Jump to content
Uskoke

Ο Αη Βασίλης ήρθε νωρίτερα!

Recommended Posts

(για κάποιο μυστήριο λόγο δεν μπορούσα να εισάγω κείμενο στο προηγούμενο ποστ) 

το ανιψάκι μου ενώ χαϊδεύει την ψιψίνα μου,το Φραγκοκάστελο άνευ Δροσουλιτών, και το φοινικόδασος της Πρέβελης και οι εκβολές του Κουρταλιώτη από ψηλά. 

• Like 1

εδώ βλέπουμε μια αραχνίτσα μεγέθους καβουριού η οποία είχε φτιάξει ιστό κατά πλάτος του μονοπατιού, μια λιμνούλα, ένα μνημείο για τους εκτελεσθέντες από τους Γερμανούς,κοντά στην Βιάννο, τον Χούτζι (σκυλάκος) πάλι το μνημείο, και τα "καντήλια", μια εκκλησία που έχει 363 καντήλια, που αντιπροσωπεύουν τις ψυχές των εκτελεσθέντων.  Στην Άρβη το μοναδικό μέρος της Κρήτης που καλλιεργούνται μπανάνες.Όλες τραβηγμένες σε παλιά Kodacolor Gold 100 & Fujicolor Superia που βρήκε ένας φίλος μου στο Δήμητρα (ιδέ αντίστοιχο νήμα) και ήταν της προηγούμενης διευθύντριας όταν τραβούσε ακόμα με φιλμ, όπως βλέπουμε οι φώτο μια χαρά!

96750024.JPG

96750033.JPG

96750035.JPG

96760017.JPG

96750036.JPG

96750010.JPG

• Like 2

Εξαιρετικό topic @Uskoke ! Ξεκινώντας να διαβάζω από την τελευταία σελίδα, αρχικά νόμιζα πως οι φωτογραφίες είναι όντως ρετρό - μετά το πήρα απ'την αρχή! Απίστευτη η αίσθηση που δίνει το φιλμ. Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου μία αναλογική φωτογραφική επίσης Nikon που δεν είχα ακόμη τον χρόνο να περιεργαστώ αλλά μου δίνεις έναυσμα (η μεγάλη διαφορά βέβαια είναι ότι εγώ δεν έχω καμία πείρα με αναλογικές). Καλές λήψεις!

ευχαριστώ πολύ κυρία Χαρίτου!κι εγώ σχεδόν μετά από μια 15ετία τραβηγματος αποκλειστικά με ψηφιακές τα είχα ξεχάσει σχεδόν όλα!όχι, όλες οι φώτο είναι φρέσκες, η μηχανή είναι ρετρό, αν και καινούρια NOS (New Old Stock) που βρήκα σε ένα φωτογραφείο εδώ, έχει ένα ράφι με αναλογικές. εύκολο είναι να τραβάς με έγχρωμο αρνητικό, όλα τα συνοικιακά φωτογραφεία εμφανίζουν, αν και κανείς δεν τυπώνει πια, δίνεις κάτι παραπάνω και στις σκανάρουν. slides δυστυχώς μόνο στα κεντρικά των ΑΘηνών. Α/Μ μόνο στο χέρι εκτός αν πάρεις χρωμογενικό που εμφανίζεται κανονικά στα φωτογραφεία (Ilford XP2 πχ.) δυστυχώς ο μόνος τρόπος να τυπώσεις σωστά Α/Μ είναι είτε με παραδοσιακό σκοτεινό θάλαμο, ή με πανάκριβο επαγγελματικό εκτυπωτή, που αλλάζεις τα έγχρωμα μελάνια με γκρι. ούτε τα φωτογραφεία δεν τις εμφανίζουν σωστά. εκτός αν είναι κανείς πλούσιος να πληρώνει χεράτη εμφάνιση. ελπίζω να μην σε αποθαρρύνω. οι πρώτες φώτο σίγουρα θα αποτύχουν (κοίτα τις δικές μου) αλλά μαθαίνεις αναγκαστικά μιας και δεν έχεις τις ευκολίες του ψηφιακού. θα βοηθούσε και ένα παλιό βιβλίο για φωτογραφία . 

εδώ βλέπουμε ένα δέντρο στην εκδρομή αυτή, το τέμπλο του ναού, ακουστικό σύστημα φτιαγμένο με σταμνιά χτισμένα στους τοίχους και ένα δέντρο που έχουν ζωγραφίσει φατσούλα πάνω του, στην γειτονιά μου.

96750034.JPG

96750011.JPG

96750017.JPG

96760027.JPG

• Like 1