Jump to content
Dr. SLUMP

Ας νιώσουμε λίγο ...γέροι!

Recommended Posts

Σιγά μη σηκώνονται. Ααααχ... οι νέοι σήμερα δεν είναι όπως εμείς στην ηλικία τους. Δεν υπάρχει σεβασμός.

(*) Όταν ήμουνα νέος τα άκουγα αυτά από τους μεγαλύτερους, οπότε είναι υποχρέωσή μου τώρα που πέρασα από την άλλη μεριά να λέω κι εγω τα ίδια. Στην πραγματικότητα όμως μια χαρά είναι οι σημερινοί νέοι (και δεν εννοώ τις κυρίες του Ρετρομάνιαξ οι οποίες εξ ορισμού παραμένουν νέες και δροσερές ανεξαρτήτως ηλικίας, αλλά αυτούς που δείχνει η ταυτότητά τους ότι είναι νέοι). Μπορεί όταν τους ακούω να μιλάνε να μου ανάβουν τα λαμπάκια (ή όποια είναι η αντίστοιχη σημερινή έκφραση) αλλά δεν φταίνε αυτοί. Εγώ έχω αλλάξει. Τις αντίστοιχες ανοησίες με αυτές που κάνουν και λένε τώρα έκανε κι η γενιά μου στην ηλικία τους.

• Like 3

Το να διαβάζει πλέον κάποιος τα συστατικά από τα τρόφιμα τον κάνει γέρο; Πριν 20 χρόνια ούτε καν τέτοια σκέψη. Τα διάβαζα πάλι αλλα μόνο όταν ήταν περίοδος νηστείας και ήθελα να δω αν περιέχουν γάλα ή αυγά. Τώρα στήνομαι μπροστά στο ράφι τουλάχιστον 5 λεπτά για να αποφασίσω πιο είναι το λιγότερο ανθυγιεινό τρόφιμο...

• Like 1

Το να προσέχεις τα συστατικά δεν σε κάνει γέρο, σε κάνει γερό.

Εγώ, λόγω σπουδών και περιέργειας, πάντα κοίταζα τα συστατικά. Αλλά στα 20κάτι μου δεν με ένοιαζαν. Τεχνητές χρωστικές και αρώματα? No problem. Κάνουν τα φαγητά/γλυκά πιο ελκυστικά και νόστιμα. Τώρα είναι που τα περνάω όλα από ψιλό κόσκινο.

• Like 2
  • Thanks 1

Δεν ξέρω ρε παιδιά εγώ σε λιγότερο από 2 χρόνια πατάω τα 40 και μου φαίνεται λες και τελειώνουν όλα.

Εντωμεταξύ δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα, ούτε καριέρα ή κάποια σταθερή δουλειά, ούτε αρκετές σχέσεις, ούτε δικό μου σπίτι, έχω αρχίσει να παίρνω κιλά για πρώτη φορά στην ζωή μου, δεν έχω δίπλωμα, δεν ξέρω να μαγειρεύω ούτε ένα μακαρόνι και η φιλοδοξία μου είναι να βγάλω τίποτα λεφτά να πάρω καινούριο PC σε κανα χρόνο και μία τηλεόραση.

Ακόμα τα μυαλά μου είναι τα ίδια που είχα στα 17. Σίγουρα έχω κάποια καθυστέρηση.

Οταν ο πατέρας μου ήταν στην ηλικία που είμαι τώρα, εγώ πήγαινα γυμνάσιο. Εντωμεταξύ και οι περισσότεροι φίλοι/γνωστοί μου τα ίδια. Πολύ λίγοι έχουν κάνει οικογένεια. Πλήρης αποτυχία η γενιά μου στην Ελλάδα νομίζω.

• Like 2
  • Thanks 1

εξηγούσα στα ανιψάκια μου σήμερα ότι όταν ήμουνα στην ηλικία μου είχα μια μηχανή Fuji 110 και τραβούσα φωτογραφίες με φιλμ κασέτα, και αυτά με ρώτησαν τραβούσες σέλφι;Ή με ρώτησαν πότε πήρα πρώτη φορά κινητό.Που να καταλάβουν ότι όλα αυτά δεν υπήρχαν ακόμη.

• Like 1

20 hours ago, Imgema said:

Δεν ξέρω ρε παιδιά εγώ σε λιγότερο από 2 χρόνια πατάω τα 40 και μου φαίνεται λες και τελειώνουν όλα.

Εντωμεταξύ δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα, ούτε καριέρα ή κάποια σταθερή δουλειά, ούτε αρκετές σχέσεις, ούτε δικό μου σπίτι, έχω αρχίσει να παίρνω κιλά για πρώτη φορά στην ζωή μου, δεν έχω δίπλωμα, δεν ξέρω να μαγειρεύω ούτε ένα μακαρόνι και η φιλοδοξία μου είναι να βγάλω τίποτα λεφτά να πάρω καινούριο PC σε κανα χρόνο και μία τηλεόραση.

Ακόμα τα μυαλά μου είναι τα ίδια που είχα στα 17. Σίγουρα έχω κάποια καθυστέρηση.

