Jump to content
Uskoke

Ο Αη Βασίλης ήρθε νωρίτερα!

Recommended Posts

Ναι ευχαριστώ πολύ όντως το Α/Μ δίνει μια ρετρό ιδέα. Εδώ κάποιες άλλες από την Πρωτομαγιά στης αδερφής μου, ο πάπιος καμαρωτός-καμαρωτός, μια αυλή σπιτιού με πολλά λουλούδια και μια εκκλησούλα, και μια μεγάλη πικραλίδα. Επίσης τα slides βγήκαν πολύ καλά, θα ανεβάσω εν καιρώ.Έκανα προβολή καμιά δεκαριά slides και τα ανιψάκια μου ξετρελάθηκαν, μιας και είναι κάτι που δεν το έχουν ξαναδεί, ούτε το κάνει κανείς. Θυμάμαι εμείς με πόση χαρά υποδεχόμασταν κάτι ανάλογο στα '80ς.

17050020.JPG

17050006.JPG

17050014.JPG

• Like 2

Αυτά τα 3 slides προς το παρόν, velvia 100, υποθέτω ληγμένο μιας και το πήρα σε τιμή χώμα, το 36 άρι 5 € ενώ κανονικά γύρω στα 18 € τουλάχιστον, αλλά καλούτσικο αποτέλεσμα.Ένα ναυάγιο σε μια εκδρομή του ορειβατικού, δυο συν-ορειβάτες και η γάτα μου.

Ήθελα επίσης να πω, επειδή είχα γνωστούς στην Κοζάνη σε φωτογραφείο, πως γινόταν περίπου την χρυσή εποχή του φιλμ η εμφάνιση. 

παίρναν την κασέτα, της τραβούσαν την ουρά, βάζαν 2 φιλμ μαζί σε ένα ειδικό πράγμα, και κολούσαν την αρχή του φιλμ σε ένα πλαστικό φύλλο σαν οδηγό.βάζαν σε κάθε φιλμ ένα αυτοκόλλητο με ένα σειριακό αριθμό, και τον ίδιο στο φάκελο με το όνομα του πελάτη. βάζαν τα 2 φιλμ με τον οδηγό στο μηχάνημα που εμφανίζει τα φιλμ. αυτό τα τραβούσε αυτόματα και τα περνούσε διαδοχικά από τα λουτρά με ένα σύστημα κυλίνδρων. έκοβε αυτόματα τα φιλμ στο τέλος και πετούσε τις άδειες κασέτες σε έναν ειδικό κουβά.

παίρναν στα χέρια τους το αρνητικό έτοιμο στεγνωμένο.

το περνούσαν από το εκτυπωτήριο, ως εξής.αυτό είχε μάσκα κενού αέρα για να κρατάει τεντωμένο το αρνητικό.κάθε στάση προχωρούσε αυτόματα, το ίδιο και το χαρτί εκτύπωσης. το μηχάνημα με την καθοδήγηση του έμπειρου εκτυπωτή έβρισκε την σωστή έκθεση και ισορροπία για κάθε στάση του αρνητικού.. συνταίριαζε κάθε φιλμ με ένα καλάθι της εκτυπωτικής μηχανής.πατούσε ένα ειδικό κουμπί και έστελνε τα εκτεθειμένα χαρτιά να εμφανιστούν, και τέλος τα έπαιρνε στεγνά και τα έβαζε στους φακέλους τους. στα '90ς έβρισκα στην Κοζάνη μέχρι και υπέρυθρο φιλμ και Technopan ενώ τώρα μόνο εξωτερικό και όλα τα φιλμ 25 ASA έχουν καταργηθεί! μόνο ένα ορθοχρωματικό Rollei αν δεν κάνω λάθος υπάρχει. 

PICT0071.JPG

PICT0072.JPG

PICT0073.JPG

• Like 3

Επίσης εδώ μερικές Α/Μ η γάτα μου από ένα ΗΡ5 που είχα στο ψυγείο κάμποσους μήνες μέχρι να μαζέψω τα λεφτά να πάρω τα απαραίτητα και το σκυλάκι ενός φίλου μου σε delta 3200. δυστυχώς σε σκανάρισμα δεν βγαίνει καλό το Α/Μ φιλμ μιας και κατασκευάστηκε για να εκτυπώνεται με μεγεθυντήρα και ούτε στο φωτογραφείο το σκανάρουν καλά, βγήκαν πρασινωπές. Τα slides επίσης στην πραγματικότητα είναι πολύ καλύτερα, αν και ληγμένα, και αυτά φτιάχτηκαν να προβάλλονται στον τείχο, και όχι για το ιντερνέτ. 

Επίσης ήθελα να προσθέσω, ακόμη ένα μηχάνημα είχαν τα ρετρό φωτογραφεία, που έκοβε το φιλμ σε κομμάτια των 4 στάσεων, και τα έβαζε στην ναύλον θήκη τους. 

Επίσης ένα ρετρό φωτογραφείο του Ηρακλείου, ο Δρόσος ο οποίος εμφάνιζε slides σε μια ώρα, και μάλιστα και από μεσαίο και μεγάλο φορμά, και μου έκανε εντύπωση που το μηχάνημα του τροφοδοτείτο από σάκο αλλαγής, για να βάζει τα διάφορα φιλμ. 

