Jump to content
Dr. SLUMP

Ας νιώσουμε λίγο ...γέροι!

Recommended Posts

Τις προάλλες έτυχε να βρεθώ σε μαγαζί όπου είχε συνευρεθεί παρέα φοιτητών νομικής. Κάθονταν δίπλα και μιλούσαν πολύ δυνατά, οπότε άκουγα αναγκαστικά τι έλεγαν. Σε κάποιο σημείο η κουβέντα έφερε παλιά παιδικά και γενικά νοσταλγικές αναμνήσεις.

Ήταν απίστευτο ότι μιλούσαν για παιδικά του Alter και σειρές όπως Ben 10, Cat Dog, Avatar και να θεωρούν ρετρό το PlayStation 3! Μάλιστα ένας είπε ότι ο αδερφός του είχε PlayStation 2 και τους φάνηκε εντυπωσιακό.

Είχα σοκαριστεί εξίσου πέρσι, όταν σε ρετρό έκθεση ήταν συνδεδεμένο ένα Atari 2600 κι ένας 20ρης κάνει στον φίλο του «ωωω ρε φίλε αυτό πρέπει να είναι PlayStation 1».

Τελικά το ρετρό μετακινείται σε ρυθμούς που κι εγώ ο 33ρης (σχετικά μικρός εδώ μέσα) δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω. Σας έχουν τύχει ανάλογα περιστατικά;

• Like 3
  • Haha 1

Εγω θα προσπαθησω να κσε κανω να νιωσεις λιγοτερο γερος :)

Δεν εχει και τοσο να κανει με το αν ειναι πιτσιρικι καποιος. Ο περισσοτερος κοσμος, ανεξαρτητου ηλικιας, αγνοει την ιστορια της πληροφορικης πριν 20-30 χρονια μιας και σχετικα λιγος κοσμος ασχολουταν.

Μια φορα ημουν παρεα με 2 κοπελες της ηλικιας μας, μκροτερες μου αλλα οχι πιτσιρικες. Οι οποιες χρησιμοποιουν υπολογιστη σημερα (καπως αδεξια) και σοσιαλ μιντια αλλα δεν ξερουν τιποτα αλλο. Τους ελεγα για τον πρωτο μου υπολογιστη τον Amstrad CPC 464 ο οποιος λειτουργουσε με κασετα, και οπως τους τα περιεγραφα με κοιτουσαν σαν  απομειναρι μιας αλλης εποχης.

Παλι καποιοι γνωστοι μου της ηλικιας μας, ξεκνησαν με υπολογιστες πολυ προσφατα, ενας μου ελεγε "μα πως μπορεις να παιζεις adventures  χωρις ομιλια και να διαβαζεις ολη την ωρα;" ενας αλλος ελεγε "πωπω δεν μπορω τα παιχνιδια με τετραγωνακια (πχ Monkey Island) με πονανε τα ματια μου"

Δεν ξερω τι ειναι χειροτερο, να τα ακους αυτα απο ενα πιτσιρικι, η απο καποιον συνομηλικο; :D Οποτε ειναι τα βιωματα που εχει ο καθενας, ανεξαρτητου ηλικιας

Edited by Rakeesh
  • Like 2

Αμα θες να νιώσεις πραγματικά γέρος μπες 9gag. Εκεί να δεις posts παιδικής ηλικίας και childhood memories με κινητά που βγαίνανε στα μέσα του 2000, παλιά MP3 players (ουτε καν mini disks ή φορητά CD players, δεν μιλάμε για κασέτες καν), "retro" κονσόλες 6 γενιάς ή νεότερες όπως γράφεις κι εσύ κλπ.

Αλλά έτσι είναι. Λογικά και οι γονείς μας κάπως έτσι θα αισθάνονταν αμα μπαίνανε στο δικό μας Retromaniax. Ρετρο βιντεοταινίες και κασέτες? "Εμείς δεν είχαμε καν τηλεόραση και το μόνο που υπήρχε για να ακούς μουσική ήταν το ραδιόφωνο". Videogames? Δεν ξέρω καν αν είχε προλάβει να βγει το PONG όταν εκείνοι ήταν στην ηλικία που εμείς παίζαμε Bubble Bobble ή Ghosts n Goblins στα arcade.

• Like 1

Να απαντησω κι εγω επι του θεματος

Μια φορα τσαταρα με μια κοπελα γεν. 98. Σε καποια φαση με ρωταει "διαβαζες το περιοδικο Νιτρο?" (νομιζω αυτο) Της λεω δε διαβαζα τετοιο σκουπιδαριο, αλλα το εβλεπα σε κατι ξαδελφια μου, περιπτερα κλπ. Μου λεει "βρηκα ενα παλιο τευχος απο πριν γεννηθω και ειναι η μανα μου στο εξωφυλλο" 🤤

(Παροτι ημουν πολυ περιεργος, μου φανηκε οτι ηταν καπως ευαισθητο θεμα για εκεινη, και απεφυγα να τη ρωτησω λεπτομερειες, πως την ελεγαν, ποιο τευχος ηταν... αν και θα το ηθελα πολυ.)

Επισης η ιδια κοπελα κατι μου ανεφερε για τις σειρες Η Μαγισσα και το Τζινι και ελεγε οτι τις ειχε συνδυασει με τη δεκαετια του 80. Τις ειπα οτι αυτες οι σειρες ηταν 2 δεκαετιες πριν, αλλα και για μενα οι δεκαετιες 50 και 60 μου φαινονται ιδιες.

