Jump to content
Dr. SLUMP

Ας νιώσουμε λίγο ...γέροι!

Recommended Posts

άλλωστε φυσιολογικό είναι και το γήρας!

Σε καποιους το γηρας φαινεται να ερχεται γρηγορα και σε καποιους πιο αργα.Υπαρχουν 40ρηδες που δειχνουν σαν 30ρηδες στο προσωπο με σωμα 20ρη με κοιλιακους και χωρις ασπρη τριχα στο μαλλι και το ιδιο πυκνο που ηταν οταν ηταν 20 χρονων και με αριστη υγεια..Και υπαρχουν και 40ρηδες που δειχνουν σαν 50ρηδες με πολλες ρυτιδες με ιδιο σχηματισμο καραφλας που εχει και ενας παππους,με πλαδαρο σωμα και διαφορα προβληματα υγειας. 

• Like 1

Αυτό που ανέφερε ο milntov ισχύει και εν πολλοίς οφέιλετε και σε γεννετικούς και σε περιβαλλοντολογικούς παράγοντες. Σαν νόρμα όμως είναι γεγονός οτι μετά τα 35 εμφανίζονται οι πρώτες άσπρες τρίχες. Αυτό δε σημαίνει οτι στα 40 κανείς είναι σαν τον πρόεδρο της Δημοκρατίας, αλλά σίγουρα υπάρχει μια εξέλιξη στην κεφαλή προϊόντος του χρόνου. Όπως και να έχει επειδή περνάνε τα χρόνια, καλό είναι οτι μπορούμε να κάνουμε σήμερα να το κάνουμε, γιατί αύριο μπορεί να θέλουμε και να μην μπορούμε...

• Like 2

On 7/5/2019 at 7:36 PM, milntov said:

Σε καποιους το γηρας φαινεται να ερχεται γρηγορα και σε καποιους πιο αργα.Υπαρχουν 40ρηδες που δειχνουν σαν 30ρηδες στο προσωπο με σωμα 20ρη με κοιλιακους και χωρις ασπρη τριχα στο μαλλι και το ιδιο πυκνο που ηταν οταν ηταν 20 χρονων και με αριστη υγεια..Και υπαρχουν και 40ρηδες που δειχνουν σαν 50ρηδες με πολλες ρυτιδες με ιδιο σχηματισμο καραφλας που εχει και ενας παππους,με πλαδαρο σωμα και διαφορα προβληματα υγειας. 

Ετσι είναι μεν αλλά μιλάς για κάποιους ¨κακοζωισμένους¨ -συγνώμη για την έκφραση- που είναι η μειοψηφία. 

Οι άσπρες τρίχες, η καράφλα, οι ρυτίδες δεν είναι κάτι που το θέλαμε οι άνδρες ή μπορούσαμε να το αποφύγουμε αν γινόταν.

Και όλα αυτά, αν θες, δεν είναι απαραίτητα κακό... 

Για κάποιο λόγο τώρα στα 45 που έχω  άσπρες τρίχες, και ρυτίδες, επιπλέον κιλά δεν έχω, οι γυναίκες ενδιαφέρονται πιο πολύ για μένα από ότι ενδιαφέρονταν όταν ήμουν 25 και προφανώς σε καλύτερη κατάσταση δίχως άσπρες τρίχες και χωρίς ρυτίδες.. :) :) 

Το βασικότερο κατ΄εμέ είναι να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου και να απολαμβάνεις ότι σου αρέσει σε οποιαδήποτε ηλικιά κι αν είσαι χωρίς να έχεις ¨στεγανά¨ του τύπου: αυτά είναι για μικρότερες ή μεγαλύτερες ηλικίες και άλλα τέτοια κουλά...

Γιατί όπως κάνω προπονήσεις μαζί με 25χρονα και περνάω μια χαρά έτσι μου αρέσει το βράδυ να τρώω μόνο πεπόνι με φρυγανιά που τρώει και ο πατέρας μου που είναι 90 ετών. 

• Like 1

1 hour ago, ntsmrtz said:

έτσι μου αρέσει το βράδυ να τρώω μόνο πεπόνι με φρυγανιά που τρώει και ο πατέρας μου που είναι 90 ετών. 

Ωραίος συνδυασμός...για να τραβάει τα υγρά. Είμαι περίεργος από γεύση τι δίνει

On 7/7/2019 at 1:34 ΜΜ, ntsmrtz said:

Ετσι είναι μεν αλλά μιλάς για κάποιους ¨κακοζωισμένους¨ -συγνώμη για την έκφραση- που είναι η μειοψηφία. 

Οι άσπρες τρίχες, η καράφλα, οι ρυτίδες δεν είναι κάτι που το θέλαμε οι άνδρες ή μπορούσαμε να το αποφύγουμε αν γινόταν.

Και όλα αυτά, αν θες, δεν είναι απαραίτητα κακό... 

Για κάποιο λόγο τώρα στα 45 που έχω  άσπρες τρίχες, και ρυτίδες, επιπλέον κιλά δεν έχω, οι γυναίκες ενδιαφέρονται πιο πολύ για μένα από ότι ενδιαφέρονταν όταν ήμουν 25 και προφανώς σε καλύτερη κατάσταση δίχως άσπρες τρίχες και χωρίς ρυτίδες.. :) :) 

Το βασικότερο κατ΄εμέ είναι να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου και να απολαμβάνεις ότι σου αρέσει σε οποιαδήποτε ηλικιά κι αν είσαι χωρίς να έχεις ¨στεγανά¨ του τύπου: αυτά είναι για μικρότερες ή μεγαλύτερες ηλικίες και άλλα τέτοια κουλά...

Γιατί όπως κάνω προπονήσεις μαζί με 25χρονα και περνάω μια χαρά έτσι μου αρέσει το βράδυ να τρώω μόνο πεπόνι με φρυγανιά που τρώει και ο πατέρας μου που είναι 90 ετών. 

Eτσι ειναι..Γενικα αν προσεχουμε/κανουμε και καποια βασικα πραγματα για την την υγεια μας ακομα καλυτερα.

Posted (edited)

Αρχίζει να γίνεται το αγαπημένο μου τόπικ. Να αρχίσω να ανησυχώ;;;!!! :P :P

Edited by johnny19818

Το αφηνω εδω να υπαρχει...

Δευτεροι ρολοι Κωνσταντινου και Ελενης - Τοτε και τωρα

Posted (edited)

Η Ελενη Φιλινη 35 χρονων το 1998 που γραφει στο παραπανω βιντεο στο 4:14  και στο παρακατω βιντεο το 1979 στο 44:02 στην ταινια Οι φανταρινες.

Και το 1978 στην ταινια η βαλιτσα του παπα

Edited by milntov

ίσως υπάρχει κάπου μια χαμένη δεκαετία...το 45 ταιριάζει περισσότερο στο 1998 νομίζω και το 25 στο 79