Οταν ο πατέρας μου ήταν στην ηλικία που είμαι τώρα, εγώ πήγαινα γυμνάσιο. Εντωμεταξύ και οι περισσότεροι φίλοι/γνωστοί μου τα ίδια. Πολύ λίγοι έχουν κάνει οικογένεια. Πλήρης αποτυχία η γενιά μου στην Ελλάδα νομίζω.

είσαι 100% στα καλά σου φίλε μου, αυτό που μόλις είπες είναι λογικά "αυτογνωσία", δε θέλω να παρεξηγηθεί αυτό που θα πω αλλά επειδή κι εγώ αν και μικρότερος σου σχεδόν 10 χρόνια έχω περάσει από αυτή τη φάση πριν κάποια χρονάκια αλλά στη περίπτωση μου ήταν καθαρά λόγο αμέλειας/τρόπου ζωής η γενικά είχα αφεθεί που λένε κάπως, προφανώς και δεν είμαστε όλοι το ίδιο αλλά αυτό που θέλω να πω με λίγα λόγια είναι το ότι έχεις κάτσει ποτέ "να τα πεις" με τον εαυτό σου να δείτε τι ακριβώς έχει πάει στραβά γι'αυτά που μας είπες, φιλικά πάντα :) 

• Like 2

Ακόμα όταν ακούω στις ειδήσεις, "ο 45χρονος κλπ. κλπ.", ασυναίσθητα το μυαλό μου πάει σε μεγάλο ηλικιακά άντρα, ενώ εγώ ο ίδιος αυτή τη στιγμή είμαι 47... :(

• Like 2
  • Sad 1

Οταν ήμουν μικρός δεν μπορούσα να τις καταλάβω αυτές τις ηλικίες...

Τι είναι ο 40άρης? Δεν είναι φοιτητής, δεν είναι παππούς, έχει παιδιά? δεν έχει παιδιά? γιατί να έχει παιδιά? δεν είναι μεγάλος και άρα τι κάνει? Μόνο δουλεύει?

Η αλήθεια πάντως είναι ότι κάπου στα 45+/- ξεκινάνε και κάποιες "αστοχίες" καθώς στα καλά καθούμενα με θυμήθηκε χωρίς λόγο η δεξιά ποδοκνημική που τα είχαμε κάτι φεγγάρια πολύύύ παλαιότερα...   

• Like 1

7 hours ago, DINO said:

Ακόμα όταν ακούω στις ειδήσεις, "ο 45χρονος κλπ. κλπ.", ασυναίσθητα το μυαλό μου πάει σε μεγάλο ηλικιακά άντρα, ενώ εγώ ο ίδιος αυτή τη στιγμή είμαι 47... :(

2 hours ago, ntsmrtz said:

Οταν ήμουν μικρός δεν μπορούσα να τις καταλάβω αυτές τις ηλικίες...

Τι είναι ο 40άρης? Δεν είναι φοιτητής, δεν είναι παππούς, έχει παιδιά? δεν έχει παιδιά? γιατί να έχει παιδιά? δεν είναι μεγάλος και άρα τι κάνει? Μόνο δουλεύει?

Η αλήθεια πάντως είναι ότι κάπου στα 45+/- ξεκινάνε και κάποιες "αστοχίες" καθώς στα καλά καθούμενα με θυμήθηκε χωρίς λόγο η δεξιά ποδοκνημική που τα είχαμε κάτι φεγγάρια πολύύύ παλαιότερα...   

παίδες όπως είπα και πιο πάνω στον φίλο εγώ πάω σε ένα χρόνο στα πρώτα άντα αλλά όπως λένε αρκετοί η ηλικία είναι απλά ένας αριθμός, το θέμα είναι πως αισθανόμαστε μέσα μας, αρκετοί γνωστοί μου έχουν κάνει οικογένεια ζουν μόνοι κτλ κτλ αλλά εγώ έχω τη δουλείτσα μου, το μέσο μου και κάθομαι ακόμα και μαζεύω action man και transformer χωρίς βέβαια να αφήνω και τον εαυτό μου λέτσο η χοντρό κτλ κτλ, ακόμα και ο πατέρας μου στα 54 του σήμερα που είχαμε πάει public να πάρουμε κάτι είδε μπροστά του κάτι matchbox αυτοκινητάκια και έκανε όπως κάνω εγώ τώρα όταν αντικρίζω σφραγισμένο action man ξέρω γω, δε λέει κάτι αυτό; είσαι όσο νιώθεις :)

• Like 1

Posted (edited)

Εγώ ένα ξέρω. Απόψε έχω πολύ δγιάβαζμα γιατί άβριο (2/6/2019) πάω στο σχολείο. Και την περαζμένη Κυργιακή (26/5/2019) πάλι σχολείο ήμουν και μάλιστα ήταν κι άλλα πολλά παιδάκια στην ουρά μπροστά από μένα, ανυπομονούσαν λέει να γράψουν διαγώνισμα. 

Edited by Rygar
  • Haha 4