να είναι σωστά. Οπότε τώρα και το exit game είναι ένας συνδυασμός κουμπιών που είναι πολύ δύσκολο να πατηθεί κατα λάθος. Παίζεις ανθρώπινα τέλος πάντων. Αλλά για να γίνει η δουλειά τέλεια και να λειτουργούν όλα τα κουμπιά θα πρέπει να αλλαχτεί τελείως όλο το σύστημα με τα καλωδια και το Jamma connector. Ευτυχώς, αυτό είναι ένα αρκετά μικρό έξοδο για να αλλαχτεί, απλά θα θέλει κανα μήνα να έρθει από Κίνα.

Edited by Imgema
  • Like 1