Jump to content
freaktmp

Κασετοπαρουσιάσεις

Recommended Posts

On 20/8/2018 at 1:25 ΜΜ, freaktmp said:

Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι αυτο εδω το album που θα παρουσιάσω τωρα δεν εχει αναφερθεί στο παρελθόν! Ενα καλοκαίρι ολόκληρο όλος ο κοσμος (ή τουλαχιστον ολος ο κοσμος γυρω μου) ειχε ξετρελαθεί με αυτο και επαιζε συνέχεια απο το πρωι μεχρι το βραδυ... Το ειχε ο ξαδερφος μου και μου το ειχε αντιγράψει.

Καποια χρονια μετα το βρηκα και αυθεντικό σε ενα παρακμιακό δισκάδικο, αναμεσα σε κασέτες Χουαν Ραμον Ροτσα (που ακομα και εγω ο εντελώς αδιάφορος για τα ποδοσφαιρικά αναγνωρίζω την καλτιλα της και πολύ περιεργως δεν βρίσκω αναφορά πουθενά στο web) και Ian Gillan - Ρακιντζης.

Πρόκειται φυσικά για το album "Rock ΚΑΙ Roll Fifties" που απ' οτι φαινεται (αν γνωριζει καποιος περισσοτερες λεπτομερειες μας ενημερωνει) ειχε σπονσοραρει το περιοδικο Και, και ειχε κυκλοφορησει σε βινυλιο και κασετα.

P8184283.JPG.9c983b61c54ef173dd535f1ab08a02fe.JPG

Προκειται για μια συλλογη απο μεγαλες επιτυχιες της δεκαετιας του 50. Μια πολυ καλη επιλογη, το οτι πρόκειται για πρωτότυπες αυθεντικές εκτελέσεις και η χρηση Dolby B ανεβάζουν αυτη την συλλογή πολυ πανω απο τον μεσο ορο, αφου οι περισσοτερες παρόμοιες συλλογές ειναι γεματες τριτοκλασατες μεταγενέστερες επανηχογραφησεις.

P8184284.JPG.77e85321a2a616e05701edf2bc2883a2.JPG

Προσωπικά ήταν η πρώτη μου επαφή με rock'n'roll, fifties κλπ και οδήγησε σε μια σχεση που κρατά μεχρι σήμερα!

Τι μου θύμισες...!!! Πήγαινα Β΄ Λυκείου και αυτός ο δίσκος έπαιζε σε κάθε εκδήλωση που κάναμε για την πενθήμερη εκδρομή!  Έχω χορέψει μέχρι τελικής πτώσεως με αυτά τα τραγούδια στην αίθουσα εκδηλώσεων του λυκείου. Πράγματι έπαιζε παντού, το θυμάμαι πολύ έντονα. Ευχαριστώ για την υπέροχη ανάμνηση!!

• Like 1
  • Thanks 1

Ελεγα και εγω! Δεν ειναι δυνατον να ειμαι ο μονος που το θυμαται απο τοτε.

• Like 1

Ενθύμιο φιλίας. Οταν κυκλοφόρησε το Doors του Oliver Stone έπεσα με τα μουτρα στην ροκ μουσικη. Στην εξερεύνηση μου αυτη ειχα σύντροφο τον Τακη, τον καλυτερο μου φιλο. Σαν γυμνασιοπαιδα δεν μας περίσσευαν πολλα λεφτα, ετσι περιστασιακα συνεβαινε και καποια πράξη κασετοπειρατείας. Ο συγκεκριμένος κασετοπειρατής ηταν δισκαδικο που αντέγραφε οτι ειχε προς πώληση σε κασετες. Ετσι για το κοστος μιας αντιγραφής και μιας άδειας κασέτας (για να αντιγράψουμε το αντίγραφο) επιλέξαμε το εξαιρετικο live των Rolling Stones Flashpoint και για να γεμισει η κασετα, επιλογες απο τον κλασσικο δισκο Tattoo You.

large.P9234357.JPG.b4ce5f4cabe44a60693bb7b8dabc11b5.JPG

Οπως συχνά συμβαίνει, η ζωη εχει τον τροπο της να χωρίζει αυτές της εφηβικές φιλίες, η κασέτα όμως παραμένει.