• Like 2

Όπως εχει γραφτεί κι αλλού στο φόρουμ, η τεχνολογία των chip τρέχει με ιλιγγιώδης ταχύτητα, ενώ ακόμα πιο γρήγορη είναι η διείσδυση του διαδικτύου στον γενικό πληθυσμό. Εικάζω, χωρίς να είμαι ειδήμων, οτι Ο ρυθμος των προαναφερθέντων ταχύτητων είναι εκτός του συνήθη, έως σήμερα, ρυθμου αφομοιώσης τεχνολογικών εφαρμογών από τον άνθρωπο.

Τα παραπάνω περί ταχυτήτων, ερμηνεύουν για εμένα όλα τα περιστατικά που αναφέρθηκαν στα προηγούμενα ποστ.

@Dr. SLUMP Τι έκανες τελικά με το βιβλίο;

Δεν είναι μόνο η τεχνολογία αλλά ολόκληρη εποχή, ο περασμένος αιώνας γενικότερα. Πλέον για τους φοιτητές, τα 2000s είναι τα δικά τους ρετρό, ενώ βασικές δικές μας αναμνήσεις όπως οι κασέτες (κάθε είδους), οι δραχμές και τα περιοδικά αποτελούν έως και άγνωστα πράγματα. Μπαίνουμε σε μια νέα εποχή για τα καλά...

@foutix δυστυχώς είναι ένα project που πάγωσε αόριστα, όμως είμαι σχετικά ενεργός στις εκδηλώσεις Vintage Toys στο Γκάζι :)

@Dr. SLUMPΜα ήδη η κασσέτα που αναφέρεις είναι ένα τεχνολογικό προϊόν που ξεπεράστηκε από ψηφιακά μέσα, συνυφασμένα με την ηλεκτρονική εξέλιξη των τελευταίων δεκαετιών. Η αναπαραγωγή ήχου από cd player απαιτεί εξελιγμένο microchip για την επεξεργασια. Το ευρώ από την άλλη ήταν μια μπαμ και κάτω αλλαγή και είναι προφανές ότι κάποιο παιδί 20 χρόνων σήμερα δε θα έχει ιδέα για τη δραχμή.

Κατα τη γνώμη το θέμα με το βιβλίο μη το αφήνεις, ιδιαίτερα αν υπάρχει ώριμη προεργασία. Δες το σα χόμπι και ολοκλήρωσε το όποτε μπορέσεις. Υπάρχει κενό στη βιβλιογραφία επί του θέματος...

On 8/18/2018 at 1:56 PM, Imgema said:

Αμα θες να νιώσεις πραγματικά γέρος μπες 9gag. Εκεί να δεις posts παιδικής ηλικίας και childhood memories με κινητά που βγαίνανε στα μέσα του 2000, παλιά MP3 players (ουτε καν mini disks ή φορητά CD players, δεν μιλάμε για κασέτες καν), "retro" κονσόλες 6 γενιάς ή νεότερες όπως γράφεις κι εσύ κλπ.

Πριν λίγες μέρες είχα την έμπνευση να κάνω αυτό το post...

• Like 2

Κι όμως, τα CD και τα DVD φαίνονται στους 20ρηδες τελείως ρετρό. Επαφή με οπτικούς δίσκους έχουν μόνο οι κάτοχοι PlayStation 4 ή Xbox One, δηλαδή μια μειοψηφία gamers (στην Ελλάδα).

Σήμερα μάλιστα έπαθα πάλι ένα μικρό σοκ συνειδητοποίσης. Ένας μουσάτος νεαρός ήρθε να αφήσει βιογραφικό στο κατάστημα που συνεργάζομαι. Ενήλικος απόφοιτος ΕΠΑΛ πληροφορικής ...γεννημένος το 2000!

Όσον αφορά το βιβλίο, never say never :)

• Like 1

@Dr. SLUMP Το παράδειγμα με τις κασέτες παραπάνω το έθεσα για να δείξω ότι αποτελεί τεχνολογική εξέλιξη η ρετροποίηση τους, απόρροια της ταχύτατης εξέλιξης της ηλεκτρονικής. Τα CD βγήκαν στην πιάτσα γύρω στο 1982 και άρχισαν να προωθούνται στην Ελλάδα από το 1985 μέχρι περίπου το 2006 όποτε και η επέλαση του ADSL τα έθεσε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας. Αν το σκεφτούμε, ενώ οι κασέτες είχαν μια διάρκεια ζωής περίπου 35 χρόνων στην Ελλάδα (1965-2000) το φτωχό cdακι μόλις που πρόλαβε να χαρεί την εφηβεία του. Το δε DVD δεν πρόλαβε να εικοσαρισει..

Από την άλλη, για τον σημερινό εικοσαρη θεωρώ ότι δεν υφίσταται ακόμα η έννοια ρετρό. Το ότι έχουμε εκθετική πρόοδο των ηλεκτρονικών τεχνολογικών επιτευγμάτων δεν καθιστά το πρώτο iPhone ρετρό συσκευή. (Ώρα ειναι να πούμε ότι και τα win7 που μετρούν 9 χρόνια ζωής ότι έχουν ρετροποίηθει, ενώ οι μισοί υπολογιστές που τρέχουν windows, φέρουν αυτό ως λειτουργικό.)

• Like 2