PICT0070.JPG

PICT0076.JPG

• Like 3

Posted (edited)

εδώ βλέπουμε την δρακωνιά (ψακωτήρι) (ψακώνω στα κρητικά σημαίνει δηλητηριάζω) ένα δηλητηριώδες φυτό το άνθος του μοιάζει με μοβ κρίνο και έχει πολύ έντονη μυρωδιά. εγώ νόμιζα ότι ήταν και σαρκοφάγο δηλ. τρώει έντομα αλλά τέτοια δεν υπάρχουν στην Κρήτη, όπως δεν υπάρχουν δηλητηριώδη φίδια.Ακόμη και το διαβόητο λιακόνι είναι τελείως ακίνδυνο. η άλλη φώτο είναι ένα πορτραίτο ενός καμαρωτού χήνου ο οποίος μάλιστα με τσίμπησε (οι χήνες είναι πολύ επιθετικές) στο φοινικόδασος της Πρέβελης, στην εκβολή του Κουρταλιώτη ποταμού.

PICT0106.JPG

PICT0107.JPG

Edited by Uskoke
  • Like 2

Το παραπάνω φυτό δε θα το έλεγες και ελκυστικό. Σε απωθεί να το προσεγγίσεις... 

όντως.αν και όμορφο δηλητηριώδες. μερικές έλεγαν "αχ τι ωραίο λουλούδι" χωρίς να ξέρουν φυσικά ότι είναι δηλητηριώδες. εδώ βλέπουμε ένα εγκατελειμένο αυτοκίνητο, την ερημική παραλία της Ορθής Άμμου, στο Φραγκοκάστελο. όπου έκανα το πρώτο (και μοναδικό μέχρι τώρα)μπάνιο μου, υπέροχα, πεντακάθαρα, δροσερά νερά, και ένα ηλιοβασίλεμα όπως φαίνεται απ το παράθυρο του λεωφορείου, με το σπάνιο φαινόμενο των παρήλιων. Όλες έχουν τραβηχτεί σε φιλμ Velvia 100, προφανώς ληγμένο αλλά χωρίς κανένα ελάττωμα, όπως φαίνεται.

PICT0109.JPG

PICT0111.JPG

PICT0114.JPG

• Like 1

Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σου για καθαρά νερά, αλλά η παραλία δεν είναι και ότι καλύτερο...

Τωρα σε ότι αφορά τις φωτογραφίες, είναι πολύ σπουδαίο που ασχολησε με αυτή τη μορφή της τέχνης, γιατί τέχνη είναι στα αναλογικά μέσα. Από την άλλη εχουμε κακομάθει στις ψηφιακές και τις μεγάλες πλέον αναλύσεις και μας κακοφαίνεται όταν δεν μπορούμε να εχουμε μεγάλα επίπεδα ευκρίνειας συν το ότι αντικειμενικά με όλα τα AI και τις λοιπές ψηφιακές ευκολίες εχουμε γίνει όλοι «επαγγελματίες»

μπορεί να μην είναι όμορφη στο μάτι αλλά η ησυχία ήταν απόλυτη όπως και η ερημιά και τα νερά γαλήνια και δροσερά.τι εννοείς μεγάλες αναλύσεις το φιλμ είναι full frame και βασίζεται σε κόκκους αλογονίδιου του αργύρου και όχι σε εικονοστοιχεία σε κάποιο ανθρώπινα κατασκευασμένο τσιπ αν και οι πρόσφατες μηχανές πλήρους καρέ φτάνουν και ξεπερνάνε το φιλμ σε ανάλυση αλλά κάνουν ένα νεφρό.η ευκολία μας οδήγησε από τους δίσκους στο cd, από αυτό στο mp3, από το βίντεο στο dvd, από αυτό στα downloading,έχει και τα καλά, έχει και τα κακά. εγώ έχω πικάπ, κασετόφωνο, ραδιόφωνο, cd player, στο στερεοφωνικό μου αλλά και DAC για να ακούω από το γιουτούμπι τζαμπαντάν τραγούδια (ας μη λέμε ψέματα δεν μπορώ να ανεβαίνω κάθε βδομάδα Αθήνα να πηγαίνω Μοναστηράκι να αγοράζω δίσκους).Έχω στα σκαριά να αγοράσω μια καλή σύγχρονη ψηφιακή κόμπακτ την Nikon B-500 πολύ καλή για τα λεφτά της την βρίσκω εδώ για 220 € και να δώσω την αρχαία μου 12 χρονών στο ανηψάκι μου η οποία όσο νάναι γρια είναι την πήρα στην πρώτη μου δουλειά από...το Lidl. καλά με υπηρέτησε τόσα χρόνια, της έχω αλλάξει μπαταρίες, της έχω αλλάξει φορτιστή, καιρός για κάτι καλύτερο. η τεχνολογία έχει κάνει άλματα μέσα σ αυτά τα 12 χρόνια, και είναι Nikon.

Ωραίες φωτογραφίες Δημήτρη. Πώπω δρακωνιές είχαμε αρκετές στη γειτονιά που μεγάλωσα και όντως αναδύουν μια απαίσια μυρωδια σαν πτωμαϊλα ένα πράμα. Ο χήνος όντως φαίνεται αν δείχνει τα δόντια του!!