• Like 3

Ποτε μου δεν εχει τυχει να χρησιμοποιησω Memorex

Θυμαστε οταν το MTV επαιζε μουσικη; Οταν ακομα επηρεαζε τις μουσικες επιλογες μας; Ηταν καλοκαιρι του '96 οταν κατα την διαρκεια του συνηθισμενου channel surfing επεσα επανω στο MTV Unplugged της Tori Amos και επαθα μεγαλη ζημια. Αμεσως βγηκα παγανια στα δισκαδικα της πολης και μαζεψα οτι λιγα βρηκα.

Αυτο ομως δεν αρκουσε και την επομενη επαναληψη του unplugged ημουν ετοιμος. Ειχα συνδεσει την τηλεοραση με το στερεο και ηχογραφησα αυτη την κασσετα (στην πρωτη πλευρα ειχα γραψει τον κλασσικο δισκο Under the Pink).

large.P9234355.JPG.69e210531c59da5af7b8db75f4f605e7.JPGlarge.P9234356.JPG.4694eda33f4516b14e8a4516bec974bc.JPG

• Like 2

Δυο κασετες που μου εδωσε ο πρωτος (και ο μεγαλος) ερωτας της ζωης μου.

Nirvana - Nevermind (1991). Οταν εξερράγη και ακουγόταν παντου 24/7, κάποιος της την έκανε δώρο. Αυτη ο ομως ηταν μεταλο (GnR, Skid Row κλπ) και μισούσε με παθος το grunge, οποτε μου την εκανε δωρο. Ηταν η πρωτη κασετα που μου εδωσε. Εγω τοτε ακουγα αποκλειστικα sixties, οποτε την ακουσα μια φορα, ανατριχιασα και την εβαλα σε ενα συρταρι. Χρονια μετα οταν καταλαβα το μεγαλειο των Nirvana εγινε ενας απο τους αγαπημενους δισκους.

large.P9234346.JPG.708ef2ca11c839d2307b701c81e563ee.JPGlarge.P9234349.JPG.dd1d925c022b9e353330c4f88d62eff8.JPG

Το 1997 λιγο πριν χωρίσουν οι δρόμοι μας για πάντα, μου έγραψε το απίστευτο ομώνυμο άλμπουμ του Chris Isaak (1986).

large.P9234359.JPG.abbb99832ffcee47b4ab86c23956ed4c.JPGlarge.P9234358.JPG.f15376ea74280146e52a377f549e6d60.JPG

Να γιατί τα downloads και τα mp3 δεν πρόκειται ποτέ να αντικαταστήσουν (πλήρως) τα φυσικά media. Πιο mp3, itunes ή spotify θα σου θυμίσει παλιές αγάπες, μεγάλα συναισθήματα και τις σημαντικές στιγμές της ζωή σου;

• Like 2

Πολύ ωραίος και η κοπέλα σου ήξερε να γράφει και cursive αγγλικά, κι αυτό ρετρό μιας και τώρα τα παιδιά Μ.Β. και ΗΠΑ δεν την διδάσκονται.,Ξέρω κι εγώ να γράφω αν και μάλλον ορνιθοσκαλίσματα. Το ίδιο και με τις φωτογραφίες:είναι δυνατόν ένα αρχείο jpg να σου φέρει αναμνήσεις, σωσμένο σε ένα στικάκι;θα πεις αχ! 1.jpg τι μου θυμίζεις;

Οπως ειδες τα δικα μου ηταν σαν να ειχα παθει εγκεφαλικό. Τωρα πια ειναι σαν να εχω παθει τρια εγκεφαλικά! 🤤

70-80 κασσετες απο τα παιδιατα μου εψαξα μια βρηκα με ποιοτητα ανω του μετριου, lol.

1039801829_1.JPG.25a5ae976b715d2242d220e6c2bc4747.JPG

1431136706_2.JPG.59031b786557f0b69f3398850a5c2df2.JPG

• Like 1