Jump to content
Uskoke

Ο Αη Βασίλης ήρθε νωρίτερα!

Recommended Posts

Ναι όντως Αααρντυ το επόμενο βήμα σκοτεινός θάλαμος. Επίσης είχε το φωτογραφείο την F65 αλλά τα πλαστικά της μετά από 20 ολόκληρα χρόνια είχαν πολυμεριστεί και έδειχνε άθλια. Δηλ. δείχναν σαν λιωμένα. Ενώ η δικιά μου δείχνει (και είναι) ολοκαίνουρια. Μια μικρή αναζήτηση έδειξε ότι τα χαμηλότερα μοντέλα απ την δικά μου έχουν πρόβλημα με πολυμερισμό των πλαστικών (F65, F70 κλπ.)

• Like 1

μετά από κάποιο ψάξιμο στο web βρήκα ότι η μηχανή μου ήταν η entry level SLR της Nikon. Ήταν η τελευταία αυτής της κατηγορίας με μεταλλικό σασί. Έχει έναν αισθητήρα AF και 5, νομίζω, φωτομέτρησης. Το καλό είναι ότι το σώμα είναι made in Japan ενώ ο φακός (κιτ) Ταϊλάνδη. Όχι τίποτα σπουδαίο , δηλ. πάντως βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες. Πάντως μας κακοφαίνεται τώρα το αρνητικό, γιατί παλιά που τις τυπώναμε όλες στα φωτογραφεία, το μηχάνημα εκτύπωσης διόρθωνε όλα τα σφάλματα του αρνητικού, που ήταν τεράστια ειδικά σε μηχανές-κουτιά (instamatic κλπ.) και πολύ απλές κόμπακτ, και οι φώτο δείχναν καλές. Ενώ συγκριτικά και η πιο απλή ψηφιακή είναι απείρως πιο sophisticated και φτιάχνει καλές φώτο from scratch. επίσης μου έκανε εντύπωση που η κάμερα ήταν τόσο περιποιημένη που είχε μέσα αυτό το μαύρο πραγματάκι που φαίνεται εδώ, και είναι για να κλείνεις το σκόπευτρο στην αυτοφωτογράφηση, για να μην μπει παρείσακτος φωτισμός μέσα! Επίσης βλέπουμε ένα ρολό velvia ατράβηχτο.ακόμα η κάμερα είχε μέσα τις μπαταρίες!και λουράκι, φυσικά.(edit): ο σκοτεινός θάλαμος αναβάλλεται επ' αόριστον για τους γνωστούς λόγους:ελλέιψιν χρημάτων, στάσις εμπορίου. και μιας που έχω ήδη ψηφιακό σκοτεινό θάλαμο, και film scanner, μια χαρά κάνω την δουλειά μου.

nikonf60a.jpg

Edited by Uskoke
  • Like 4

Πήρες και την εγγύηση ; Διότι είδα έγγραφε και 3 χρόνια υπερεγγύηση ! :)

Μπα τι εγγύηση αυτή είναι μοντέλο του 1998 και είχε τιμή σε δραχμές ακόμα μεταξύ άλλων είχε την Canon EOS 30 η οποία είχε την τεχνολογία eye control που έχει έναν υπέρυθρο αισθητήρα που βλέπει που κοιτάζει το μάτι σου και εστιάζει σ αυτό το σημείο! αυτό το holy grail των μηχανών slr δεν έχει περάσει στις ψηφιακές, λόγω κόστους φυσικά, και θα ήθελα, φυσικά αυτήν την μηχανή αν και θα είναι αρκετά ακριβή. τελικά το σκάνερ έφταιγε για τις κακές φωτογραφίες και η νονά μου μου δάνεισε ένα καλύτερο, πάλι Rollei και ξανασκάναρα τα φιλμ, με πολύ καλά αποτελέσματα και στο Α/Μ για το οποίο έχει ειδική επιλογή, και το δικό μου είχε αλλά δεν λειτουργούσε. μάλλον ελαττωματικό firmware.εδώ βλέπουμε τις παπίτσες του γαμπρού μου, και ένα πηγάδι σε μια εκδρομή του ορειβατικού σε ένα μέρος που λέγεται Αγιοφάραγγο.

