Jump to content
Uskoke

Ο Αη Βασίλης ήρθε νωρίτερα!

Recommended Posts

Όπως λέει και το θέμα!Είχα μια φλασιά στα '80ς όταν είδα σε μια βιτρίνα ενός φωτογραφείου εδώ στο Ηράκλειο μια μεγάλη συλλογή από ρεφλέξ φιλμ κάμερες! Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να μπω και να ρωτήσω. Όντως ήταν για πούλημα και 3-4 ήταν εντελώς καινούριες! Μετά από ένα γερό ψάξιμο στο ίντερνετ βρήκα ότι υπάρχει πληθώρα μεταχειρισμένων σε τιμές χώμα αλλά αμφίβολου ποιότητας. αν ο πωλητής είναι στην άλλη άκρη του κόσμου άντε βγάλε άκρη άμα κάτι πάει στραβά. και επειδή πρόκειται για φιλμ AF πολλά μπορούν να πάνε στραβά.να χάνει φως, ο φωτοφράκτης να είναι στα τελευταία του, ο καθρέφτης να χει χαλάσει, να είναι λιωμένη κι άσκημη κι επειδή την έχω πάθει με μεταχειρισμένα ήθελα οπωσδήποτε καινούρια. τέλος πάντων πήγα σήμερα το απόγευμα που θα ήταν  ο υπεύθυνος και ρώτησα τις τιμές και μου είπε 150 € με τον φακό!!όταν η φτηνότερη canon dSLR κάνει 300 € στα Public 400 € η φτηνότερη Nikon έξω. Τελικά μετά από που είδα 2-3 κατέληξα στην Nikon F60 με έναν 28-80 απλό ζουμ. Όλα 200 € όταν μόνο ο ζουμ έκανε 150 € και η κάμερα 350€ (φυσικά ήταν δραχμές αλλά και πάλι) ολοκαίνουρια στην κούτα της!!Ήδη της έβαλα φιλμ και είμαι έτοιμος για την πρώτη φωτογραφία. Θα ξανατραβήξω slides & ασπρόμαυρο που τόσο μου άρεσαν.Και φυσικά θα κρατήσω την ψηφιακή μου κόμπακτ για casual φωτογραφίες και για ότι πρέπει να ανέβει στο ίντερνετ.

nikon.JPG

• Like 6

Tι λες τωρα και reflex και κουτατη και σε καλη τιμη,καλοριζικη και βαλε καμμια φωτο να δουμε και μεις τι ψαρια πιανει σε συγκριση με τα κινητα μας.:)

Ναι βέβαια Άααρντυ αλλά πρέπει να...περιμένω να τελειώσει το φιλμ και να το εμφανίσω!Πόσο αναχρονιστικό ακούγεται αυτό!Έβγαλα δυο φωτογραφίες την γάτα μου!καμία σχέση βέβαια η αίσθηση με την κόμπακτ.και έχει ένα χοντρό βιβλιάριο οδηγιών που λέει διάφορα για βάθος πεδίου κλπ. που φυσικά δεν είχε το σπαρτιάτικο της κόμπακτ.σκοπεύω να δίνω το φιλμ για εμφάνιση μόνο (μιας και το κόστος δεν ήταν τόσο η εμφάνιση του φιλμ αλλά η εκτύπωση) και να το σκανάρω με το ειδικό σκάνερ για φιλμ που έχω, και να το τυπώνω με τον φωτογραφικό μου εκτυπωτή. επίσης υπάρχει κάτι που μου είπε κάποιος για το να παίρνεις καινούρια πράγματα αλλά δεν το γράφω γιατί θα με κυνηγάει ο Γουάλης.

• Like 1

Εδω με τα κινητά, εχουν καταντησει ρετρό οι ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές!