PICT0058.JPG

PICT0008.JPG

Edited by Uskoke
  • Like 2

μετά από αναζήτηση βρήκα ότι η μηχανή της θείας μου το '85 ήταν η Minolta Maxxum 7000 i , η πρώτη μηχανή SLR παγκοσμίως με αυτόματη εστίαση. https://kenrockwell.com/minolta/maxxum/7000.htm  τότε έκανε γύρω στα $600, τώρα κάνει $20. η μηχανή που μου είχαν φέρει ήταν η minolta freedom II, επίσης με αυτόματη εστίαση. (κόμπακτ). επίσης ο ξάδερφος μου μου είχε μιλήσει τότε για μια μηχανή...που μιλούσε, και σού έλεγε για παράδειγμα "you forgot to load the film" (θυμάμαι ακόμα τη φράση μετά από τόσα χρόνια!)πάντως η μηχανή της θείας μου ήταν πολύ εντυπωσιακή τότε.λοιπόν κατέληξα στο εξής workflow: σκανάρισμα στο φωτογραφείο (κάνει 5 € και σίγουρα έχουν επαγγελματικό σκάνερ) και όλη η υπόλοιπη επεξεργασία ψηφιακή. κατέβασα και το gimp (που είναι το αντίστοιχο του phtoshop αλλά open source δηλ.τζαμπαντάν).τώρα πρέπει να μάθω και να το δουλεύω!

• Like 2

πάλι δεν μ αρέσει να απαντάω στον εαυτό μου, αλλά να δυο φωτογραφίες από την πίτα του ορειβατικού στα χιόνια κοντά στο χωριό Ζώμινθος, μετά απ τα Ανώγεια. Φιλμ σκαναρισμένο απ το φωτογραφείο σε CD.η μηχανή μου παίρνει 2 μπαταρίες λιθίου CR 123 οι οποίες είναι 3 βολτ η καθεμιά και κυριολεκτικά, ξεχνάς πότε τις έβαλες. σε σχέση με τις ψηφιακές που άντε, να σου κρατήσουν μια δυο μέρες ενώ ακόμη και με φλας οι δικές μου κρατάνε για ντουζίνες φιλμ. επίσης μόλις μπορέσω οικονομικά θα πάρω κιτ εμφάνισης Α/Μ φιλμ για να τραβήξω πραγματικό Α/Μ (όχι χρωμογενικό) καθώς και 3200 υπέρυθρο κλπ. γύρω στα 50 € χωρίς σάκο αλλαγής και θερμόμετρο.  κιτ για εκτύπωση με μεγεθυντήρα, μαρζέρ, και φακό γύρω στα 300 € (Κάμπια ακούει;) προς το παρόν έλλειψη χρημάτων, στάση εμπορίου. επίσης η Canon Eos 30 έχει εκτός από το eye control που περιέγραψα σε προηγούμενο ποστ, έχει γύρω στα 12 custom modes, από το να αφήνει την "ουρά" του φιλμ έξω από την κασέτα, μέχρι αθόρυβο γύρισμα στο τέλος του φιλμ, και ένα σωρό άλλα . αλλά δεν μπορείς να τραβήξεις υπέρυθρο φιλμ, γιατί έχει υπέρυθρο αισθητήρα για το φιλμ.

(edit) επίσης ήθελα να προσθέσω ότι όχι μόνο το φιλμ είναι full frame δηλ 24Χ36 χιλιοστά, που έχουν μόνο οι πανάκριβες full frame digital, αλλά είναι τα στρώματα τα ευαίσθητα σε κάθε χρώμα το ένα κάτω απ το άλλο, το οποίο είχε η σχεδίαση αισθητήρα foveon, από την Sigma, (από fovea=ωχρά κηλίδα) ενώ στους αισθητήρες bayer που έχουν πρακτικά όλες οι ψηφιακές μηχανές, είναι δίπλα-δίπλα οι αισθητήρες χρώματος, με το πράσινο να υπάρχει 2 φορές, λόγω της μεγαλύτερης ευαισθησίας του ματιού στο πράσινο. για σύγκριση τα κινητά έχουν αισθητήρα μεγέθους καρφίτσας, έναν σταθερό ευρυγώνιο φακό πολύ μικρού εστιακού μήκος, οι κόμπακτ μεγέθους νυχιού, οι dSLR APS (18X24) και, όπως ειπώθηκε, μόνο οι πανάκριβες full frame 24X36. μην μιλήσουμε για μεσαίο ή μεγάλο φορμά.που εγκατέλειψαν όλοι για χάρη των ψηφιακών.

14460004.JPG

14460014.JPG

Edited by Uskoke
  • Like 3