Να παρεις τηλεφωνο την αντιπροσωπεία της Nikon και να ρωτήσεις για την υπερ εγγύηση. 😈😜

• Like 1

2 hours ago, Uskoke said:

Ναι βέβαια Άααρντυ αλλά πρέπει να...περιμένω να τελειώσει το φιλμ και να το εμφανίσω!Πόσο αναχρονιστικό ακούγεται αυτό!Έβγαλα δυο φωτογραφίες την γάτα μου!καμία σχέση βέβαια η αίσθηση με την κόμπακτ.και έχει ένα χοντρό βιβλιάριο οδηγιών που λέει διάφορα για βάθος πεδίου κλπ. που φυσικά δεν είχε το σπαρτιάτικο της κόμπακτ.σκοπεύω να δίνω το φιλμ για εμφάνιση μόνο (μιας και το κόστος δεν ήταν τόσο η εμφάνιση του φιλμ αλλά η εκτύπωση) και να το σκανάρω με το ειδικό σκάνερ για φιλμ που έχω, και να το τυπώνω με τον φωτογραφικό μου εκτυπωτή. επίσης υπάρχει κάτι που μου είπε κάποιος για το να παίρνεις καινούρια πράγματα αλλά δεν το γράφω γιατί θα με κυνηγάει ο Γουάλης.

γραφτο γραφτο! :)

Παντως κυκλοφορουν ξανα φρεσκα φιλμ 

• Like 1

Γουάλη μου είπε να παίρνεις πάντα καινούρια πράγματα ...γιατί τους παίρνεις εσύ την παρθενιά! Στο μαγαζί που την πήρα είχαν και velvia και fp4 hp5 κλπ.αρχικά πήρα ένα αρνητικό fuji. Πάντως έχω ένα καλό σκάνερ φιλμ Rollei το οποίο κάθεται και θα έχω ψηφιακό workflow εκτός την εμφάνιση του φιλμ. Για τα slides έχω προτζέκτορα. Έψαξα και για photo club εδώ στο Ηράκλειο μιας και προς το παρών δεν θα μπορώ να ξαναστήσω σκοτεινό θάλαμο να χρησιμοποιώ τον δικό τους,υπάρχουν 2 ΕΦΕΗ και πανεπιστημίου αλλά μιας και πέφτω λίγο γέρος για φοιτητής μάλλον η πρώτη.Είχε και πολύ πλάκα στο μαγαζί που την πήρα έρχονταν με κινητά κάρτες στικάκια κλπ. και μιλούσαν και για bluetooth κι εγώ έπαιρνα ρεφλέξ με φιλμ!Άααρντυ αυτό είναι hoax δεν είναι δυνατόν να γίνει γιατί είναι αδύνατον να φτιάξουν μια ψηφιακή πλάτη που να ταιριάζει σε κάθε τύπο μηχανής και πολύ απλούστερο, φτηνότερο και αποτελεσματικότερο να πάρεις μια εξαρχής ψηφιακή μηχανή.

Edited by Uskoke
  • Like 2

Τι ειναι reflex στις φωτογραφικές μηχανές; Εγώ μόνο το ρεφλέ στα μαλλιά ξέρω (κάνει το γυναικάκι μου πού και πού και της λέω ότι όσο ρεφλέ και να κάνει, αποκλείεται να αποκτήσει τα ρεφλέ της Catwoman :fafoutis:)

On 13/10/2018 at 6:06 ΜΜ, Uskoke said:

Άααρντυ αυτό είναι hoax δεν είναι δυνατόν να γίνει γιατί είναι αδύνατον να φτιάξουν μια ψηφιακή πλάτη που να ταιριάζει σε κάθε τύπο μηχανής και πολύ απλούστερο, φτηνότερο και αποτελεσματικότερο να πάρεις μια εξαρχής ψηφιακή μηχανή.

Οχι για καθε τυπο, αλλα αυτο εδω φαινεται ενδιαφερον. Βεβαιως περισσοτερα θα μας πουν οι ειδικοι γιατι εγω απο φωτογραφια ειμαι σκράπας (εχω μια Olympus SP-720UZ για τις ρετροφωτογραφησεις μου)...

• Like 2